$
בורסת ת"א

טבע רוכשת את ספלון תמורת 6.8 מיליארד דולר

רוכשת את החברה לפי שווי הגבוה ב-5.8% ממחיר השוק ביום שישי האחרון לפי 81.5 דולר למניה. הרכישה תתבצע במזומן בלבד. הרכישה צפויה להיות מושלמת בתוך רבעון

שהם לוי ושניר הנדלר 14:0102.05.11

ענקית הגנריקה הישראלית טבע דיווחה היום (ב') על הרכישה הגדולה ביותר מאז עסקת רציופארם אותה השלימה ברבעון השלישי של 2010. טבע הודיעה על רכישת ספלון (Cephalon) תמורת 6.8 מיליארד דולר. טבע תרכוש את ספלון במחיר הגבוה ב-5.8% ממחיר השוק ביום שישי האחרון ותשלם 81.5 דולר למניה. בסוף חודש מרץ הציעה ולאנט (valeant) לרכוש את ספלון תמורת 73 דולר למניה, מה ששיקף שווי של 5.7 מיליארד דולר לחברה. ההצעה נדחתה על ידי דירקטוריון ספלון. בניגוד לעסקה של טבע, הצעת הרכש של ולאנט הייתה עויינת ולא נעשה בתיאום עם החברה ואילו העסקה עם טבע נעשתה בתיאום ואושרה בדירקטוריון החברה.

 

טבע תרכוש את ספלון במזומן ותממן את העסקה מזומנים שברשותה, קווי אשראי בנקאיים והנפקת אג"ח. הרכישה צפויה להיות מושלמת בתוך רבעון. מחיר הרכישה משקף פרמייה של 39% למחיר המניה נכון ל-29 במרץ, היום שקדם להצעת הרכש הקודמת למניות ספלון.

 

 

באמצעות הרכישה תחזק את התחום תרופות המקור ותוסיף לפורטפוליו התרופות שלה תרופות אונקולוגיות, נוירולוגיות ותרופות לטיפול בכאב. טבע מצפה לממש סינרגיות של לפחות 500 מיליון דולר בשנה השלישית שלאחר השלמת הרכישה.

 

שלמה ינאי: "נבסס צמיחה ארוכת טווח"

 

"זאת רכישה משמעותית המממשת את היעד האסטרטגי שקבענו – לגוון ולהרחיב את עסק המוצרים הממותגים שלנו על ידי הוספת מוצרים מקוריים בתחומים רפואיים יחודיים", ציין שלמה ינאי, נשיא ומנכ"ל טבע בהודעת החברה.

 

"שילוב היכולות המשלימות של שתי החברות בתחום המחקר, הפיתוח, והשיווק יקנה לנו היקף מכירות שנתי של מוצרים מקוריים בסך של כ-7 מיליארד דולר במונחי 2010 וצבר מרשים של מעל ל-30 מוצרים הנמצאים בשלבי פיתוח מתקדמים. הרכישה תאפשר לנו להציע יותר מוצרים חדשים במספר רב יותר של תחומים רפואיים. כל אלה יבססו צמיחה יציבה לטווח ארוך" הוסיף ינאי.

 

תרופת פרוביגיד של ספלון. מכירות שנתיות של 1.1 מיליארד דולר תרופת פרוביגיד של ספלון. מכירות שנתיות של 1.1 מיליארד דולר

 

קווין בוצ'י, מנכ"ל ספלון, מסר בהודעת החברה כי "האיחוד עם טבע יאפשר לנו להנות מהגודל, הפרישה הגלובלית והמצויינות התפעולית, ויאפשר לנו להמשיך בהשגת היעדים המשותפים שלנו - פיתוח תרופות מקוריות חדשות לטובת חולים בכל רחבי העולם. טבע וספלון חולקות מחוייבות עמוקה למחקר ופיתוח, ואנו מאמינים שצבר המוצרים שלנו ישגשג תחת הנהגת טבע".

  

"עסקה מעולה"

 

"מדובר בעסקה מעולה עבור טבע. זה בדיוק מסוג העסקאות שחיפשנו כמשקיעים בשביל טבע. מדובר בחברה אתית ולא גנרית - זה מוציא את טבע מהתלות הכה גבוהה שיש לה בקופקסון", אומר סטיבן טפר אנליסט בהראל פיננסים שלפני כשנה נקב בשמה של ספלון כמועמדת לרכישה על ידי טבע.

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
50% 0% 50%

"ספלון היא חברה שיש לה כבר הכנסות של 2.8 מיליארד דולר ב-2010. החברה רווחית ויש לה צנרת מוצרים עשירה בשלבים מתקדים של פיתוח בכל התחומים שמעניינים את טבע בנוירולוגיה בסרטן, יש לה גיוון של תרופות גם ביולוגיות וגם כימיות", מוסיף טפר.

 

עם זאת, לאחרונה נודע רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי  חוקרת אם טבע וספלון פעלו כדי למנוע את כניסת הגרסה הגנרית של התרופה למניעת הפרעות שינה "פרוביגיל" (Provigil) לשוק האירופי.

  

המניעים האסטרטגים של טבע בעסקה

 

הרכישה תרחיב ותגוון את המוצרים המשווקים על ידי טבע לטיפול במערכת העצבים המרכזית (CNS) ותוסיף את תחומי האונקולוגיה וטיפול בכאב. החברה המאוחדת תשווק יותר מ-20 מוצרים ממותגים עם סך מכירות של כ-7 מיליארד דולר (נתוני פרו-פורמה ל-2010).

 

צבר המוצרים בשלבי פיתוח מתקדמים של ספלון מחזק את צבר המוצרים של טבע בתחומי טיפול יחודיים, ביניהם: מערכת העצבים המרכזית (CNS) ומוצרי הנשימה, ומרחיב אותו לתחומים חדשים, כמו אונקולוגיה וטיפול בכאב. כאמור, לחברה המאוחדת יהיו יותר מ-30 מולקולות בשלבי פיתוח מתקדמים, כולל 3 מוצרים בשלבי הגשה לאישור שיווק.

 

ספלון נוסדה בשנת 1987 על ידי פרנקו באלדינו, יזם ביוטכנולוגיה שנפטר בחודש דצמבר האחרון מסרטן. כשבאלדינו רכש את הזכויות בתרופת הפרוביגיל בשנת 1993 והאנליסטים צפו מכירות שנתיות של 50 מיליון דולר וב-2010, המכירות עמדו על למעלה מ-1.1 מיליארד דולר. 

 

במהלך חודש מרץ הודיעה ספלון על רכישת חברת הביופארמה גרמין איקס הפרטית תמורת 225 מיליון דולר. גרמין איקס מפתחת מספר טיפולים לסרטן. במסגרת אותו הסכם יכולים בעלי המניות של גרמין לקבל 300 מיליון דולר במזומן בהתאם להשלמת אבני דרך בתרופות בפיתוח של החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x