$
שווקי חו"ל

ברננקי שם סוף לספקולציות: "לא תהיה הרחבה כמותית נוספת בגלל האינפלציה"

יו"ר הפד: "מדיניות הבנק המרכזי תסייע לדולר להתחזק בטווח הבינוני". ברננקי אמר במהלך מסיבת העיתונאים שקיים כי שיעור הצמיחה של ארה"ב ינוע השנה בטווח של 3.1%-3.3%, נמוך מההערכה הקודמת לצמיחה בטווח של 3.4%-3.9%

שהם לוי 21:2127.04.11

במהלך מסיבת העיתונאים ההיסטורית והראשונה שקיים היום יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, הוריד הפדרל ריזרב את תחזית הצמיחה לכלכלה האמריקאית והעלה את תחזית האינפלציה - למורת רוחם של המשקיעים. המסר החשוב שמעביר ברננקי לשווקים הוא שלא תהיה תוכנית הרחבה כמותית שלישית אחרי שהשנייה תסתיים בחודש יוני וזאת בגלל העלייה בשיעור האינפלציה וציפיות האינפלציה.

 

בתחילת מסיבת העיתונאים שקיים ברננקי, נראה היה כי יו"ר הפד לא מביא עימו בשורות מרעישות מבלבד תחזיות, אך סיפק למשקיעים רמז למדיניות העתידית. ברננקי ציין כי הבנק המרכזי ישקול במועד הנכון הפסקה של ביצוע השקעות מחדש של תיק איגרות החוב והמשכנתאות שלו, כצעד של צמצום מוניטרי.

 

ברננקי עדכן מטה את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב ומעריך שתנוע השנה בטווח של 3.1%-3.3%, נמוך מההערכות הקודמות של הבנק המרכזי לטווח צמיחה של 3.4%-3.9%. בתוך כך מעריך הפדרל ריזרב כי ארה"ב תצמח בשיעור של 3.5%-4.2% ובשיעורים של 3.5%-4.3% בשנת 2013.

 

בנוגע לאינפלציה אמר ברננקי במהלך מסיבת העיתונאים כי הוא צופה אינפלציה בטווח של 2.1%-2.8%, זאתץ בהשוואה להערכת הפדרל ריזרב רק בינואר לאינפלציה בטווח של 1.3%-1.7%. חלק מאותה אינפלציה אבל לא כולה התגלגלה גם לאינפלציית הליבה, שלא כוללת את מחירי המזון והאנרגיה התנודתיים. אחרי שיעור אינפלציה זה עוקב הבנק המרכזי.

 

יחד עם זאת מביא ברננקי בשורות טובות ומאמין כי שיעור האבטלה בארה"ב יירד עד סוף השנה וינוע בטווח של 8.4%-8.7%, נמוך מההערכות הקודמות לטווח של 8.8%-9%.

 

"ההרחבה הכמותית השנייה הצליחה"

 

"אני מאמין שתוכנית ההרחבה המוניטרית השנייה הייתה חיובית. הרחבה מוניטרית תמיד עובדת בהקלה פיננסית וראינו את זה בשווקים הפיננסים. זאת בדומה לתגובה של השווקים להרחבה המוניטרית הראשונה שביצענו", אומר ברננקי בתגובה לביקורת אחד העיתונאים כי ההרחבה הכמותית לא הצליחה.

 

"ראינו שיפור בתנאי שוק העבודה ויצירת משרות. המסקנה היא שוב שתוכנית ההרחבה המוניטרית השנייה הייתה חיובית לכלכלה. לא נגיע למצב של תעסוקה מלאה בין לילה. צריך לזכור שקודם חששנו ממצב של מיתון חוזר. יצירת המשרות הייתה משמעותית אבל לא מספיק כדי להביא לירידה משמעותית באבטלה", מוסיף ברננקי בהמשך לאותה תשובה.

 

"זה לא ברור שנוכל להמשיך להשיג שיפור בשוק העבודה ללא עלייה בשיעור האינפלציה", מסביר ברננקי.

 

"רוצים דולר חזק"

ברננקי: "המדינות תביא דולר חזק" ברננקי: "המדינות תביא דולר חזק" צילום: בלומברג

 

"הפדרל ריזרב מאמין שדולר חזק הוא אינטרס של הכלכלה האמריקאית. אנחנו מנסים לייצב את האינפלציה ברמה נמוכה. אנחנו גם מנסים להשיג התאוששות חזקה וזה מה שירים את ערכו של הדולר", אמר ברננקי בתשובה לשאלת אחד העיתונאים בנוגע להערכות שהבנק המרכזי מעוניין להחליש את הדולר.

 

"אינפלציה נמוכה תשמור על כוח הקנייה של הדולר האמריקאי ועל הכלכלה האמריקאית", הוסיף עוד ברננקי. בשורה התחתונה מאמין ברננקי שהמדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי דווקא תסייע לדולר בטווח הבינוני.

 

רכישות האג"ח יסתיימו ביוני

 

ועדת השוק הפתוח של הבנק המרכזי האמריקאי הותירה את הריבית במשק ברמת שפל של 0%-0.25% והודיעה כי תוכנית רכישות האג"ח תסתיים כמתוכנן בחודש יוני. הריבית בארה"ב מצויה ברמתה הנוכחית מאז דצמבר 2008. מאוחר יותר יקיים הפדרל ריזרב מסיבת עיתונאים מיוחדת.

 

הבנק המרכזי האמריקאי ביצע שינויים מעטים ומינוריים מהודעת הריבית של החודש שעבר שהייתה אף היא דומה לזו של החודשים הקודמים.

 

בתוך כך ימשיך הבנק המרכזי האמריקאי לחזור ולהשקיע את התקבולים מההשקעות הקיימות שלו חזרה בשוק, קרי פדיונות האג"ח הממשלתייים וניירות הערך המגובים שרכש במהלך המשבר ישמשו לביצוע רכישות חדשות של ניירות ערך.

 

הפדרל ריזרב ציין כי הוא יעניק תשומת לב מיוחדת לעלייה באינפלציה ולציפיות לאינפלציה.

 

ועדת השוק הפתוח חזרה על הודעתה מהחלטות הריבית הקודמות כי הבנק המרכזי האמריקאי ישמור על הריבית ברמה נמוכה לאורך תקופה ארוכה. להודעה זו לא ציפו 33 כלכלנים מתוך 44 שהשתתפו בסקר של בלומברג - שהעריכו כי הבנק המרכזי האמריקאי יסוג בו מכוונה זו  להותיר את הריבית נמוכה לאורך זמן. ה'פד' הותיר לעצמו מקום לגמישות כשהצהיר כי הוא יבצע התאמות בהיקף אחזקותיו בניירות ערך מגובים ואיגרות חוב.

 

"ההתאוששות הכלכלית ממשיכה בקצב בינוני והתנאים הכללים בשוק העבודה משתפרים בהדרגה", כך ציינה ועדת השוק הפתוח בתום יומיים של דיונים. העלייה במחירי האנרגיה והסחורות הביאו לעלייה באינפלציה, במהלך החודשים הקודמים, ציין עוד הבנק המרכזי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x