$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט" - דנקנר מחפש מזומנים: כלל ביטוח במו"מ למכירת גארד

כלל ביטוח מבקשת למכור את החברה־הבת האמריקאית לפי שווי של 200–250 מיליון דולר, כולל חוב של 70 מיליון דולר. אם תצא העסקה לפועל, צפויה כלל ביטוח לבקש אישור מהמפקח על הביטוח לחלוקת דיבידנד של כמיליארד שקל

גולן חזני 06:4902.04.12

חברת כלל ביטוח בדרך למכירת חברת הביטוח האמריקאית גארד (Guard) שבבעלותה המלאה, כך נודע ל"כלכליסט". בשבועות האחרונים ניהל בנק השקעות אמריקאי שאת שירותיו שכרה כלל ביטוח, הליך מכירה בין כמה קרנות השקעה וחברות ביטוח אמריקאיות, שנמצא בימים אלה בשלבים סופיים. אחת מחברות הביטוח, זו שהציעה את המחיר הגבוה ביותר, כבר מנהלת מו"מ מתקדם מאוד לרכישת גארד.

 

לפני כשלושה חודשים שכרה כאמור כלל ביטוח את שירותיו של אותו בנק השקעות, שהחל לנהל מגעים מול כמה גופים. בסיום התהליך נותרו שני גופים שהציעו את ההצעות הגבוהות ביותר, כשהמו"מ הרציני ביותר מתנהל מול חברת הביטוח האמריקאית, והיא זו שצפויה לרכוש את גארד.

 

כבר באוגוסט 2011 ניהלה כלל מו"מ למכירת גארד לרוכש אמריקאי לפי שווי של 312 מיליון דולר, בעסקה שהיתה אמורה לייצר לה רווח (לפני מס) של 231–261 מיליון שקל. אולם אותה עסקה לא יצאה לבסוף אל הפועל, לאחר שהרוכש חזר בו ברגע האחרון מההצעה ומשך אותה. כעת מדובר על שווי נמוך יותר לגארד מזה שעליו דובר באוגוסט, ושינוע לפי הערכות בטווח שבין 270 ל־275 מיליון דולר וכולל חוב של כ־70 מיליון דולר שניטל לצורך רכישת גארד.

 

 

כלל ביטוח רכשה את גארד לפני פחות מחמש שנים לפי שווי של כ־120 מיליון דולר ובסיוע הלוואות, ולאחר הרכישה השקיעה בגארד סכומים נוספים. מכירת גארד מגיעה בהמשך ישיר למכירת חברת ברודגייט בדצמבר האחרון לתאגיד הביטוח טורוס. ברודגייט ריכזה את פעילות הביטוח של כלל ביטוח באירופה.

 

גארד נהנתה משנתיים טובות ב־2010 ו־2011, כשבשנת 2011 נרשם רווח לפני מס של כ־126 מיליון שקל בהשוואה לכ־130 מיליון שקל ב־2010. היקף הפרמיות הסתכם ב־2011 בכ־1.1 מיליארד שקל לעומת 865 מיליון שקל ב־2010.

מי שצפויה לנצל את המכירה היא אי.די.בי פתוח המחזיקה ב־55% ממניות כלל ביטוח. זו האחרונה מנהלת מגעים עם המפקח על הביטוח, כדי שיאשר לה לאחר המכירה לחלק דיבידנד של יותר ממיליארד שקל, שממנו צפויה להנות אי.די.בי פתוח, כך נודע ל"כלכליסט".

 

גארד, המנוהלת על ידי שי פוגל, החלה לפעול ב־1982, ויש לה סניפים ב־27 מדינות בארה"ב ורישיון לפעול ב־46 מדינות שם. היא נרכשה ב־2007 בידי כלל ביטוח והניבה לה מאז רווחים של קרוב ל־350 מיליון שקל. את הרכישה הוביל אביגדור קפלן, שכיהן אז כמנכ"ל כלל ביטוח ומשמש כיום כיו"ר החברה.

 

במועד רכישתה עסקה גארד בתחום פיצוי עובדים במקרה של תאונה או מחלה בארה"ב, ומאז הרחיבה את פעילותה בארה"ב לענפי ביטוח כללי נוספים. לאחר המכירה תישאר כלל עם פעילות ישראלית בלבד.

 

מכירת גארד נעשית על רקע ההערכות כי אי.די.בי תחדש בימים הקרובים את המו"מ למכירת כלל ביטוח. כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", אי.די.בי קיבלה פניות חדשות ומחודשות למכירת השליטה בכלל ביטוח, בהן מקרן פרמירה שעמדה לרכוש את השליטה בכלל לפני כחצי שנה, בעסקה שהתפוצצה לבסוף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x