$
בורסת ת"א

יו"ר קבוצת דלק: "הפגיעה של ששינסקי בתמר לא תאפשר את המשך הפיתוח"

גבי לסט אומר אחרי פרסום המלצות הביניים של ועדת ששינסקי כי פיתוח תמר יתאפשר רק אם המדינה תעמיד ערבויות

סיון איזסקו 20:3010.11.10

גבי לסט, יו"ר קבוצת דלק, אמר בעקבות פרסום המלצות ועדת ששינסקי כי "זהו יום אבל למדינת ישראל. אם חלילה יאומצו המלצות הוועדה - האפליה לרעת הגז הישראלי ולטובת הגז המצרי יגדלו מאד. למעשה יש חשש שפרויקטים של גז ישראלי יירדו לטמיון והשוק יישאר בידי ספק הגז המצרי שלא רק נהנה מפטור ממס, אלא שיוכל להעלות מחירים ובשעת מבחן הגז המצרי לא יגיע. כל החלום של גז כחול- לבן יעלם".

 

"הוועדה עושה דבר שלא נעשה אלא במדינות שבהן אין הגנה על זכויות קניין. הוועדה התעלמה מהאפליה של הגז הישראלי לעומת המצרי. היא לא התייחסה לעובדה שהגז המצרי נכנס ללא שום מס היטל או מכס כתוצאה מהסכם בין המדינה לבין החברה הפרטית שמייבאת גז לישראל".

 

לדבריו על אף התחייבויות מפורשות של שר האוצר - ההתחייבויות הופרו. הוויכוח אמור היה להיות אך ורק על לוויתן ולא על תמר ודלית. שטייניץ הבטיח בעבר שהוועדה לא תדון בתמר".

 

לסט הביע אכזבה ומורת רוח מהמסקנות: "דינם של המסקנות להידחות, למרות שנראה שיהיה קשה להתגבר על הזרם הפופוליסטי (הקורא להעלאת התמלוגים או תקבולי המדינה מהקידוחים). הוועדה חרגה מהמנדט שלה שאמור היה להתייחס אך ורק לתגליות חדשות".

 

לסט מסביר את מידת הפגיעה של שותפויות הגז מההחלטות של ששינסקי: "יושבים שלושה פרופסורים ומחליטים: כמה היזמים ירוויחו אחרי שכבר ביצעו את ההשקעה. אולי שגם יבואו עכשיו לצ'ק פוינט ולכביש 6 ויחליטו מה יהיה הרווח שלהם".

 

האם תמשיכו בהשקעות בקידוח לוויתן? 

"איש לא חשב שגם אם ייבחן משטר המיסוי יטילו מיסוי חדש על השקעות שכבר בוצעו. הקידוח בלוויתן מסתכם בעלות של כמיליון דולר ליום וממשיך להתבצע כפי שהתחייבנו. בניגוד למה שחושבים אישים מסויימים בישראל, אנו עומדים בהתחייבויותנו תמיד ולכן נמשיך בקידוח. בכל מה שקשור לפיתוח תמר אנחנו משוכנעים ומקווים שהמלצות ועדת ששינסקי יידחו. הפגיעה הצפויה בתזרים בפרויקט תמר לא תאפשר המשך פיתוח המאגר אלא אם כן המדינה תעמיד ערבויות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x