$
שווקי חו"ל

קומברס צנחה ב-32%: החברה צפויה לממש אחזקות בחברות הבנות

הערכות: מאות עובדי קומברס יפוטרו. המנכ"ל אנדרה דהן לעובדים: "צעדים הכרחיים"

סוכנויות הידיעות 23:0313.08.10

מפתחת תוכנות הבילינג לחברות התקשורת קומברס טכנולוג'יתרצה לשכוח את יום שישי האחרון. מניית קומברס צנחה בוול סטריט ב־32%, ולמעשה החברה איבדה יותר מ־360 מיליון דולר משווייה ביום מסחר אחד. המניה הגיעה לשפל של כל הזמנים במחיר של 4.9 דולרים בנאסד"ק עם סיום המסחר ביום שישי, במחזור מסחר הגדול פי 14 מהמחזור היומי הממוצע. מה הוביל את הלחץ חסר התקדים אצל משקיעיה של קומברס?

 

דיווח שהגישה החברה ביום שישי בבוקר לרשות ניירות ערך האמריקאית (SEC), שבו היא מציינת כי במהלך המחצית הראשונה של 2010 נרשמה ירידה בהזמנות מוצריה בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. נוסף על כך מסרה קומברס כי ברבעונים הראשון והשני של השנה היא רשמה תזרים מזומנים שלילי וקופת המזומנים שלה המשיכה להישחק.

 

במקביל שלח באותו יום מנכ"ל קומברס אנדרה דהן מכתב לעובדי קומברס שבו הוא מעדכן על השינויים הצפויים בחברה בשל המצב שאליו היא נקלעה. "תזרים המזומנים השלילי של קומברס, עם ההוצאות הצפויות בהכנסת הדו"חות הכספיים המלאים של השנים הקודמות, הביאו ללחץ מזומנים משמעותי", כתב דהן. "כדי למנוע בעיות נזילות מבעוד מועד, אנו בוחנים כמה חלופות להגדלת ההון, כולל מכירת נכסים". נוסף על האפשרות לגיוס ההון ומכירת הנכסים תפנה הנהלת קומברס למהלכי התייעלות כדי להאט את קצב שחיקת המזומנים.

 

"אנו משיקים תוכנית בשני שלבים כדי להתאים את מבנה ההוצאות שלנו לפעילות העסקית", כתב דהן ופירט: "בשלב הראשון נקטין את הוצאות התפעול שלנו ב־45 מיליון דולר, והוא ייושם עד סוף השנה. השלב השני יכלול ארגון מחדש בחברה, להגביר את הביצועים העסקיים שלנו, והוא צפוי לחסוך סכום דומה במהלך ה־12–18 חודשים הקרובים". רוב הקיצוץ בשלב השני, כתב מנכ"ל קומברס, יגיע מגל פיטורים נוסף שתיאלץ החברה לעבור. ההערכה היא כי מאות עובדים צפויים ללכת הביתה.

 

"אלה צעדים קשים אך הכרחיים, בשל החשיבות של תזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת", כתב דהן. "חשוב מאוד שנתמוך בצעדים הללו כצוות מגובש, ושנצא מחוזקים מכך לאורך כל התהליך. אני מפציר בכם להיות אחראים ולשרת את הלקוחות". מנכ"ל קומברס סיכם את מכתבו באומרו: "אני מעריך את סבלנותכם בתקופה מתמשכת זו של אי־דאות, ויודע שכולנו מחכים כבר לשים את הפרק הקשה הזה מאחורינו".

 

תעלומת המזומנים

 

אז כמה מזומנים מונחים בקופתה של קומברס? בסוף אפריל היו בקופתה של קומברס מזומנים בשווי של 371 מיליון דולר (לא כולל 229 מיליון דולר שהוחזקו בידי החברות־בנות ורינט, אולטיקום וסטארהום). לקומברס גם השקעה של 174 מיליון דולר באג"ח מגובות בהלוואות, שרשומות בספרים לפי שווי של 133 מיליון דולר. כעת מדווחים בקומברס כי נכון לסוף יולי, עמדה קופתה על 327 מיליון דולר - שחיקה של 12% בשלושה חודשים. הסיבה לירידה החדה בקופת המזומנים: הוצאה של 39 מיליון דולר במסגרת ניסיונותיה לערוך את דו"חותיה הכספיים, שאותם היא לא פרסמה מאז התפוצצות פרשת הבקדייטינג במרץ 2006.

 

כמו כן, החברה שילמה 17.7 מיליון דולר כחלק מפריסת התשלומים שעליהם הוחלט בהסכם הפשרה ליישוב תביעות הנגזרים שהגישו המשקיעים בהובלת מנורה הישראלית. כמו כן שרפה קומברס 2.5 מיליון דולר על ארגון מחדש ופיצויי פיטורים לעובדים - מתוכם 500 עובדים בינואר האחרון, מרביתם בישראל. לאחר גל הפיטורים האחרון מונה החברה כ־3,800 עובדים.

 

בקומברס צופים המשך שחיקה בקופת המזומנים בחברה. הערכותיה הן כי בסוף אפריל 2011 תעמוד קופת המזומנים שלה על 100 מיליון דולר בלבד. בכל הנוגע לתחזית ההזמנות, קומברס מעריכה כי במחצית השנייה של 2010 יגדלו ההזמנות ובסיכום שנתי יעקוף צבר ההזמנות ב־2010 את זה שרשמה קומברס אשתקד.

 

נעזרים בגולדמן זאקס

 

במקביל למכירת נכסיה של קומברס, שאותם היא מעריכה בסכום של מיליארד דולר, והקיצוץ בעובדים, הודיעה קומברס כי ברצונה לבחון חלופות נוספות לגיוס ההון. לשם כך, דיווחה בסוף השבוע כי החליטה לשכור את שירותי הייעוץ של בנק ההשקעות האמריקאי גולדמן זאקס.

 

קומברס כבר החלה בניסיונותיה לעבות את קופת המזומנים באמצעות מימוש נכסיה. לפני חודש פנתה קומברס לחברה־בת ורינט בבקשה שזו תפעל להגשת תשקיף מדף שיאפשר את הפצתן של 2.8 מיליון ממניות ורינט לציבור, מתוך 28 מיליון מניות שבהן קומברס מחזיקה (מניות רגילות ומניות בכורה הניתנות להמרה לרגילות). אם קומברס תשלים הפצת מניות אלה לציבור היא תעשיר את קופתה ב־62 מיליון דולר (על פי מחיר מניית ורינט בנעילת המסחר ביום שישי האחרון בוול סטריט).

 

בשבוע שעבר קומברס החליטה לשים את הקרקע שברשותה באזור התעשייה הצפוני ברעננה על המדף, ולסגת מתוכניתה לרכז שם את משרדיה. על פי הערכות בשוק, שווי הקרקעות מוערך בטווח של 100–150 מיליון שקל.

 

עיכוב נוסף בדו"חות

 

בתוך כך, קומברס עדכנה כי לא תצליח לסיים את עריכת דו"חותיה הכספיים לשנים 2009–2006 עד סוף אוגוסט כפי שהעריכה, וכעת היא מעריכה כי תוכל לדווח עליהם רק בספטמבר. הדחייה בפרסום דו"חותיה של קומברס עלולה לעלות לה במחיקתה מהמסחר. קומברס נסחרת ברשימת הפינק שיטס המשנית לאחר שחדלה לפרסם את דו"חותיה הכספיים. בחודש שעבר פסק שופט אזרחי בארצות הברית על מחיקת מניותיה של קומברס מהרשימה המשנית.

 

פסיקת השופט תקבל תוקף רק לאחר שרשות ניירות הערך האמריקאית תחליט להמשיך בהליכים נגד קומברס ולהורות על מחיקת מניותיה מהמסחר בבורסה.

 

השופט האזרחי נדרש לדון בסוגיה לאחר שה־SEC לא אישרה את תגובתה של קומברס (Wells Submission) להמלצתו של צוות מטעם רשות ני"ע, שקבע כי מאחר שקומברס לא הגישה את דו"חותיה המבוקרים, יש להגיש נגדה תביעה אזרחית באשמת הפרה של חוקי ניירות ערך פדרליים.

 

אם יוחלט לבסוף למחוק את מניית קומברס מהמסחר גם מהרשימה המשנית, בחברה ינסו לערער על ההחלטה, ולכן גריעת המניה מהמסחר תתעכב בכמה חודשים. גם אם הערעור לא יצלח והמניה תימחק, בקומברס יפעלו להשלמת עריכת הדו"חות הכספיים ולרישום מחדש של מניות החברה בבורסת נאסד"ק.

 

העובדים נלחמים על האופציות

 

קומברס קיוותה שעם חזרתה למסחר, יוכלו עובדיה בהווה ובעבר לממש את האופציות שברשותם, ובכך תוכל לעבות את קופתה מהכסף שתקבל עבור האופציות. הצניחה במניה ביום שישי האחרון תקשה על העובדים לממש את האופציות שברשותם, מאחר שהן התרחקו מאוד מהכסף.

 

הפעם האחרונה שבה פרסמה קומברס דו"חות מלאים היתה בסוף ינואר 2005. באותה העת החזיקו עובדיה בכ־14 מיליון אופציות הניתנות למימוש במחיר ממוצע של 13.8 דולר למניה. לפני יותר משנה פקעו 3.6 מיליון אופציות, ועובדי קומברס נותרו עם 10.3 מיליון אופציות במחיר מימוש ממוצע של 15.2 דולר למניה - יותר מפי שלושה ממחיר נעילת המניה ביום שישי.

 

העובדים מצדם לא יוותרו על האופציות שברשותם, והם כנראה יחדשו את התובענה הייצוגית שהגישו בעבר כנגד קומברס, במסגרתה יידרשו, בין השאר, לממש כ־3.6 מיליון אופציות שפקעו. אף שהיום נסחרת מניית קומברס במחיר של 4.9 דולרים למניה, לפי נוסח התובענה העובדים דורשים פיצוי לפי המחיר בעת שהופסק פרסום הדו"חות, שעמד על 24.85 דולר למניה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x