$
בורסת ת"א

ראיון "כלכליסט" - דנקנר: "עסקת כת"ש - צפירת הרגעה למחזיקי האג"ח עד 2015"

נוחי דנקנר, בעל השליטה בקונצרן אי.די.בי על מכירת כלל תעשיות: "לאור המצב שנוצר, נכון מבחינתי לייצר עסקה עם עוצמת נזילות מאוד גבוהה. בקופת אי.די.בי יהיו בעוד מספר חודשים 3.5 מיליארד שקל"

שהם לוי 12:3220.05.12

הפעילים בשוק ההון הופתעו אמש מחשיפת "כלכליסט" אודות התפנית המפתיעה מאוד מבחינתה של קבוצת אי.די.בי - מכירת כלל תעשיות ללן בלווטניק לפי שווי של 2.55 מיליארד שקל. בזמן שהמניות מקבוצת אי.די.בי רעדו בימים האחרונים, תשואות האג"ח עלו ושיקפו הסדר חוב שקרב ובא - הגיע נוחי דנקנר והפתיע עם עסקה שטורפת את הקלפים, לפחות לבינתיים.  

 

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי מסביר הבוקר ל"כלכליסט" את המניעים לעסקת הבזק ולא משאיר כלל אפשרות לתספורת או אפילו מיני הסדר חוב בקבוצה שלו. "אני מנהל את קבוצת אי.די.בי תשע שנים. במשך כל התקופה הזו, בכל עשרות החברות שבבעלותינו לא ביצעתי הסדרי חוב ותספורות. אנחנו נמשיך לפעול ולעשות את הנחוץ על מנת שכך יהיה גם בעתיד. העסקה הנוכחית, עליה הבוקר בהחלט מעידה על כך. הרבה פעולות ופעולות מגוונות מתבצעות למען בעלי האג"ח של אי.די.בי. לא הגעתי למצב שאני צריך להגיע לבעלי האג"ח ולבקש הסדר".

 

בינתיים, העסקה למכירת השליטה במשאב למשפחת לבנת לא ירדה מהפרק והמשא ומתן בין הצדדים נמשך. כך, אם יושלמו שתי העסקות הקשורות בכלל תעשיות, תיהנה קבוצת אי.די.בי מהזרקת נזילות מאוד משמעותית, שבוודאי תייסע לה להרגיע את בעלי האג"ח והמוסדיים שחוששים מהאפשרות להסדר חוב. נכון לעכשיו שני הצדדים בעסקת משאב, עובדים עליה בשקדנות ובנחרצות. עם השלמת העסקה צפויה קבוצת אי.די.בי לקבל דיבידנד של 420 מיליון שקל (חלקה היחסי ברווח שייווצר מהעסקה). ההסכם של אי.די.בי עם לן בלווטניק כתוב בצורה מאוד ברורה: שני הצדדים תומכים בעסקה למכירת השליטה במשאב למשפחת לבנת. הפחתת מחיר בעסקת משאב היא דבר שכלל לא עלה על הפרק.

 

אם לא די במשבר הפנימי עימה מתמודדת אי.די.בי, בשבוע שעבר הגיעה חברת הדירוג S&P מעלות והחליטה על הורדת דירוג דרמטית של שתי דרגות לאי.די.בי אחזקות. ההורדה באה בעקבות העלייה החדה בתשואות לפדיון על איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות ובשל חשש המשקיעים מפני יכולת החברה לעמוד בהתחייבויותיה. המהלך למכירת כלל תעשיות, מגיע גם כדי לזרוע אמון אצל האנליסטים של חברת מעלות שאי.די.בי יכולה לעמוד בהתחייבויות למחזיקי האג"ח.

 

עסקת מכירת השליטה בכלל תעשיות היא משמעותית מאוד בעיניה של קבוצת אי.די.בי, ונראה שלא הייתה מתרחשת אם תשואות האג"ח של אי.די.בי אחזקות לא היו מגיעות עד ל-70% בשבוע שעבר. בסביבת אי.די.בי מכנים את המחיר בעסקה כנמוך, בהתאמה הם מעריכים ששווי החברות בבורסה לא משקף שום דבר, מלבד פאניקה זמנית של משקיעים. אם המצב בשוק ההון היה מעט שונה, נראה שאי.די.בי לא הייתה נכנסת לעסקה של מכירת כלל תעשיות בלי פרמייה של 60% לפחות.

 

דנקנר מסביר את הרגע מאחורי הקלעים למכירת כלל תעשיות: "לאור הלחץ שנוצר בשוק נכון מצידי לייצר עסקה עם עוצמת נזילות מאוד גבוהה. אם אני לוקח בחשבון את המזומנים שיש באי.די.בי ללא עסקת משאב, ואם אני מצרף דיבידנדים מכלל ביטוח כתוצאה ממכירת גארד ומהלך של מיזוג כור דסק"ש. אנחנו מגיעים לסדר גודל של 3.5 מיליארד שקל שיהיה בקופת אי.די.בי פיתוח בחודשים הקרובים. זו צפירת הרגעה למחזיקי האג"ח עד תחילת 2015 מאוד גדולה למחזיקי האג"ח שלנו. יש כאן ויתור על נכס משמעותי בקבוצה".

 

נוחי דנקנר. ויתר על נכס משמעותי של אי.די.בי נוחי דנקנר. ויתר על נכס משמעותי של אי.די.בי צילום: עמית שעל

 

"אנחנו נכנסנו למשבר של 2008, כשאני צפיתי אותו בסוף 2006. עד תחילת המחצית השנייה של 2007, ביצעתי הנפקות אג"ח גדולות בכל הקבוצה. ואז המשבר הגיע

 במחצית השנייה של 2007. לא צפיתי שהמשבר יתעצם בסוף 2011 וזה מה שקרה. אותו משבר היה W ולא בצורה של U. הרבעון השני והשלישי של 2011  הגיעו וטרפו את הקלפים. למשבר הזה לא היינו מוכנים וערוכים פיננסית כמו שהיינו ערוכים למשבר של סוף 2007 ותחילת 2008. אני שמח שהחברות בקבוצה עברו ועוברות מהפך חיובי שהתחיל ברבעון הרביעי של 2011, והמשיך בעיקר ברבעון הראשון והשני של 2012 ובאמצעות פעולות עסקיות מגוונות שביצענו, ייצבנו את הקבוצה והיום היא חזקה ואיתנה".

 

אתר "כלכליסט" חשף אמש את העסקה למכירת השליטה בכלל תעשיות. דנקנר אמר היום אחרי השלמת העסקה: "אני מברך את אקסס ואת לן בלווטניק על העסקה עם כלל תעשיות ובטוח כי תחת הנהגתו של בלווטניק והצוות המעולה שלו, יחד עם אבי פישר, כלל תעשיות תשמור ותעצים את מעמדה כקבוצה עסקית מרכזית במשק הישראלי. בלווטניק מזה זמן רב תומך בפעילויות למען הקהילה בישראל והוא תעשיין מהמובילים בעולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x