$
בורסת ת"א

מנכ"ל דלק ישראל: "לא ייתכן שחברות שמגלגלות מיליארדים לא יצליחו להרוויח"

הקטנת מרווחי השיווק שחקה את תוצאות החברה, שנדרשה להתייעל ולפטר עובדים, אך לא תפגע בתשלום לבעלי האג"ח

לירוי פרי 08:1917.05.12

תוצאותיה של חברת דלק ישראל, בניהולו של אבי בן אסייג, מבהירות את התמורות החדות שאותן חוות חברות הדלק. הקטנת מרווחי השיווק, יחד עם העלייה במחירי הדלק ברבעון הראשון של 2012, שהיו גבוהים בכ־18% לעומת המחיר הממוצע של 2011, שחקו את תוצאות החברה.

 

דלק ישראל דיוחה אתמול כי הכנסותיה ברבעון הראשון הסתכמו ב־1.6 מיליארד שקל, עלייה של 10% בהשוואה לרבעון המקביל. למרות זאת, הציגה החברה ברבעון הראשון הפסד של 870 אלף שקל, לעומת רווח נקי 13.3 מיליון שקל ברבעון המקביל, לדברי בן אסייג "אנחנו נאלצים להמציא את עצמנו מחדש בכל הקשור לצמצום בעלויות, בפעילות, ובאופן הפעלת התחנות שמשתנה גם כן. אנחנו מנסים לשלב עסקים חדשים כדי להביא לצמיחה מחודשת. בטווח הקצר זה קשה, אך אני אופטימי.

"ברור שמרווח השיווק הוא ההכנסה שלנו, וכל השאר זה כסף שאני מעביר. לקחת לנו 21% מההכנסה בפעם אחת - זה מבחן רציני עבור עסק. אני רואה הרבה עניין בתחום קמעונאות הדרכים, ואני בהחלט מכוון אליה. התוצאות הראשונות של שילוב פעילות קפה ג'ו ברשת מנטה אכן טובות".

 

יש סיכוי שחברות הדלק יצליחו לחזור כבר בשנה הקרובה לשגרת הפעילות שלפני התערבות הרגולטור?

 

"המהלך שנעשה על ידי משרדי התשתיות והאוצר היה מאוד אגרסיבי בתזמון ובהיקף הורדת מרווחי השיווק שנעשתה. אין לי ספק שאותם רגולטורים רואים את מה שקורה בשוק ושואלים עצמם את אותן שאלות קשות. אני מאמין שיחד עם התוצאות בשטח, זה ישכנע את חברי ועדת המחירים לבצע כאן תיקון מהיר. לא ייתכן שחברות שמגלגלות מיליארדים לא יצליחו להרוויח כסף".

 

מה היקף הפיטורים שביצעתם במסגרת תוכנית ההתייעלות?

 

"שינינו את מודל העבודה: מיזגנו מחלקות, צמצמנו אגפים, העברנו הרבה תחנות להפעלה עצמית. בסך הכל צימצמנו כ־250 תקני כוח אדם. פעלנו גם 'מחוץ לבית', בצמצום השקעות".

 

ביצעתם תוכנית התייעלות, אך הוצאות הנהלה וכלליות עלו ברבעון בכ־15% ל־22 מיליון שקל.

 

"העלייה בהוצאות הנהלה כלליות נובעת ראשית כל מהעלייה בהוצאות הייעוץ בכל הנוגע למהלך האסטרטגי שאנו מבצעים. בנוסף, יש לנו הוצאות משפטיות הנוגעות למשא ומתן מול בעלי התחנות, וכן הוצאות נוספות הנוגעות לעבודה מול מינהל הדלק. לזה יש להוסיף גם עלייה מסיבית במחיר הארנונה והוצאות גבוהות יותר על איכות סביבה".

 

יש כ־190 תחנות שאינן בבעלותכם. איפה עומד המו"מ מול המשכירים בעניין דרישתכם לחתוך בשכר הדירה?

 

"אנחנו מנהלים דיאלוג הוגן, שקול וכן עם בעלי התחנות. הבעיה של הורדת מרווח השיווק היא בעיה של כל מי ששותף בשרשרת המזון של עולם הדלק, ולא רק של החברות. אנחנו מגיעים להסכמים עם עשרות תחנות. ישנם מעט חריגים שעמם נפתור את המחלוקת בבית המשפט".

 

איזה פתרון ריאלי קיים להערכתך כדי להוריד את מחיר הדלק לצרכן?

 

"הדרך הראשונה לבצע הוזלה היא דרך המיסוי על הדלק - כאן נדרשת רפורמה מקיפה להפחתת הנטל על הצרכנים. המרכיב השני הוא פתיחת שוק הדלקים לתחרות - יש לאפשר כניסת יותר תזקיקים לישראל, ולא רק דרך שני נמלים שאינם במרכז הארץ. אם היה ניתן להכניס את התזקיקים באופן חופשי וקל, זה היה מאפשר הוזלה נוספת".

דלק ישראל תתמודד ב־2012 עם החזרים גבוהים מאוד לבעלי האג"ח - 355 מיליון שקל, אך לדברי סמנכ"ל הכספים של החברה משה משיח, החברה לא צפויה להיתקל בבעיה לשרת את החוב. "תכננו את הפירעונות בצורה נוחה, צמצמנו את ימי האשראי ללקוחות ואנו מממשים נכסים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x