$
בורסת ת"א

בדיקת "כלכליסט" - באוצר "שכחו" סעיף קטן והמדינה הפסידה 180 מיליון דולר שהלכו לכימיקלים לישראל

סעיף נשכח בחוק קובע כי על מכירות אשלג בהיקף של יותר ממיליון טונה בשנה רשאית המדינה לגבות תמלוגים מוגדלים. אלא שהאוצר לא אכף את הסעיף ולא גבה ממפעלי ים המלח את התמלוגים. בדיקת "כלכליסט מגלה כמה כסף הפסיד הציבור

רויטל חובל 06:5121.09.10

מדינת ישראל יכולה היתה לגבות ממפעלי ים המלח תמלוגים בהיקף משוער של כ־180 מיליון דולר עבור מכירות של אשלג המיוצר במקום - כך עולה מבדיקת "כלכליסט" שבוצעה על רקע מכתב ששלחה בנושא עמותת אדם, טבע ודין לשר האוצר יובל שטייניץ.

 

במסגרת המכתב, שנחשף אתמול ב"כלכליסט", דרשה העמותה לקבל משטייניץ הבהרות בעקבות סעיף נשכח בחוק זיכיון ים המלח שלא נאכף על ידי המדינה ואשר קובע כי המדינה זכאית לתגמולים מוגדלים עבור מכירות אשלג בהיקפים מסוימים.

 

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
0% 7% 93%

על פי אותו סעיף, רשאית היתה המדינה לגבות מכיל, הנמצאת בשליטת האחים עופר, תמלוגים בהיקף של 10% ממכירות האשלג שיוצרו בים המלח - ועלו על מיליון טונות בשנה - אולם משום מה ויתרה על אפשרות זאת והסתפקה בגביית שיעור צנוע בהרבה של כ־5% מן התמלוגים.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי מכירות האשלג של מפעלי ים המלח, הנובעות מהייצור במקום, עולות על מיליון טונות בשנה. כאמור, על פי החוק, מעבר למכסה זו, שעד אליה נדרש היצרן לשלם 5% תמלוגים, יכולה היתה המדינה לדרוש מהמפעלים 5% תמלוגים נוספים, שהסתכמו לפי בדיקת "כלכליסט" בכ־180 מיליון דולר בשמונה השנים האחרונות.

 

 

כיל אינה מפרסמת כמה אשלג היא מוכרת מהמפעלים, והנחה שמרנית שנלקחה לצורך החישוב הנה כי מקורן של לפחות 60% מסך מכירות האשלג שלה בים המלח. מחיר האשלג הממוצע שמובא בחשבון התקבל מחלוקת ההכנסות ממכירת האשלג בכמויות המכירה.

  

בתגובה ל"כלכליסט" בעניין היקף התמלוגים שמשלמת כיל נמסר ממשרד האוצר באוגוסט כי "בימים אלו מתקיימים דיונים עם מפעלי ים המלח בכל נושא התמלוגים המשולמים למדינה על כלל ההיבטים הכרוכים בכך". בתשובה לשאלה מדוע ועדת ששינסקי, הבוחנת את המדיניות הפיסקאלית של הגז והנפט, אינה בוחנת את המדיניות לגבי שאר משאבי הטבע בישראל - כמו האשלג - נמסר מהאוצר כי "ועדת ששינסקי הוקמה לבחינת המדיניות הפיסקאלית בנושא חיפוש גז ונפט טבעי בישראל, ועל כן היא עוסקת בנושא זה בלבד".

 

אתמול נמסר ממשרד האוצר כי "הנושא נמצא בבחינה". ממפעלי ים המלח חזרו על התגובה שמסרו שלשום ל"כלכליסט" והשיבו כי "תשלום התמלוגים למדינה נעשה על פי הדין".

 

בתוך כך, במכתב ששלחה אדם, טבע ודין לשטייניץ, היא דרשה להרחיב את סמכויותיה של ועדת ששינסקי, כך שתבחן את העלאת שיעור התמלוגים המשולמים על ידי מפעלי ים המלח, או לבחון דרך אחרת להשיג זאת.

 

ואם לא די בשיעור התמלוגים שאותו לא גובה המדינה מהאחים עופר, מתברר כי במקביל מקבלת כיל גם הטבות מס מכוח החוק לעידוד השקעות הון. בתגובה לעניין זה מסר האוצר כי "במסגרת הרפורמה הצפויה בחוק החליטה הממשלה לתקנו, כך שלא יינתנו הטבות מס בגין פעילות של הפקת מחצבים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x