שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

קרן השקעות נורבגית איבדה 15 מיליארד דולר בגלל המשבר באירופה

הקרן, שאליה מועברים רווחים ממכירות נפט וגז איבדה 2.5% מנכסיה. מדובר בהפסד גדול יותר מזה שחוותה במשבר של 2008

סוכנויות הידיעות 12:3516.03.12

קרן ההשקעות של נורבגיה אליה מועברים רווחים ממכירות הנפט והגז הפסידה 15 מיליארד דולר בגלל משבר החובות באירופה, כך מדווחת היום (ו') סוכנות הידיעות רויטרס. הקרן, שהיקפה עומד על 600 מיליארד דולר ונחשבת לקרן הפנסיה של הציבור איבדה 2.5% מנכסיה.

 

הקרן, אחת המשקיעות
הגדולות באגרות חוב של ממשלות אירופה נפגעה מהמשבר ביוון ומהמשבר שפקד בעקבותיה את אירופה כולה. לדברי אינגבה סלינגסטאד, מנכ"ל בנק ההשקעות נורגס, למרות ההפסדים הגדולים, הקרן תמשיך בפעילות כמו בשגרה. "ההפסדים משקפים את הירידה בשערי המניות באירופה ואת המצב סביב משבר החוב, אבל הקרן ערוכה לתנודתיות גדולה בהיקפה משנה לשנה".

 

אנליסטים מציינים כי העובדה שהבנק המרכזי של אירופה שמר על הריבית ברמה של 1% והזרים אשראי לבנקים מסחריים, אפשרו לאוסלו למזער את ההפסדים. בסוף 2011 העבירה הקרן 58.7% מנכסיה למניות, 41% לאגרות חוב ועוד 0.3% לנדל"ן. זאת בניגוד לחלוקה של 60% מניות, 35% אג"ח ו-5% נדל"ן לפני כן. במקביל, הקרן צמצמה את החשיפה שלה לחוב איטלקי וספרדי.

 

הפסד זה הוא גבוה יותר מזה שנרשם בשנת 2008 בעקבות קריסת ליהמן ברדרס, אז נמחקו מהקרן מעל 10 מיליארד דולר. שנה מאוחר יותר דיווחה הקרן על תשואה של 26%, וב-2010 עלתה ב-9.6% נוספים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x