בורסת ת"א

תביעה נגד מכתשים אגן וכור: "עסקת כימצ'יינה מקפחת את בעלי המניות מהציבור"

למחזיקי מניות מכתשים מהציבור אין את האופציה שדנקנר שמר לעצמו, וזה מה שבעיקר מרגיז אותם. לביהמ"ש הוגשה בקשה להכיר בתביעה כייצוגית בהיקף 762 מיליון שקל בטענה שמכירת מכתשים יוצרת הטבה לחברה־האם על חשבון יתר בעלי המניות

ענת רואה 08:0917.01.11

למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה אתמול תביעה ובקשה להכיר בה כייצוגית נגד מכתשים אגןו כור תעשיות.

 

התובע, רו"ח דב כהנא, טוען כי עסקת המכירה של מניות מכתשים לכימצ'יינה מקפחת את מחזיקי המניות מקרב הציבור, יוצרת העדפה ומקנה הטבה לכור תעשיות, בעלת השליטה במכתשים אגן. כהנא מעריך בתביעה את היקף הנזק לציבור ב־762 מיליון שקל.

 

חלוקה לא שוויונית

 

כהנא מציין בתביעה שהוגשה באמצעות עורכי הדין יצחק אבירם ודנה שילוני, כי הוא מחזיק 450 אלף מניות של מכתשים אגן ששוויין עומד על 8.2 מיליון שקל.

 

לטענתו, בשבוע שעבר הודיעה כור תעשיות שבשליטת נוחי דנקנר על חתימת הסכם מיזוג עם כימצ'יינה, שבמסגרתו תרכוש האחרונה את אחזקות הציבור בחברה וכן תרכוש 7% ממניות החברה המוחזקות על ידי כור תעשיות, לפי שווי של 2.4 מיליארד דולר.

 

במסגרת העסקה יקבל ציבור בעלי המניות של מכתשים אגן תמורה של 1.2 מיליארד דולר עבור מכירת כ־53% מהמניות, וכור תקבל כ־168 מיליון דולר עבור מכירת כ־7% מהמניות.

 

בנוסף, כחלק מעסקת המיזוג, תסייע כימצ'יינה להעמדת הלוואת נון־ריקורס לכור בסכום של 960 מיליון דולר, אשר תהיה מובטחת בשעבוד על מניות כור בחברה, בלבד. המשמעות, לטענת התובע, היא שכור מקבלת בנוסף סכום של 960 מיליון דולר.

 

בתביעה נטען כי בכך נגרם קיפוח ליתר בעלי המניות וכי מדובר בחלוקה לא שוויונית של תמורת המכירה בלא כל סיבה. "חלוקה של שווי ההטבה שנוטלת כור לעצמה, בין בעלי המניות, תביא למצב שבו כל בעל מניות יזכה לתמורה עודפת בשיעור של 8.33% יותר מאשר המוצע כיום לציבור".

 

התובע טוען כי העסקה היא מיוחדת וחריגה מאוד המביאה לסיום את חיי החברה מבחינת בעלי המניות, ותוצאתה ניתוק מוחלט בין בעלי המניות לבין החברה.

 

בתביעה נטען כי מדובר ב"עסקה חשודה", שכן גורמים שהם חלק מקבוצת בעלי השליטה בחברה הם אלו שניהלו את המו"מ, הם שקידמו את העסקה והם שיצרו את ההטבה לבעלת השליטה, ולכן מבנה העסקה הנו לפי רצונם והחלטתם.

 

כור: "הטענות מופרכות"

 

חברת כור מסרה בתגובה: "העסקה שנחתמה עם כימצ'יינה היא, להערכתנו, עסקה מצוינת עבור בעלי המניות של מכתשים אגן. במסגרת העסקה אמורות להירכש מניות מכתשים אגן בפרמיה גדולה של 54% ביחס למחיר הדולרי הממוצע של מניות החברה בתקופה שקדמה להודעה הראשונה על העסקה.

 

גם על פי חוות דעתו של פרופ' יצחק סוארי התמורה בעסקה הנה הוגנת לבעלי המניות מהציבור. ממילא, העסקה לא תתבצע אלא באישור בעלי המניות מן הציבור, ובכל מקרה היא תובא לאישור האסיפה הכללית של חברת מכתשים אגן, כמתבקש על פי דין.

 

"החברה טרם למדה לעומק את כתב התביעה, ובכוונתה להתגונן בתקיפות בבית המשפט כנגד הטענות המופרכות שמועלות נגדה. על פני הדברים, נציין כי מדובר בהמשך הניסיונות חסרי השחר של אותם התובעים שהגישו לפני כשנה וחצי תביעה ייצוגית כנגד אי.די.בי פתוח במטרה לפגוע בקבוצת אי.די.בי", נאמר בתגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x