$
בורסת ת"א

צמחי הקיקיון שמפתחת אבוג'ן הישראלית מתאימים לתדלוק מטוסים

תוצאות ניסויים שערכה החברה מעלים כי הצמחים שהיא מפתחת מתאימים לייצור ביוג'ט - דלק סילוני ממקורות ביולוגיים. עם זאת, לחברות התעופה עדיין אסור להשתמש בביוג'ט

גיל קליאן 10:0807.07.10

אבוג'ן דיווחה הבוקר (ד') לבורסה כי מתוצאות ניסויים שערכה עולה כי צמחי הקיקיון שהיא מפתחת מתאימים לייצור ביוג'ט - דלק סילוני למטוסים ממקורות ביולוגיים (בדומה לביודיזל בכלי רכב). עם זאת, החברה ציינה כי עדיין לא אושרו תקנים בינלאומיים לביוג'ט, וכיום חברות תעופה מסחריות אינן יכולות להשתמש בדלק מסוג זה בטיסותיהן.

מה דעתך על מניית אבוג'ן:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

הניסויים של אבוג'ן נערכו בשיתוף נאסא - סוכנות החלל האמריקאית - והתוצאות נותחו על ידי חברת האניוול UOP, כשלדברי אבוג'ן מדובר במובילה עולמית בפיתוח ומתן רישיונות על טכנולוגיות עיבוד וזיקוק.

 

אבוג'ן דיווחה כי "על-פי תוצאות הבדיקה, ביוג'ט, אשר מקורו מצמחי קיקיון, תואם את התקנים הבינלאומיים והדרישות לדלק תעופה אלטרנטיבי המכיל Synthesized Hydrocarbons (דהיינו המהווה תחליף לדלק הסילוני המיוצר משרשראות פחמן רוויות מימנים). נכון למועד דוח זה, טרם אושרו תקנים בינלאומיים המאשרים שימוש ב"ביוג'ט" לצרכי תעופה מסחריים ולכן נכון למועד דוח זה לא ניתן להשתמש בביוג'ט כדלק למטוסים, אולם בהתבסס על פרסומים פומביים, החברה מעריכה, כי תקן כאמור צפוי להיות מאושר בסוף שנת 2010 או בתחילת שנת 2011".

 

כפי שדווח בעבר, אבוג'ן התקשרה בהסכם שיתוף פעולה עם נאסא לצורך בדיקת ההיתכנות והפוטנציאל של שמן קיקיון להוות חומר גלם בר-קיימא לייצור ביוג'ט. שיתוף הפעולה האמור צפוי להמשך ויכלול בדיקות מתקדמות נוספות של ביוג'ט אשר הופק משמן מצמחי הקיקיון שהחברה מפתחת (באמצעות הטכנולוגיה של UOP) על ידי נאסא וחיל האוויר האמריקאי.

 

מטרת החברה הינה לפתח, באמצעות שיטות טיפוח קלאסיות ומתקדמות, זני קיקיון בעלי יבול של 4-5 טון זרעים להקטר בגידול באדמות שוליות (לא חקלאיות) בשיטות ממוכנות ובקנה מידה מסחרי. יעדי גידול אלו משקפים עלויות ייצור שמן של כ-400 דולר לטונה (או מחיר שווה ערך ל-45 דולר לחבית שמן). החברה מבצעת כיום ניסויי שדה לבחינת והמשך פיתוח זני הקיקיון בדרום ארה"ב ובצפון-מזרח ברזיל.

 

עופר חביב, נשיא ומנכ"ל אבוג'ן מסר בהודעת החברה: "אנו שמחים על תוצאות ממצאי בדיקת ההיתכנות בדבר ההתאמה של שמן קיקיון כחומר גלם בר קיימא לייצור ביוג'ט. בנוסף לממצאים החיוביים עליהם אנו מדווחים היום, הודענו לאחרונה על תוצאות של Life Cycle Analysis של ביודיזל המופק מקיקיון, אשר מראה כי שימוש בביודיזל מקיקיון מפחית את פליטת גזי החממה ב-90% לעומת דיזל המופק מנפט בארה"ב. אנו מעריכים מאוד את העשייה המשותפת שלנו עם NASA, חיל-האוויר האמריקאי ו- UOP, גופים מובילים בעולם בתחום זה, בפרויקט למחקר ופיתוח של ביוג'ט קיקיון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x