$
המלצות ואזהרות

ההזדמנויות שמזמן האסון: איך אפשר להרוויח מהשטפונות באוסטרליה?

אסון הטבע שהיכה באזור קווינסלנד שבאוסטרליה הביא לפגיעה קשה בכלכלה המקומית, שאת השלכותיה ניתן להרגיש גם בשוקי הסחורות והמניות. כך תהפכו זאת לתשואה חיובית בתיק ההשקעות שלכם

ענת ציפקין 08:1209.01.11

קשה להתעלם מהנזק הכבד שגורמים השיטפונות שפקדו בשבוע שעבר את מדינת קווינסלנד האוסטרלית. עד עתה פונו מבתיהם כ־200 אלף איש, אדמות חקלאיות ויבולים הוצפו, והחיים באזור השווה בגודלו לשטחן של צרפת וגרמניה גם יחד שובשו כליל. הפגיעה בכלכלה קווינסלנד גם היא עצומה והשלכותיה ניכרות בכל רחבי העולם.

 

עם זאת, מתוך האסון צומחות גם הזדמנויות, ומשקיע שיידע לנצל אותן, עשוי לצאת מכך נשכר.

 

מדינת קווינסלנד היא היצואנית הגדולה בעולם של שני סוגי פחם: פחם המעורבב עם עופרות ברזל לצורכי ייצור פלדה ופחם תרמי.

 

ג'פרי קנדריק, כלכלן בית ההשקעות נומורה היפני, כתב בסקירה מיוחדת בשבוע שעבר, כי 90 מיליון טונות פחם משני הסוגים (35% מסך יצוא הפחם של אוסטרליה) נמצאים בסכנה של הפסקת ייצור, בהנחה שההפרעה לפעילות המכרות תימשך כשישה שבועות נוספים.

 

פורס מז'ור

 

חברות כרייה, בהן ריו טינטו, BHP ביליטון ואנגלו אמריקן, כבר הכריזו על תרחיש של "פורס מז'ור" (כוח עליון) וכפועל יוצא, על חוסר יכולתן לעמוד בהסכמי אספקה. מניותיהן עלולות, כמובן, להיפגע כתוצאה מכך וליצור הזדמנויות לשורטיסטים.

 

בנומורה מציינים, כי במונחים כספיים הנזק היומי לחברות הפחם האוסטרליות הפועלות באזור צפוי להגיע ל־100 מיליון דולר ליום. עוד הם מציינים, כי המחיר של רוב עסקאות הפחם שנעשו מול חברות אוסטרליות לרבעון הראשון של 2011 כבר נקבע, אך מחיר הפחם בעסקאות ברבעון השני צפוי להאמיר.

 

בבית ההשקעות טנדם קפיטל מסמנים מניות של שלוש חברות פחם מובילות בקנדה, שנהנו מהפגיעה בתחרות, והעפילו לשיא: Western Coal ו-Grande Cache.

 

עם הירידה בהיצע הפחם, החל מחירו להאמיר. מחיר הפחם התרמי זינק בשיעור של 3% בשבוע האחרון למחיר של 126.1 דולר לטונה, ובכך השלים זינוק של 46% בשנת 2010 והגיע לרמתו הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2008. מחירו של פחם לייצור פלדה זינק בשבוע האחרון ב־2.5% ל־248 דולר לטונה. הפעם הקודמת שבה רשם מחיר הפחם הזה שיא היתה בשנת 2008 בסיבוב הקודם של השיטפונות בקווינסלנד, שבהם איבדה אוסטרליה יכולת ייצור של 8 מיליון טונות פחם מסוג זה.

 

 

הפחם עוד יכול לזנק

 

על פי הערכות חטיבת המחקר של בית ההשקעות האוסטרלי מאק'ררי, עלול מחיר הפחם לייצור פלדה לזנק לשיא של 300 דולר לטונה ברגע שתילקח מאוסטרליה יכולת ייצור של יותר 10 מיליון טונות פחם בשל השטפונות. לא רק תעשיית הפחם של אוסטרליה נפגעה. שותפה לה תעשיית עופרות הברזל שאחראית ל־24% מהיקף יצוא הסחורות של אוסטרליה. המרוויחה העיקרית צפויה להיות חברת המכרות הברזילאית VALE, שעשויה להגדיל את נתח השוק שלה.

 

קווינסלנד לוקחת חלק גם בחקלאות של כותנה, חיטה ויבולים אחרים באוסטרליה, והנזקים מהשיטפונות עשויים לפגוע בחברות הפעילות בתחומים אלה במדינה, אך העלות את מחיריהן של הסחורות בזמן הקרוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x