$
שווקי חו"ל

עסקת ענק לפייסבוק: קונה את אינסטגרם תמורת מיליארד דולר

העסקה תתבצע במזומן ובמניות, והחברות הצהירו כי ימשיכו לפתח את שירות שיתוף התמונות הפופולרי גם אחריה; צוקרברג: "אבן דרך חשובה בהיסטוריה של פייסבוק, לא מתכוונים לבצע עוד רכישות רבות כאלה - אם בכלל"; אפליקציית אינסטגרם הפכה ללהיט באייפון, ולאחרונה הוציאה גם גרסה לאנדרואיד

עומר כביר 20:3109.04.12

רעידת אדמה בתחום הרשתות החברתיות: פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם, קונה את שירות שיתוף התמונות הפופולרי אינסטגרם תמורת בעסקת מזומן ומניות של מיליארד דולר - כך הודיעו הערב (ה') שתי החברות. זוהי העסקה הגדולה ביותר בתולדות פייסבוק, בפער גדול מהרכישות הקודמות.

 

אינסטגרם, שהושקה לפני פחות משנה וחצי, מאפשרת למשתמשי סמארטפונים להעביר תמונות שצילמו דרך פילטרים דיגיטליים, המקנים להן לעתים קרובות מראה מיושן במכוון. את התוצאות ניתן לשתף דרך אינסטגרם עצמה, המתפקדת גם כרשת חברתית, או בשלל כלים חברתיים אחרים ובהם פייסבוק.

 

ההודעה על העסקה מתפרסמת רק ימים ספורים לאחר מהלך משמעותי נוסף של אינסטגרם: החברה, שהגיעה לכ-30 מיליון משתמשים באפליקציית האייפון שלה, השיקה גם גרסה לאנדרואיד - שזכתה למיליון הורדות תוך פחות מיממה.

 

 

צוקרברג: "נסייע לאינסטגרם לגדול"

 

מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, כתב בבלוג הרשמי של הרשת החברתית: "במשך שנים התמקדנו בבניית חוויית שיתוף התמונות הטובה ביותר. עכשיו נוכל לעבוד בצמוד עם אינסטגרם ולספק את החוויה הטובה ביותר במובייל. אנחנו מחויבים לבנות ולטפח את אינסטגרם באופן עצמאי. מיליוני אנשים בעולם אוהבים את האפליקציה, והמטרה שלנו היא להפיץ אותה ואת המותג לעוד אנשים".

 

למרות ההפרדה בין שני השירותים, צוקרברג אמר שהוא מקווה כי היכולות של אינסטגרם יאפשרו לשפר את חוויית השימוש בפייסבוק. "ננסה ללמוד מהניסיון של אינסטגרם ולשלב תכונות דומות במוצרים אחרים שלנו", הוא הסביר. "במקביל נסייע לאינסטגרם לגדול על בסיס צוות המפתחים והתשתית החזקים של פייסבוק".

 

צוקרברג הוסיף שמדובר באבן דרך חשובה בהיסטוריה של הרשת החברתית: "זו הפעם הראשונה שרכשנו חברה עם כל כך הרבה משתמשים. אנחנו לא מתכוונים לבצע עוד רכישות רבות כאלה, אם בכלל".

  

מארק צוקרברג. "לא מתכוונים לבצע עוד רכישות רבות כאלה" מארק צוקרברג. "לא מתכוונים לבצע עוד רכישות רבות כאלה" צילום: בלומברג

 

האם המשקיעות הכפילו את הרווח תוך יממה?

 

פרט למייסדי אינסטגרם, ייתכן שמספר קרנות הון סיכון גדולות ומשפיעות הרוויחו בגדול מהרכישה - או מוצפות כרגע בתחושת החמצה. לפי דיווחים מהימים האחרונים, אינסטגרם פעלה לגייס 50 מיליון דולר לפי שווי של 500 מיליון מהקרנות סקויה, בנצ'מרק ו-Thirive Capital. כעת, עם הרכישה, הדיווחים על הסבב סותרים: בטק-קראנץ' טוענים שהוא הושלם, ושבכך רשמו הקרנות רווח מרשים במיוחד של 100% בתוך יום עסקים אחד. ב-All Things D, מנגד, טוענים שהרכישה מצד פייסבוק טרפה את הקלפים.

 

מנכ"ל אינסטגרם, קווין סיסטרום, כתב הערב: "כשמייק (קריגר) ואני הקמנו את אינסטגרם, רצינו לשנות ולשפר את הדרך שבה העולם מתקשר ומשתף. זו הייתה תקופה מדהימה שבמהלכה ראינו את אינסטגרם הופכת לקהילה תוססת של אנשים מכל העולם. היום אנחנו לא יכולים להיות שמחים יותר - ומודיעים שהסכמנו להירכש על ידי פייסבוק".

 

מנכ"ל אינסטגרם, קווין סיסטרום. "זו תישאר אותה אפליקציה שהכרתם ואהבתם" מנכ"ל אינסטגרם, קווין סיסטרום. "זו תישאר אותה אפליקציה שהכרתם ואהבתם" צילום: בלומברג

 

פעמים רבות, כשחברות ענק כמו פייסבוק רוכשות חברות קטנות יותר המציעות שירותים ממוקדים, משמעות הדבר הינה היעלמות השירות שפיתחה אותה חברה. כך היה במקרה של שירות המיקום Gowalla, שנסגר שבועות ספורים אחרי רכישתו על ידי פייסבוק בסוף 2011.

 

ואולם. לדברי סיסטרום אינסטגרם לא צפויה לסבול מגורל דומה: "אינסטגרם לא הולכת לשום מקום. אנחנו נעבוד עם פייסבוק כדי לפתח את אינסטגרם ולבנות את הרשת שלנו. נמשיך להוסיף תכונות חדש למוצר ולמצוא דרכים חדשות ליצור חוויית צילום טובה יותר במובייל. אפליקציית אינסטגרם תהיה אותה אפליקציה שהכרתם ואהבתם. אנחנו נרגשים מאוד להצטרף לפייסבוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x