המלצות ואזהרות

"תגלית הגז בלוויתן, אם תתממש, עולה על כל החלומות"

גיל בשן מאי.בי.אי: "עדיין לא מדובר בתגלית מסחרית - אבל תוצאות הסקרים הססמיים מדהימות". דויטשה בנק: "המאגרים בלוויתן יאפשרו הפחתת התלות העולמית ברוסיה כיצואנית גז"

שהם לוי 11:2803.06.10

"מבחינתי אפשר להגיד פה שהתגליות, במידה ויתממשו, עולות על כל החלומות. מדובר בתוצאות גבוהות מאוד - במיוחד על רקע היותן תוצאות ראשוניות שעשויות לעלות בהמשך על בסיס התגלית הראשונה בתמר", אומר ירון זר אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים, על תוצאות סקר הגז באתר לוויתן, בו שותפות רציו, אבנר ודלק קידוחים.

 

זר מוסיף: "במאגר תמר דובר בתחילה על 3.1 Tcf של גז - וכעת בעדכון האחרון עלו ההערכות להימצאות גז ל-8.4 TCF. אפשר להגיד שבמידה והקידוח יהיה רטוב ולא יבש (כלומר יפיק גז) אזי הסתברותית יעלה היקף המאגר מאחר שהוודאות להימצאות גז - תגדל. בסך הכל מדובר במודל הסתברותי".

 

אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים מדגיש כי "מעבר לזה, המשקיעים המקצועיים ממתינים להבהרות לגבי מה יעשו עם הגז וקצב המכירה שלו במידה ותהיה תגלית. כלל שמכירות הגז יוקדמו אזי שווי המאגר גבוה יותר ובשלב זה קשה לאמוד את השווי".

 

בשעה 10 בבוקר תהיה שיחת הבהרה לאנליסטים בישראל. בינתיים ממתינים המשקיעים בשותפויות לדיווח מיידי על הסבירות להימצאות גז בתגליות.

 

"תוצאות מדהימות"

 

"עוד לא מדובר בתגלית מסחרית, אבל אלו הן תוצאות מדהימות של הסקרים הססמיים. אם אכן מדובר בכמויות הגז שצויינו - אנחנו באמת מעצמת אנרגיה אזורית. בנובל מדברים על זה שבכל האזור טמונים 30 Tcf של גז - שזה כמעט 850 Bcm - פי 4 ממאגר תמר שהיה בין התגליות הגדולות בעולם בשנתיים האחרונות", אומר הבוקר אנליסט האנרגיה של אי.בי.אי גיל בשן.

מה דעתך על מניית רציו יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לדבריו, "יש עוד הרבה גורמים לפני שנוכל לקבוע שווי כלכלי לדבר הזה. הדרך היחידה להפיק ערך ממאגר לוויתן - זה על ידי יצוא. כאן יש לבנות תשתית יצוא שהעלויות שלה מאוד יקרות וזה לוקח הרבה זמן. התשתית תקבע את השווי. ברגע זה אי אפשר לקבוע את השווי - לפי מה שנראה לי המדינה תעלה את התמלוגים". 

 

דויטשה בנק: "המאגרים בישראל יאפשרו את הפחתת התלות ברוסיה כיצואנית גז"

 

 "יחד עם פרויקט תמר, אזור רציו ים צפוי לספק את צרכי האנרגיה של ישראל במשך 3 עשורים. התגלית בלוויתן תיועד לייצוא. במקרה זה מדובר בתהליך ארוך מאוד שיימשך כ-6 שנים וידרוש השקעות הוניות גבוהות.

 

"קבוצת דלק דיברה בשיחת האנליסטים על אסיה כשוק יעד בגלל מחירי הגז הגבוהים, אנחנו מאמינים שהשוק האטלנטי יהיה אזור יעד למדינות באירופה שרוצות להפחית את התלות הרבה שלהן לייבוא מרוסיה", הוסיפו בדויטשה בנק.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x