$
בורסת ת"א

ראיון "כלכליסט" - עידן אזולאי: "ברור לי שמנפחים עכשיו את הבועה הבאה"

מנכ"ל קרנות הנאמנות של אפסילון מאמין שמנהל השקעות צריך להיות פחדן ושצריך לנהל השקעות של לקוחות כאילו מדובר בכסף של ההורים

רחלי בינדמן 07:1106.01.11

יום העבודה של עידן אזולאי, מנכ"ל קרנות הנאמנות של בית ההשקעות אפסילון, מתחיל בין 5 ל־6 בבוקר. עוד לפני שארבעת ילדיו מתעוררים, אזולאי כבר נכנס לרכבו ויוצא ממודיעין שבה הוא מתגורר ישירות לחדר הכושר הממוקם במגדלי עזריאלי, שם הוא מתאמן לצד טל רז, מנכ"ל בית ההשקעות כלל פיננסים, וגיורא עופר, עד לאחרונה מנכ"ל בנק דיסקונט.

 

את הקפה שלו הוא שותה במהלך הנסיעה, תוך כדי האזנה לאחד הספרים הכלכליים שיצאו לאחרונה באמצעות מכשיר האייפון שלו. אחרי שיעור ספינינג, קיקבוקסינג או אימון טיפוס שבו התמקצע באחרונה, הוא נכנס בשעה 8 בדיוק למשרדי אפסילון ברמת אביב.

 

הפרדה בין עבודה לבית

 

בראיון ל"כלכליסט" מדווח אזולאי כי "מרגע שאני פותח את העיניים, אני בודק מה קורה בשוקי אסיה ומתעדכן בחדשות הכלכליות".

 

האם ירידות חדות בשווקים משפיעות על מצב הרוח שלך?

"במפולת של שנת 2000 כמעט לא עבר יום אחד מבלי שנייר שלנו קיבל אזהרת רווח וירד ב־30%-40%. לא הייתי רחוק אז מהתמוטטות עצבים. באיזשהו שלב הבנתי שיש עבודה ויש חיים. זה לא אומר שאי אפשר לעבוד מהבית, אבל מרגע שאני פותח את הדלת, מתחילים חיים חדשים. נייר יכול ליפול ב־30% ואני אשחק עם הילדים כאילו כלום".

 

"אבל לקחי המפולת של שנת 2000 לא מנעו מאזולאי לאבד פעימה במשבר האחרון. "בערך חמישה ימים אחרי שליהמן ברדרס קרס נסעתי לארה"ב לחופשה עם המשפחה. זה היה אחד החודשים הקשים לי ביותר מבחינה פיזית".

 

"הייתי קם ב־2 בלילה כדי לראות מה קורה בארץ, ואז הגיע הבוקר והתחילו הנפילות בארה"ב. אני לא אשכח לעולם את היום שבו נסענו לדיסנילנד ואחד הניירות הגדולים שהחזקנו אז, פוטאש, נפל ב־25% לאחר שנתן אזהרת רווח. קלטתי שמחקנו סכום עצום, ואני החזקתי את המניה גם בתיק האישי. והילדים? מבסוטים. מה תגיד להם?".

 

"אם נהוג לחשוב שמנהל השקעות הוא הרפתקן באופיו, אזולאי שובר את הסטיגמה. "אני פחדן. לעולם לא ארכב על אופניים על הכביש, וממש לא מעניין אותי לצנוח או לטפס על הרים. אני אוהב שהרגליים שלי דורכות על קרקע מוצקה. אומרים שמנהל השקעות צריך לקחת סיכונים, ואני חושב שמנהל השקעות צריך להיות פחדן. הכי קל לראות את ה'אפסייד' בנייר, אבל צריך לחשוב כל הזמן מה לא יהיה בסדר".

 

איך אפשר להיות פחדן ולהרוויח?

"אני רוצה להיות מספר 1, והפחד נובע מזה שאני פוחד להפסיד. הרי אין שום דבר בטוח. לדוגמה, יש לנו קרן מניות יתר שעד תחילת 2010 היתה בנויה כמו כל קרנות היתר בשוק והחזיקה 150–200 ניירות בקרן, מתוך מחשבה שתמיד תהיה חברת ביומד או שותפות נפט שטסה, ואי אפשר לכאורה לא להחזיק הכל".

 

"יום אחד החלטתי שאני לא יכול לעבוד ככה, והודעתי שמעכשיו מחזיקים בקרן עד 40 מניות. מאז אנחנו במקום הראשון. אני מתמודד עם הפחד של לפקשש ולפספס איזה אישור FDA של חברת ביומד, אבל אני יודע שאני מכיר הכי טוב את מה שאני קונה".

 

אזולאי מיישם את הגישה הזו גם מול עובדיו. "אני אומר לצוות שלי: 'תמיד תחשבו שאתם מנהלים את הכסף של ההורים שלכם'".

 

החברים מתייעצים איתך לגבי השקעות?

"כשהייתי צעיר, החברים שאלו יותר, אבל הם יודעים שאני לא מדבר. יש לי מספיק אחריות - יש לי 3.5 מיליארד שקל על הראש, ואני לא רוצה שחצי מיליון שקל של חבר שהמלצתי לו על השקעה יעסיקו אותי בסוף יותר".

 

אזולאי ידע תמיד שירצה לעסוק בהשקעות, וכבר בגיל 17 לקח את הכסף שחסך, כמה אלפי שקלים, והתחיל לקנות מניות עם חבר. "הבנקים שחטו אותנו עם העמלות", הוא נזכר. "הבורסה לא היתה כזה להיט כשגדלתי, אז לא רצו ללמוד מינהל עסקים ולא היתה כזו משיכה אדירה לכסף, אבל לי הכיוון היה ברור. היום אני עובד בתחביב שלי ונהנה מכל רגע".

 

הרגולציה מכבידה

 

מה שפוגם לאזולאי בהנאה הוא הרגולציה ההולכת ומתהדקת על הענף. "כל היום אני עסוק בלמנוע חריגות. זה מגיע לרמות אבסורדיות: רק עכשיו דנו עם נאמן של איזו קרן על חריגה שהיתה לנו. לקרן יש תקרה מותרת של 15% מניות, ובגלל עליית ערך בחו"ל יש לי 15.06%. האם זו חריגה? כבר תפסו את כל הפושעים, שיש זמן להתעסק בשטויות האלה? בעסק שמעורבים בו אנשים וכסף תמיד אפשר יהיה לעקוף את החוקים. הכל מבוסס על אמון".

   צילום: יובל חן

 

 

אתה חושב שמניות זו השקעה טובה השנה?

"שנת 2011 לא תהיה פשוטה. לבוא ולהגיד: 'תשב במניות', זו לדעתי אמירה פשטנית מדי. אנחנו לא במצב שבו אנחנו יודעים בוודאות שהשוק הולך קדימה. הסיבה הכי גרועה לקנות מניות היא היעדר אלטרנטיבות".

 

"ברור לי לגמרי שמנפחים עכשיו את הבועה הבאה. בועה זה על הכיפאק, אם אתה יודע לצאת בזמן. היו שנתיים מצוינות ולכן כולם בטוחים שהשנה שלישית תמשיך ככה, ואז מקבלים את הבומבה, ובבומבה הזו אני לא מוכן להיות".

 

"אני חושש מהיום שבו יודיעו שיוון ואירלנד הגיעו לחדלות פירעון והבנקים הגרמנים ידווחו שהם מושקעים במאות מיליוני דולרים באג"ח של המדינות האלה, ואז לך תנסה לצאת מהשוק. בגלל זה קיבלנו השבוע החלטה להפחית את החשיפה המנייתית בקרנות המעורבות שלנו".

 

מה לגבי התחזיות שלפיהן שוק המניות המקומי יעלה ב־10% השנה?

"כשאין לך מושג, הכי קל לקחת את השער של אותו היום ולהוסיף 10%, כי זה הממוצע השנתי של השוק. אני לא אתפלא אם נשב פה עוד שנה והשוק ירד ב־20%".

 

מה התוכניות שלך לעתיד?

"אני לא חושב שיש מקום טוב יותר ללכת אליו מאפסילון. לפסגות הרי אני כבר לא אגיע. בעוד עשר שנים מהיום אני מקווה להיות בפנסיה. אתחיל להשקיע בשביל עצמי ויהיו לי תשואות גבוהות בהרבה, כי אהיה מוכן לקחת סיכונים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x