$
בורסת ת"א

רשות ני"ע: אלדר ובן זקן הריצו את מניית מנופים

הוארך ביומיים מעצר הבית של ג'קי בן זקן ואיתן אלדר. ל"כלכליסט" נודע שגם דני וקנין, מנכ"ל מנופים נחקר היום ע"י רשות ני"ע, בחשד לפעולות לא כשרות במניית מנופים

גולן חזני ואיתי הר אור 19:4017.07.11

בית משפט השלום האריך הערב (א') ביומיים את מעצר הבית של ג'קי בן זקן מבעלי השליטה במנופים פיננסים, של איתן אלדר מבעלי השליטה בחברת גיבור ספורט ושל וצביקה קולנברנר מנהל תיקי השקעות לשעבר ופעיל בשוק. את הבקשה להארכת המעצר הגישה לבית המשפט רשות ני"ע. זאת לאחר שבן זקן ואלדר היו במעצר בית מיום רביעי האחרון. "כלכליסט" חשף הבוקר כי בן זקן ואלדר נתונים במעצר בחשד שפעלו להריץ את המניה של החברה כדי להכניס אותה למדד ת"א 100.

 

בן זקן ואלדר בניירות ערך, וקולנברנר מנהל תיקי השקעות לשעבר ופעיל בשוק, חשודים כי פעלו במרמה להכנסת מניית מנופים למדד ת"א־100 תוך העלאת שער המניה בבורסה בדרכי תרמית - כך טענה הערב רשות ני"ע בבית משפט השלום בתל אביב.

 

על פי ממצאי חקירת רשות ני"ע, מאמצע חודש נובמבר 2010 ועד אמצע חודש דצמבר 2010 התבצעה פעילות יזומה, מרמתית ושיטתית של העלאת שער המניה הן באמצעות עסקאות עם צד ג', שמטרתן העלאת השער והן באמצעות עסקאות עצמיות ומתואמות, הכל כדי להכניס את מניית מנופים למדד ת"א־100.

 

לפי הממצאים בין 18 לנובמבר 2010 ל־30 לנובמבר 2010 העביר אלדר במהלך המסחר בבורסה הוראות לרכישת מניות מנופים בהיקפי מסחר גדולים ובמחירי מינימום הגבוהים משמעותית משערי הבסיס. חלק מהוראות הרכישה של אלדר שהועברו לקראת תום יום המסחר, התבצעו מול הוראות המכירה שהעביר קולברנר בתיאום עם אלדר ומול הוראת מכירה שהעביר אלדר מחשבונות אחרים בהם הוא מיופה כוח.

 

לטענת חוקרי רשות ניירות ערך, רכישותיו של אלדר, העסקאות העצמיות שביצע אלדר והעסקאות המתואמות שבוצעו מול קולנברנר השפיעו על שערי המניה וגרמו לעליה של 5% בשערה. הפעילות התבצעה בעיקר בשלב הרציף הסמוך לשלב טרום הנעילה ובשלב טרום הנעילה עצמו. אלדר, לרוב בתיאום עם קולנברנר, היווה חלק מהותי מהקונים ופעל מול קולנברנר שהזרים הוראות מכירה וביחד הביאו לעלית שער המניה באופן מעוות.

 

לטענת חוקרי רשות ניירות ערך, בן־זקן יזם את התוכנית המרמתית לכאורה, היה בין נהניה העיקריים ואף דאג למימונה. בנוסף, עקב בן־זקן באופן שוטף אחרי הפעילות ועל פי החשד דאג שגורם שלישי ירכוש מאלדר את מניות מנופים לאחר שרכשן, כאמור, בפעילותו התרמיתית מקולנברנר, וזאת כדי "לחלץ" אותו מאחזקתו במניות החברה ולקבל מימון להמשך פעילותו בהעלאת שער מנופים במרמה.

 

על פי הממצאים רכש אלדר כ-14.5 מיליון מניות מנופים. רובה של כמות זו, 13.4 מיליון ערך נקוב נמכרה בעסקאות מחוץ לבורסה לאותו גורם שלישי שהינו להגדרת הרשות מטעמו של בן זקן. לטענת הרשות, כתוצאה מפעולתם התרמיתית עמדה מניית מנופים בתנאי הסף של הבורסה לכניסה למדד תל אביב 100.

 

לסיכום, טוענת הרשות, ממצאי הבדיקה העלו כי החשודים המרכזיים בתיק גיבשו תוכנית להכללתה של מניית מנופים במדד ת"א 100, וכי כחלק מהוצאתה של תוכנית זו אל הפועל, ביצעה החברה בעזרתו של אלדר הנפקה במהלך נובמבר 2010 להעלאת שיעור אחזקת הציבור ל-20% כנדרש וכי אופן הפעילות היה על פי תכנון מוקדם ומתואם באופן פרטני, פעילות זו השפיעה באופן מכוון ומעשי על שער המניה והמסחר בה.

 

רשות ני"ע מייחסת לחשודים עבירות של תרמית בניירות ערך, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

 

מעצר הבית של ג'קי בן זקן של איתן אלדר הוארך כאמור ביומיים נוספים בבית משפט השלום בתל אביב, בהסכמת סניגורי השניים. בנוסף, הוטלה על השניים ערבות בנקאית של מיליון וחצי שקל ונאסרה יציאתם מהארץ למשך שלושה חודשים. ל"כלכליסט" נודע כי היום נחקר כעד במשרדי רשות ני"ע במשך יותר מעשר שעות גם מנכ"ל מנופים, דני וקנין, שלא תחת אזהרה.

 

השופטת לימור ביבי ממן כתבה בהחלטתה: "לאחר ששמעתי את הצדדים ועיינתי בנספח התרשמתי כי קיים חשד סביר הקושר את החשודים לעבירות המיוחסות להן, וקיים חשש לשיבוש הליכי חקירה. יחד עם זאת, לאור ההסכמה, ניתן להסתפק בחלופת המעצר ובערבויות שנקבעו על ידי הצדדים".

 

הפרשה, שנחשפה היום ב"כלכליסט", עוררה הדים נרחבים בשוק ההון. גורם המקורב לחקירה אמר כי בידי רשות ני"ע מסמכים הקושרים את החשודים למעשים המיוחסים להם, אולם בשלב זה הם כופרים בחשדות נגדם.

 

סניגוריהם של בן־זקן ומנופים, עו"ד ירון ליפשס ונבות תל צור ממשרד רם כספי ועו"ד יוסי אשכנזי מסרו: "בן זקן נתן הסכמתו להטלת הערבות בכדי לאפשר לרשות ני"ע לקדם את החקירה, ועל מנת שיתאפשר לו לחזור לעיסוקיו השוטפים. בן־זקן סמוך ובטוח כי בסיום החקירה יתברר כי לא נפל מתום במעשיו. הוא משתף פעולה באופן מלא בחקירה ומוסר את כל הידוע לו והבהיר כי עסק אך ורק בקידום כדין של ענייניה של חברת מנופים, וכופר מכל וכל בטענות שהופנו כלפיו".

 

החקירה נגד בן זקן ומנופים מטילה צל כבד על מימוש העיסקה שבה סוכם לאחרונה על רכישת השליטה בחברת האחזקות זד.בי.איי על ידי בן־זקן ונניקשוילי - רכישה שנועדה לנצל את קופת המזומנים של בי.ג'י.איי, החברה־הבת של זד.בי.איי, להגדלת אחזקותיהם של בן זקן ונניקשוילי במנופים תמורת 385 מיליון שקל. לפי ההערכות, עיסקה זו כבר לא תצא אל הפועל.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x