$
בורסת ת"א

פרסום ראשון - הסוף לנוסטרו? שריג ידרוש לפרסם את תיק ההשקעות העצמיות

פרופ' עודד שריג המפקח על שוק ההון פרסם טיוטת חוזר במסגרתה יפרסמו הגופים הפנסיונים את תיק הנוסטרו שלהם ברמת נייר הערך הבודד

רחלי בינדמן 13:1721.02.11

המפקח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, מפיק לקחים מפרשת פסגות ודורש לראשונה מהגופים המוסדיים לדווח לו על השקעת כספי הנוסטרו (כספי ההון העצמי של הגוף) שתחת ניהולו.

 

בדברי ההסבר לטיוטת חוזר שפרסם אגף שוק ההון באוצר, שתחת ניהולו של המפקח על שוק ההון, פרופ'

עודד שריד, נכתב כי "אופן ההשקעה והניהול של כספי הנוסטרו של הגופים המוסדיים משפיע על יציבותם ויכולת עמידתם בהתחייבויות למבוטחים ולעמיתים שלהם בקרנות הפנסיה, קופות הגמל וביטוחי המנהלים. לפיכך יש חשיבות לכך שהממונה על שוק ההון יקבל תמונת מצב עדכנית בדבר אופן השקעת כספי נוסטרו שבניהול הגופים המוסדים".

 

מטרת טיוטת החוזר היא לדרוש לראשונה מהגופים המוסדיים לדווח על אופן השקעת כספי הנוסטרו באמצעות דיווח על רשימת נכסים רבעונית ברמת הנכס הבודד כאשר עד כה נדרשו הגופים המוסדיים להציג דיווח שכזה רק לגבי רשימת הנכסים המנוהלים בעבור העמיתים ולא הכספים הפרטיים של הגוף.

 

חובות הדיווח יחולו על קופות הגמל, קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים. החוזר אמור להיכנס לתוקף בכפוף להערות הגופים כבר עבור הדיווחים של הרבעון השלישי של 2011 אך חברות ניהול של קופות גמל קיבלו ארכה וידרשו לדווח לראשונה רק את רשימת הנכסים בגין שנת הדיווח לשנת 2011.

 

הגופים המוסדיים שקיבלו לידיהם את הטיוטה נדרשים להעביר הערותיהם עד ה-5 באפריל. מדובר במהלך דרמטי שכן לראשונה ידרשו הגופים הפנסיונים לדווח ברמת המנייה והאג"ח הבודד בדיוק באילו נכסים הם משקיעים את כספי ההון העצמי שלהם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x