$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": אנטרופי מבקשת להכפיל את התעריפים שלה למוסדיים

חברת הייעוץ לגופים המוסדיים, שמהווה מונופול בתחום, טוענת כי לחץ אדיר של עבודה על רקע תיקון 16 לחוק החברות מחייב אותה לייקר עלויות. המוסדיים שמתמודדים עם הפסדי השקעות בגלל הנפילות בבורסה לא מרוצים מהבקשה החדשה

רחלי בינדמן 07:0225.12.11

חברת הייעוץ אנטרופי, המספקת המלצות לגופים מוסדיים ביחס לאופן הצבעה באסיפות כלליות' פנתה באחרונה לבתי ההשקעות ולחברות הביטוח שלהן היא מספקת שירותים, בדרישה להעלות את התשלום החודשי שמשלמים אותם גופים לאנטרופי בגין השירותים. השם המלא של חברת הייעוץ הוא אנטרופי שירותי

מחקר כלכליים, שהיא חברה־בת של אנטרופי יועצים. אנטרופי יועצים מספקת שירותי ייעוץ בתחום ניהול סיכונים, רגולציה וממשל תאגידי, ומנוהלת על ידי גל סטאל, מנכ"לית החברה־הבת היא ענת גואטה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי אנטרופי פנתה באחרונה לגופים שלהם היא מספקת את השירותים וביקשה לייקר את תעריפיה בשיעור שבין 70% ל־100%. גובה הסכומים התעריפים שנגבים מהגופים המשתמשים בשירותיה של אנטרופי נקבע לפי גודל הגוף וכמות ני"ע שלגביהם הוא מבקש את השירות.

 

חברת וואן רכשה את אנטרופי מידי בנק הפועלים בסוף 2009, אז נקראה פועלים סהר. ב־2009 רשמה פועלים סהר רווח של 2 מיליון שקל מפעילות הייעוץ לגופים המוסדיים וזאת על היקף הכנסות של 3.7 מיליון שקל.

 

רוב הגופים המוסדיים בישראל ובכללם חמש חברות הביטוח הגדולות, משתמשים היום בשירותי הייעוץ של אנטרופי שמספקת להם המלצות מנומקות לגבי אופן הצבעה באסיפות בעלי מניות ובכלל זה בחירת דירקטורים, אישור כתבי שיפוי וביטוח, וכן אישור עסקאות בעלי עניין מורכבות ושכר של בעלי שליטה המכהנים כנושאי משרה בחברות הציבוריות. גופים בודדים דוגמת פסגות, אי.בי.אי, אנליסט ואלטשולר שחם בחרו שלא להשתמש בשירות ולהפעיל מערכי אנליזה וניתוח פנימיים כדי לקבל החלטות הצבעה. בכל מקרה, גם הגופים שמשתמשים בשירותי הייעוץ של אנטרופי נדרשים לקבל בסופו של יום את ההחלטה הסופית בעצמם ואף יכולים שלא להיענות להמלצותיה, אם כי רוב הגופים מעדיפים ליישר קו עם ההמלצות ולהימנע מכאב הראש הכרוך בביצוע בדיקה וניתוח עצמאיים.

 

באחרונה נרשם גידול משמעותי בתלות של הגופים המוסדיים המשתמשים בשירות של אנטרופי על רקע תיקון 16 לחוק החברות שקבע כי בעלי השליטה בחברות הציבוריות צריכים להביא מחדש את תנאי העסקתם לאישור האסיפה הכללית, כך נוצר מצב של ריבוי אסיפות כלליות בעת האחרונה שבהן נדרשים אנליזה וניתוח של גובה השכר המבוקש על ידי בעלי השליטה. אנטרופי היא הגוף היחיד שמספק כיום שירותי ייעוץ מסוג זה כך. הגופים המוסדיים לא מרוצים מדרישה זו בייחוד בתקופה בה שוק ההון מייצר הפסדים והם מנסים להתייעל.

 

מאנטרופי נמסר בתגובה כי לאור השינויים בהיקף הפעילות ודרישות החוק והרגולציה הכפילה אנטרופי בשנה האחרונה את צוות העבודה ומתכננת גיוסים מקצועיים נוספים. על מנת להמשיך ולספק את שירותי ההצבעה בהיקפים החדשים התאמנו את התשלומים החודשיים בהתאם, אך בפועל אין מדובר בהתייקרות תעריפים אלא התאמה של התשלומים החודשיים. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x