$
שוקי חו"ל

לראשונה בהיסטוריה: דירוג האשראי של ארה"ב ירד ל-AA+

כלכלני S&P, שמשנת 1941 הותירה את דירוג האשראי של ארה"ב על AAA: "הורדת הדירוג משקפת את דעתנו ולפיה הסכם התקציב שאושר על ידי הקונגרס לא מספיק כדי לייצב את חובותיה של ממשלת ארה"ב בטווח הבינוני". בממשל טוענים: "לסוכנות הדירוג יש טעות בחישוב"

ענת ציפקין 08:1506.08.11

לראשונה בהיסטוריה, הורידה סוכנות הדירוג הבינלאומית S&P את דירוג האשראי המושלם של ארצות הברית מ-AAA ל-AA+. "הורדת הדירוג משקפת את דעתנו ולפיה הסכם התקציב שאושר על ידי הקונגרס לא מספיק כדי לייצב את חובותיה של ממשלת ארה"ב בטווח הבינוני", כותבים בסוכנות הדירוג. עוד נמסר כי

האופק על הדירוג החדש הוא שלילי, סימן לכך שהורדה נוספת אפשרית בתוך 12-18 חודשים.

  

כבר ב-14 ביולי הזהירה סוכנות הדירוג כי היא עלולה להוריד את דירוג האשראי המושלם של ארצות הברית בתקופה הקרובה, אם קובעי המדיניות לא יצליחו להגיע לתוכנית אמינה להורדת היקף חובותיה של המדינה, המסתכמים בכ-14.3 טריליון דולר. דירוג האשראי המושלם של ארצות הברית, AAA, הוענק לה לראשונה בשנת 1941.  

 

S&P החליטה להוריד את דירוג האשראי של ארצות הברית, חרף הצלחתו של הנשיא ברק אובמה להגיע להסכם על הגדלת תקרת החוב של ארצות הברית בשבוע שעבר, הסכם לפיו התחייב לקצץ כ-2.4 טריליון דולר בהוצאות הממשלה ב-10 השנים הבאות. כבר לפני חודשיים רמזה סוכנות הדירוג כי כל התחייבות לקיצוץ תקציבי של פחות מ-4 טריליון דולר עלולה להיות הזרז להורדת הדירוג.

 

"לדעתנו, הורדת הדירוג משקפת ביתר שאת את העובדה שהאפקטיביות והיציבות של קובעי המדיניות בארצות הברית, כמו גם המוסדות הפוליטיים שלה, נחלשו יותר ממה שציפינו כאשר הכנסנו את דירוג האשראי של ארצות הברית לרשימת מעקב בחודש אפריל האחרון", מוסיפים האנליסטים של חברת הדירוג.

 

לדבריהם, "התקופה הנוכחית רווית אתגרים פיסקאליים , ומשכך, החלטנו לשנות את הדירוג לנוכח הקשיים בגישור בין הצדדים הפוליטיים השונים בכל הקשור למדיניות הפיסקאלית של ממשלת ארצות הברית". בסוכנות הדירוג פסימיים. "קשיים אלו משקפים לממשל האמריקאי ולקונגרס יכולת נמוכה למנף את ההסכם עליו חתמו בשבוע שעבר לכדי תוכנית פיסקאלית מאוזנת שתייצב את דינמיות החוב של ממשלת ארצות הברית עד אמצע העשור".

 

S&P הודיעו במקביל כי אופק הדירוג של החוב הריבוני לטווח הארוך של ארצות הברית עדיין נשאר שלילי, כשהמשמעות היא שהוא יכול לרדת בשנתיים הקרובות לרמה של AA. מהלך כזה עלול להתממש במידה וסוכנות הדירוג תחליט כי קצב הורדת ההוצאות התקציביות נמוך מהמצופה, או שיתווספו לתקציב לחצים פיסקאליים חדשים בתקופה הקרובה, שעלולים להביא ללחץ חובות גדול מהקיים כיום על ממשלת ארצות הברית.

 

האנליסטים של סוכנות הדירוג כותבים עוד כי הם פסימיים לנוכח יכולתם של הרפובליקאים והדמוקרטים להגדיל את הכנסותיה של הממשלה בעתיד הקרוב. "חוסר הוודאות בכל הקשור לתהליך קבלת ההחלטות על ידי קובעי המדיניות עלה באופן משמעותי", כתבו.

 

בממשל אובמה האשימו את הסוכנות כי העניקה משקל רב מדי לדיון שהתנהל סביב העלאת תקרת החוב בקבלת ההחלטה , ובמשרד האוצר האמריקאי אף טענו כי "נפלה טעות" בחישובי S&P. כלכלני S&P מציינים בסקירתם כי אם הממשל יבצע קיצוצי תקציב בהיקף 2.4 טריליון דולר, יחס החוב-תוצר של ארה"ב יעלה ל-74% השנה, ל-79% בשנת 2015 ול-85% ב-2021. באוצר האמריקאי, לעומת זאת, טוענים כי יחס החוב-תוצר יעמוד על 79% בשנת 2021, וזו , לטענתם, הטעות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x