$
שווקי חו"ל

הפד הכריז על תוכנית רכישת אג"ח בהיקף של 600 מיליארד דולר

הרכישות יבוצעו עד לסוף יוני 2011, בקצב של כ-75 מיליארד דולר לחודש. במקביל הותיר היו"ר, בן ברננקי את הריבית על כנה ברמה של בין 0% ל-0.25%

סוכנויות הידיעות 20:2903.11.10

בתום שני ימי הדיונים של בכירי הפדרל ריזרב הודיע היום (ה') יו"ר הפדרל ריזרב בארה"ב, בן ברננקי, על רכישת עד 600 מיליארד אג"ח לטווח ארוך. הרכישות יבוצעו עד לסוף יוני 2011, בקצב של כ-75 מיליארד דולר לחודש. במקביל הותיר היו"ר, בן ברננקי את הריבית על כנה ברמה של בין 0% ל-0.25%.

 

לאחר

הודעת הפד, המסחר בוול סטריט מתנהל בעליות קלות. דאו ג'ונס עולה ב-0.15%, נאסד"ק מוסיף 0.17% ומדד S&P 500 עולה ב-0.2%. מחיר הזהב ירד ב-24.4 דולר ל-1,332.5 דולר לאונקיה.

 

זוהי אינה הפעם הראשונה שהפד מפעיל הקלות כמותיות, לאחר שבדצמבר 2008 ומרץ 2010 רכש נכסים בשווי 1.7 טריליון דולר.

 

ציפיות השוק היו שתוכנית ההקלות הכמותיותתכלול רכישה של אג"ח  בשווי 500 מיליארד דולר בששת החודשים הקרובים – כך שסך ההתערבות תעמוד על 750 מיליארד דולר.

 

מטרת הרכישה היא להעלות את מחירי האג"ח ולהוריד את הריבית לטווח הארוך ובכך לעודד השקעות והוצאה פרטית – עמוד השדרה של הכלכלה האמריקאית בה הצריכה הפרטית עומדת על כ-70%.

 

בנוסף, התחזיות היו שברננקי מעוניין בצעדים נוספים של הקלה כמותית, וכאן הוא נתקל בהתנגדות חריפה יותר של מספר ממנהלי הפד בקנזס סיטי, מיניאפוליס, דאלאס ופילדלפיה. דווח כי ידיו של ברננקי יחסית כבולות מכיוון שכדי לעודד צריכה והשקעות המכשיר הנוח ביותר הוא ריבית וכאשר הריבית היא כבר כמעט אפסית, הצעדים האחרים יכולים להיות קשים יותר ובעלי יכולת פחותה יותר מבחינת התוצאה הסופית שלהן. מה גם שקיים חשש אינפלציוני בשל עליית מחירי הסחורות האחרונה וחשש כי המהלכים יובילו למתיחות עם המדינות הסוחרות עם ארה"ב, שכן המהלך צפוי להפגוע ביבוא ולתמוך בייצוא האמריקאי.

 

הקלות כמותיות לרוב מורידות את ערך המטבע המקומי על ידי, בעצם, הדפסת כסף (מה שקורה כאשר רשות ממשלתית רוכשת את ניירות הערך של עצמה). מה שאומר שהדולר צפוי להיחלש מול מטבעות זרים. היורו, שהתחזק מול הדולר מאז חודש מאי השנה, צפוי להמשיך להתחזק.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x