שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

הפד יודיע הערב על תוכנית חדשה; כלכלנים: האינפלציה תעלה יותר מהציפיות

כלכלנים מזהירים שהפד לא מעריך נכון את תחזיות האינפלציה בעוד הוא מתכונן להזרים עוד כסף לכלכלה האמריקאית על ידי רכישת אג"ח

בלומברג 19:3203.11.10

כלכלנים חוששים שהפד לא מעריך נכון את תחזיות האינפלציה - בפעם השנייה בעשור האחרון, בעוד הוא מתכונן להזרים עוד כסף לכלכלה האמריקאית.

 

יו"ר הבנק המרכזי בארה"ב, בן ברננקי, צפוי להודיע היום על תוכנית תמריצים החדשה. לפי ההערכות, הבנק יכריז על תוכנית רכישת אגרות חוב

בהיקף של מאות מיליארדי דולרים, זאת בהמשך לרכישת אג"חים בהיקף של 2 טריליון דולר בעיצומו של המשבר הקודם. מטרת הרכישה היא להעלות את מחירי אגרות החוב ולהוריד את הריבית לטווח הארוך ובכך לעודד השקעות והוצאה פרטית – עמוד השדרה של הכלכלה האמריקאית בה הצריכה הפרטית עומדת על כ-70%.

 

הפדרל ריזרב צפוי להתחיל מחדש ברכישת אג"ח על מנת להניע את הכלכלה האמריקאית, למרות שהצמיחה צפויה לגדול בקצב של 2.6% בשנה ברבעון השני של שנה הבאה לעומת 2% ברבעון הקודם, לפי תחזיות כלכלנים בבלומברג. כלכלנים צופים שהפד יודיע על רכישת 500 מיליארד דולר או יותר בניירות ערך.

 

ברננקי, צפוי להנהיג מדיניות דומה לזו שהונהגה ב-2003- 2004, כאשר הוא ובנקאים אחרים שמרו את הריבית בנקודת השפל בעקבות אינפלציה שגדלה בקצב מהיר מהציפיות. ברננקי עשוי לסכן עלייה בציפיות לאינפלציה גבוהה מידי, מה שיגרום לזעזוע בשוק המט"ח וניירות הערך, אמר ג'ימס המילטון, כלכלן מאוניברסיטת קליפורניה.

 

עד 2012, תוכנית התמריצים חסרת התקדים תביא כנראה לאינפלציה של יותר מ-2% - מעל לטווח הערכות הפד, למעט במצרכי המזון והאנרגיה, כך צופים כלכלנים.

 

"המצב דומה מאוד ל-2003, כשהפד היה בדרגת פאניקה מקסימאלית לגבי דפלציה כאשר האינפלציה כבר הייתה בשפל ועמדה לעלות מחדש", אמר חוקר לשעבר בריצ'מונד פד, שצופה אינפלציה של 2.8% ב-2012 שתתבטא בעלייה במחירי מצרכים ודיור. "תחזיות האינפלציה שלהם עומדים להיות נמוכים מידי," הוא אמר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x