$
שווקי חו"ל

הנציבות האירופית חוקרת עסקה בין טבע וצפלון

רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי בודקת אם יצרניות התרופות פעלו כדי למנוע את כניסת הגרסה הגנרית של התרופה "פרוביגיל" לשוק האירופי

סוכנויות הידיעות 20:1128.04.11
רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי הודיעה היום (ה') כי היא חוקרת אם יצרניות התרופות טבע וצפלון פעלו כדי למנוע את כניסת הגרסה הגנרית של התרופה למניעת הפרעות שינה "פרוביגיל" (Provigil) לשוק האירופי.

 

צפלון האמריקאית וטבע הישראלית הגיעו לפשרה ב-2005 בסכסוך בעניין הפרת פטנטים הקשורים לתרופה פרוביגיל, אשר ידועה גם כ"מודפיניל" (Modafinil) בארה"ב ובבריטניה.

 

כחלק מהעסקה טבע הסכימה לא להתחיל למכור את הגרסה הגנרית של התרופה פרוביגיל במדינות האיחוד האירופי, וכן באיסלנד, ליכטנשטיין ונורבגיה לפני אוקטובר 2008, כך טוענת הרשות האירופית האחראית על קיום תחרות חופשית באיחוד.

 

הנציבות האירופית חוקרת כעת האם ההסכם המדובר הפר את חוקי התחרות החופשית של האיחוד האירופי והאם "מטרתו או השפעתו" היו להשאיר את הגרסה הגנרית של פרוביגיל מחוץ לשוק האירופי.

 

עסקאות שמכונות "תשלום עבור דחייה" בין יצרניות תרופות ויצרניות תרופות גנריות הפכו מוקד לחקירות מצד רשויות פיקוח על הגבלים עסקיים גם בארה"ב וגם באירופה. הרשויות חוששות שהסכמים כאלו פוגעים בצרכנים שצריכים לשלם יותר על התרופות המקוריות גם לאחר פקיעת הפטנט שנרשם עליהן, בהיעדר גרסאות גנריות.

 

ב-2008 איגוד המסחר הפדראלי בארה"ב הגיש תביעה נגד צפלון בטענה כי החברה שילמה למתחרות פוטנציאליות כדי למנוע כניסת גרסה זולה יותר של התרופה פרוביגיל לשוק.

 

פרוביגיל, שנועדה לטיפול בהפרעות שינה הפיקה לצפלון רווחים של 1.12 מיליארד דולר בשנה שעברה.

 

מטבע נמסר בתגובה: "אנו מאשרים כי קיבלנו הודעה מרשות האיחוד האירופית, שהודיעה ​​לנו כי הם מתכוונים לפתוח בהליכים הנוגעים להפרה לכאורה של כללי התחרות על פי תקנות הרשות. הרשות מבקשת לערוך בירורים בנוגע להסכם מסחרי שנעשה ב-2005 בין טבע ובין חברת צפלון (Cephalon Inc).  ההודעה ציינה במפורש כי ייזום ההליכים לא מצביע כי נמצאו ממצאים מובהקים להפרת חוק. טבע תמשיך לשתף פעולה עם הרשות האירופית או כל רשות אחרת ואנו מאמינים כי פעלנו במסגרת החוק בכל עת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x