$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט" - על הסף: אורקל ופלטינום מתקרבות לרכישת קומברס

ענקית התוכנה וחברת ההשקעות הפרטית מנהלות מו"מ מתקדם לרכישת קומברס טכנולוג'י לפי שווי חברה של כ־2 מיליארד דולר - פרמיה של לפחות 30% על שווי השוק הנוכחי. הצעות ZTE וחואוויי הסיניות נדחו עקב הרגישות הביטחונית

גולן חזני 06:5628.11.10

מכירתה של חברת קומברס טכנולוג'ימתקרבת לקו הגמר: אף שהחברה טרם פרסמה את דו"חותיה הכספיים ל־2009 ולמחצית הראשונה של 2010, ל"כלכליסט" נודע כי חברת ההשקעות הפרטית פלטינום אקוויטי של המיליארדר טום גורס מנהלת משא ומתן מתקדם לרכישת קומברס טכנולוג'י עם אורקל העולמית לפי מחיר של 9.5–10 דולרים למניה. העסקה משקפת לקומברס שווי של 1.9-2 מיליארד דולר, פרמיה של לפחות 30% על שווי השוק הנוכחי של החברה.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי ההצעה של פלטינום ואורקל מקדימה מאוד הצעה של קבוצת רכישה אחרת - הכוללת אף היא גוף פיננסי וגוף טכנולוגי.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי במסגרת העסקה המתגבשת מתכוונת פלטינום לרכוש את החברות־הבנות של קומברס טכנולוג'י - ורינט (67%) וסטארהום (66%) - ואילו אורקל תרכוש את חטיבות הבילינג ושירותי הערך המוסף של החברה־הבת קומברס (לשעבר CNS). בשבועות האחרונים החלו פלטינום ואורקל לקיים בדיקות נאותות במשרדי קומברס טכנולוג'י וורינט שבניו ג'רזי.

 

לצורך מכירת הפעילויות שכרה קומברס טכנולוג'י לפני כמה חודשים את שירותיו של בנק ההשקעות האמריקאי גולדמן זאקס. ל"כלכליסט" נודע כי הבנק דחה הצעות גבוהות יותר שהגישו חברות הענק הסיניות ZTE וחואוויי, מתוך הערכה כי שירותי הביטחון הישראליים והאמריקאיים לא יאשרו לחברה סינית להחזיק בשליטה בגוף בעל טכנולוגיות ומוצרים לאיסוף מודיעיני כגון ורינט.

 

בתחילת אוקטובר פרסמה קומברס את דו"חותיה הכספיים ל־2008–2005. דו"חות 2009 ומחצית 2010 צפויים להתפרסם, לפי הערכות, רק בעוד חודש־חודשיים, ואולם פלטינום, שסיכמה לפני כחודשיים על רכישת החברה־הבת השלישית של קומברס טכנולוג'י, אולטיקום, תמורת 90 מיליון דולר, החליטה להתקדם במו"מ גם בלא דו"חות אלו.

 

פלטינום האמריקאית הוקמה ב־1995 ומאז השלימה יותר מ־100 רכישות של חברות עם מחזור מכירות כולל של יותר מ־27.5 מיליארד דולר.

 

בסוף ספטמבר פורסם בתקשורת האמריקאית על התעניינות מצד החברות האמריקאיות HP, יבמ ואורקל, וכן אמדוקס הישראלית, לרכישת קומברס טכנולוג'י או חלק מפעילויותיה. אמדוקס טרם הגישה הצעה, אולם נודע כי היא עשויה להצטרף למירוץ השבוע.

 

מפולת באוגוסט

 

מאז אפריל 2007 מנוהלת קומברס טכנולוג'י בידי אנדרה דהן שמונה לתפקידו כשנה לאחר התפוצצות פרשת הבקדייטינג ועזיבתו המתוקשרת של האיש החזק בחברה עד אז, קובי אלכסנדר.

 

בעקבות הפרשה גם נמחקה מניית קומברס טכנולוג'י מהמסחר בבורסת נאסד"ק ומאז היא נסחרת בוול סטריט מעבר לדלפק ברשימת הפינק שיטס, שמיועדת לחברות שלא מילאו אחר דרישות הבורסות ורשות ניירות ערך האמריקאית (SEC).

דהן טרם הצליח לחולל נסים ונפלאות בחברה, ולמעשה בתקופתו נרשמה נסיגה משמעותית בפעילותה של קומברס שגררה כמה גלי פיטורים.

 

מהדו"חות שפורסמו בתחילת אוקטובר עולה כי בשנים 2005–2008 צברה קומברס הפסד כולל של כמיליארד דולר. חלק גדול מההפסד המצטבר מיוחס להוצאות של כ־550 מיליון דולר שהחברה נאלצה לרשום על שחזור הנתונים הכספיים לצורך תיקון הדו"חות.

 

באוגוסט צנח שווייה של קומברס לכמיליארד דולר בלבד, לאחר שהחברה דיווחה כי קופת המזומנים שלה הצטמקה לכ־330 מיליון דולר וכי היא צופה בעיות תזרימיות. מאז התאוששה מניית קומברס ועלתה ממחיר של כ־5 דולרים ליותר מ־7.1 דולרים - המשקף שווי חברה של כ־1.5 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x