$
המלצות ואזהרות

רוביני מזהיר: אם ספרד תיפול, לא ניתן יהיה להציל אותה

לדבריו, "אין מספיק כסף במעטפת הכסף האירופאית עבור הצלתה של ספרד"; התריע גם מפני מצבה של צרפת

סוכנויות הידיעות 19:0319.11.10

"במקרה של אירלנד קיים יותר מדי חוב פרטי", אמר היום (ו') הכלכלן נוריאל רוביני, אבל לטענתו, עיקר הבעיה הוא בכך שכלכלות אירופה החליטו "להלאים את ההפסדים הפרטיים של מערכת הבנקים. לכן, יש לנו עלייה עצומה בחוב הציבורי - מ-7% ל-100% בתמ"ג. בקרוב זה יגיע ל-120%. ביוון זה כבר

120%", הוא אמר.

 

הסיוט הגדול ביותר באפקט המתגלגל של המשבר הוא ספרד, הזהיר רוביני, "אפשר לנסות להגן על ספרד. אפשר לנסות לסייע כלכלית לאירלנד, לפורטוגל וליוון במשך שלוש שנים, להשאיר אותן מחוץ לשוק, אבל אם ספרד תיפול, אין מספיק כסף במעטפת האירופאית כדי להציל אותה."

 

רוביני מאמין שהניסיונות להתערב במצב רק הגדילו את היקף הבעיות של חוב המדינות. "כרגע יש לך מספר ארגונים על-מדינתיים - קרן המטבע העולמית, האיחוד האירופאי, גוש היורו - שמצילים את המדינות החברות בהם".

 

לדבריו, ארגונים אלה בעצם מוחקים את חוב המדינות, מגדילים את היקף הבעיה. "לא הולך להגיע אף אחד ממאדים או מהירח להציל את ארגון המטבע העולמי או את גוש היורו," הוא אמר.

 

אבל למרות "גלגול" האחריות לחובות בתוך המדינות ובין הארגונים, רוביני טען כי בסופו של דבר צריך להתחשב במציאות, "כך שבשלב מסוים חייבים לעשות ארגון מחדש. צריך שבעלי חוב של הבנקים יפסידו, אחרת אתה שם את כל החוב הזה על דו"ח המאזן של הממשלה. ואז הממשלה פושטת רגל."

 

"בצרפת, סרקוזי עלה לשלטון ואמר שהוא הולך לעשות רפורמות רבות בכלכלה. הוא לא עשה זאת. כרגע, הוא חלש, יכול להיות שיפסיד בבחירות, ולכן, יהיה עיכוב ברפורמות הפיננסיות." אמר רוביני. לדבריו, בעיות האג"ח התעוררו קודם ביוון, אירלנד ופורטוגל, אבל המצב בצרפת לא נראה הרבה יותר טוב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x