$
בורסת ת"א

כנסו, כנסו: 2 אתרים עצמאיים מנסים למשוך את המשקיעים של גבעות

מאז אסיפת בעלי המניות שותפות חיפושי הנפט לא מפסיקה לרדת. זה לא מפריע למשקיעים לפרסם עצמאית הערכות שווי במימון עצמי ולקרוא למשקיעים הקיימים לא לאבד אמונה בקידוח בראש העין

שהם לוי 16:1205.10.10

למרות הירידות בשותפות גבעות עולםמאז פרסום הדוח ההנדסי, משקיעי גבעות לא מאבדים אמונה וממשיכים להפיץ את הבשורה, גם אם ווירטואלית בשלב זה. בשבועיים האחרונים הקימו משקיעים של גבעות שני אתרי אינטרנט עצמאיים ומושקעים על מנת לתת במה למחזיקים ביחידות שנואשו מרשות ני"ע ומהבורסה, ואשר אמורים לשמש בית חם יותר לקהילה התוססת שהתפתחה סביב השותפות.

 

האתר הראשון הוא "גבעות עולם - פורום המשקיעים", והשני הוא "גבעות עולם - הבית של המשקיעים". אגב, הפורום העצמאי נמצא בכתובת www.gevahot.com, ואילו "הבית של המשקיעים מתהדר בדומיין www.gvaot.co.il. האתר הרשמי של השותפות נמצא בכתובת www.givot.co.il.

 

הפעילות האינטרנטית סביב גבעות לא מוגבלת לאתרים עצמאיים - תחת שם השותפות הועלה ליוטיוב סרטון פארודי המציג את היטלר מסביר על הקידוח של גבעות ומתרעם על התקשורת. הסרטון הורד מיוטיוב לבקשת גבעות, אך ניתן לצפות בו כאן.

 

"הבית של המשקיעים". כל משקיע קובע "הבית של המשקיעים". כל משקיע קובע

 

האתר "גבעות עולם - הבית של המשקיעים" מנסה לשנות את היחס למשקיעי גבעות ומספק גם הערכות שווי לשותפות בתרחישים שונים. אגב, הערכת השווי שפורסמה באתר ונכתבה על ידי רועי פולניצר שכיהן בעבר גם כמרצה מן החוץ במכללה האקדמית אחווה ובמכללת אשקלון, היא מבין הבודדות שמנסות לספק הגיון לשווי השותפות.

מה דעתך על מניית גבעות יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

במסגרת בחינת סבירות להנחות בדבר שווי שותפות גבעות הרי ששווי יחידת ההשתתפות הממוצע הנגזר מהמודלים שלו עומד על 14.59 אגורות.

 

ניתן לציין כי במסגרת בחינות הסבירות על בסיס נתוני שוק מיום 29 בספטמבר 2010 של חברות הנסחרות בבורסת הNYSE- וה- AMEX השווי המשתמע של מניית גבעות הינו 0.1110 ש"ח למניה ו- 0.2096 ש"ח למניה, בהתאמה.

 

יחד עם זאת שהסקירה הראשונית שסיפק התייחסה רק למצב שבו יופקו בין 5,000-2,000 חביות נפט ביום ולא לוקחת בחשבון כלל תרחיש שההפקה באיזשהו שלב תהיה נמוכה יותר. נזכיר שהנחה זו תלויה בכך שהאמצעים שבהם מנסה גבעות להגביר את קצב ההפקה, כמו הרמה מלאכותית ופראק אכן יצליחו. מבחני ההפקה הצביעו עד כה על קצב נמוך משמעותית.

 

בחלק השלישי של הערכת השווי שפרסם פולניצר מאוחר יותר (אחרי פרסום הכתבה), הוא ביצע ניתוחי רגישות למצבים שבהם יופקו 383, 956 ו- 2,000 חביות ליום. בכל המאמרים מדובר בבחינות סבירות לקצבי הפקה יומיים שהוגדרו לו על ידי בעלי אתר גבעות.

 

המשקיעים שילמו על הערכת השווי

 

"אני בן 31, בעל סטודיו לעיצוב אתרים ועיצוב אפליקציות. בגלל זה היה קל לבנות את האתר וכל היישומים", מסביר איתי ביזיניאן, מפעיל האתר "הבית של המשקיעים" שהוקם לפני כשבועיים. "אני מושקע בגבעות קרוב ל-5 שנים. היה מחסור באתר שמרכז את המידע על גבעות. אני ניסיתי לרכז את כל המידע".

 

ביזינין מוסיף כי לאתר יש כ-1,000 גולשים ביום.

 

"יש לאתר שתי מטרות. האחת היא לנסות ולדבר למשקיע המקצועי - אנחנו מעניקים גם ציטוט של המניה ללא עיכוב של 20 דקות. המטרה השנייה היא לפנות גם לאותו קהל יעד שרוצה לדעת מה הסיפור של גבעות. לאנשים אין מידע מה זה שותפות ומה זה אתר. רצינו להנגיש את האתר למשקיעים שלא חקרו ולמדו גיאולוגיה וכלכלה", מסביר ביזיניאן.

 

הפורום של גבעות - 545 משתמשים רשומים תוך 4 ימים

 

הפורום של גבעות הוא אתר פשוט יותר, המציג פורום הפתוח להערות של משתמשים רשומים ומזהיר כי "משתמש שירשם עם שם דומה מאוד למשתמש קיים ומוכר אם בתם לב או בכוונה תחילה (כדי להתחזות לאחר במטרה להטעות גולשים) - יימחק מהפורום".

 

הפורום. מי יודע למה יורדת גבעות? הפורום. מי יודע למה יורדת גבעות?

 

גם שם מתנהלים דיונים ארוכם על הירידות בגבעות, ושלל האשמות של גורמים שונים במצב הקיים, לרבות "בתי השקעות, מהמרים כבדים וסוחרי יום".

 

מייסד האתר לא הסכים להזדהות בשמו, וענה לשאלות "כלכליסט" דרך דואר אלקטרוני בלבד. לדבריו, האתר הוקם לפני 4 ימים בלבד, וכבר יש בו 545 משתמשים רשומים - כאשר מספרם עולה מדי יום. המייסד הסכים לומר כי הוא מתכנת במקצועו, ומממן את האתר מכיסו הפרטי.

 

לדבריו, "מטרת אתר הינה לספק מידע והחלפת דעות על ידי המשקיעים בגבעות עולם על הקורה בשטח הקידוח (ע"י תצפיות), במדיה המודפסת, המשודרת והאינטרנטית, דעות על המסחר בגבעות בבורסה ועוד. המידע שנרשם הינו זמין לכולם ואינו מצונזר".

 

אסיפת משקיעי גבעות. רוחות לוהטות אסיפת משקיעי גבעות. רוחות לוהטות צילום: שאול גולן

 

יחסים עכורים עם התקשורת

 

כעת נראה כי משקיעי גבעות הבינו שמחיר יחידת ההשתתפות תלוי בקרב על דעת הקהל. באסיפת בעלי המניות של השותפות עלו טענות קשות כלפי התנהלות התקשורת בסיקור ההודעות של גבעות לבורסה - עד לתקיפה מילולית קשה של אחד העיתונאים שהגיעו למקום. במקביל דרשה גבעות מרשות ניירות ערך לחקור "גורמים אינטרסנטיים המטעים את התקשורת", כדברי השותפות.

 

מי שהיה נוכח באסיפה זוכר קריאות של משקיעים לעבר חבריהם לצאת לתמוך בשערים, מיד ביום המסחר העוקב לקיום האסיפה. זו הייתה רק הסנונית בדרך למאבק בפורומים השונים. אלה שלא היו מרוצים מהדעות שנשמעו בפורומים ניסו ומנסים למשוך את חבריהם אל האתרים שלהם.

 

משותפות גבעות לא נמסרה תגובה לכתבה. מייסדי האתרים מציינים כי אין קשר בינם לבין החברה, וכי הם פועלים באופן עצמאי וללא תיאום.

 

בתגובה לסרטון ביוטיוב מסר דובר גבעות, זאב ינאי ממשרדו של מוטי מורל כי: "גבעות עולם פנתה הבוקר להנהלת גוגל בבקשה להסיר את הסרטון, לאור העובדה שהגולש שהעלה אותו משתמש בשמה של השותפות ומכיוון שהתחזותו גורמת לפגיעה בשמה הטוב. מהנהלת גוגל נמסר לשותפות שהעניין הועבר לבדיקה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x