$
בורסת ת"א

חברת החשמל: כמות הגז ממאגר ים תטיס שוב הופחתה

הכמות הופחתה לרבע מהכמות שנקבעה בחוזה עם חברת החשמל. לפי נובל אנרג'י, קיימת אפשרות להפחתה נוספת. מחברת החשמל נמסר כי היקף ההפחתה נאמד ב-250 אלף דולר ביום

ליאור גוטמן 19:5509.05.12

חברת החשמל לישראל הודיעה היום (ד') כי קיבלה מכתב מנובל אנרג'י לפיו הכמות היומית של גז טבעי שתסופק לחברה משדה מארי B הופחתה לכרבע מהכמות החוזית - 95 אלף MMBTU. בנוסף הודיעה נובל אנרג'י כי קיימת אפשרות להפחתה נוספת בעתיד של כמות הגז הטבעי המסופקת לחברה משדה זה.

 

מבדיקה

ראשונית שערכה חברת החשמל עולה כי העלות הנוספת בגין רכישת דלקים חלופיים יקרים חלף הגז הטבעי בעקבות ההפחתה האמורה, נאמדת בכ–250 אלף דולר ליום.

 

כתוצאה מכך חברת החשמל תאלץ להפעיל את תחנות הכוח שלה באמצעות סולר יקר במקום גז זול, מהלך שיגרום לה לבעייה תזרימית. הפתרון האפשרי: חברת החשמל סומכת שהרגולטור האחראי עליה, היא רשות החשמל, "תכיר בתוספת העלות לצורך רכש דלקים חלופיים במסגרת תעריף החשמל".

 

גורם המקורב לים תטיס אמר כי הפחתת השאיבה האמורה היא זמנית, מאחר שבחודשים הקרובים תחל השותפות (נובל אנרג'י 47%, קבוצת דלק 53%) להזרים גז ממאגרי הלוויין שליד קידוח ים תטיס - כך שתפוקת הגז הטבעי תתיצב לקראת שיא הקיץ. עם זאת, הדבר עלול לייקר את החשמל כבר ברבעון השני או השלישי של 2012.

 

לפני כחודשיים חברת החשמל הצהירה ש"שהכמות החוזית לאספקת הגז ממאגר מארי B ("ים תטיס") ממשיכה לרדת, כאשר בתחילת חודש מרץ 2012 תגיע הכמות המרבית לשעה לכשליש מהכמות החוזית המרבית לשעה, בהתאם להסכם בין החברה לבין שותפות ים תטיס, כל זאת בשל התדלדלות נוספת של מאגר הגז הטבעי Mari B בפרויקט "ים תטיס", אשר לא נחזתה בעבר". היום כאמור, הודיעה חברת החשמל כי הכמות ירדה לרבע.

 

בתחילת החודש הממשלה אישרה כי חברת החשמל תוכל להפעיל טורבינות חשמל ניידות לייצור חשמל בהתראה של 45 יום בלבד. מדובר במשטר הפעלה בשעות חירום בהן שיעור הביקוש לחשמל עולה על ההיצע, מציאות ממנה מזהירים שר האנרגיה לנדאו וראשי חברת החשמל לקראת הקיץ הקרוב. האישור האמור ניתן במסגרת תיקון תקנות "חוק אוויר נקי" שעיקרו הגבלת פליטת מזהמים. עד היום שימוש חריג באמצעי יצור חשמל מסוג זה דרש התראה של 100 יום, אולם לאור בצורת החשמל הצפויה בקיץ הקרוב אישרה הממשלה לקצר משמעותית את לוחות הזמנים.

 

מנובל אנרג'י נמסר: "אנו עושים כמיטב יכולתינו על מנת לספק גז ממאגר ים תטיס. בנוסף אנו משקיעים מאמצים רבים בהוספת גז ממאגרי נועה ופינקלס, כתוספת לכמויות הגז המוזרמות מים תטיס".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x