שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

"קובי מימון הרגיש חנוק, נמאס לו מהטענות נגדו"

הודעתו של איש העסקים על התפטרותו מתפקידיו בקבוצת אקויטל ועל מעברו להתגורר בחו"ל היכתה בתדהמה לא רק את המשקיעים בישראמקו ובנצבא, אלא גם את שותפיו ומקורביו. עורך דינו, פיני רובין: "הוא לא מסתיר דבר. הוא יודיע לכולם באופן מסודר לאן לשלוח אליו דואר"

גולן חזני וסיון איזסקו 07:0009.05.10

ביום חמישי איש העסקים קובי מימון הטיל פצצה לזירה העסקית, כשהודיע במפתיע על התפטרותו מתפקידיו בקבוצת אקויטל. הקבוצה שולטת בין השאר בשותפות הנפט ישראמקו - השותפה בתגליות הגז תמר ודלית - וכן בנצבא ובאיירפורט סיטי. מימון נחשב לאיש החזק בקבוצה ב־13 השנים האחרונות.

 

לפי

הדיווח לבורסה, מימון התפטר מתפקידו כיו"ר דירקטוריון נצבא, איירפורט סיטי, נפטא, יואל ואקויטל, וכן התפטר מתפקידו כדירקטור בישראמקו ובנפטא חיפוש. הוא יסיים את כהונתו ב־15 ביוני. עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי מימון יישאר דירקטור בשתי חברות: פוליגון, חברת נדל"ן קטנה, וחנ"ל, שותפות חיפושי נפט בשרשרת החברות. את מקומו של מימון בחברות שמהן התפטר יתפוס חיים צוף, שצפוי לחזור לישראל מהולנד לאחר עשר שנות שהייה בחו"ל. צוף צפוי לנצל את הטבת המס שמעניקה רשות המסים לתושבים חוזרים.

 

"החלטה שהתבשלה חודשים"

 

הודעתו המפתיעה של מימון עוררה גל השערות בנוגע לנסיבות שהובילו אותו לכך. לפי לשון ההודעה הרשמית, הפרישה היא "על רקע כוונתו להקדיש את מרב זמנו לפיתוח עסקים בחו"ל בתקופה הקרובה". בסוף השבוע עלו השערות כי מתנהלת חקירה של רשויות נגד מימון. בסביבתו של מימון מכחישים בתוקף קיומה של חקירה כזו, ואומרים כי "לא ידוע לנו על כל חקירה של רשות כלשהי הקשורה לקובי מימון או לחיים צוף, ולכן מטבע הדברים להחלטתו של מימון לפרוש מתפקידיו כיו"ר הדירקטוריון אין כל קשר לפרסומים אלה".

 

פרקליטו של מימון, עו"ד פיני רובין, אמר בסוף השבוע כי "אין לי כל מושג על חקירה סמויה או גלויה נגש מרשי. אני מרשה לעצמי לפקפק באמיתות הדברים שפורסמו, ואינני יודע עליהם דבר וחצי דבר". לדברי מקורבים למימון, לא מדובר בהחלטה רגעית שקיבל, אלא בהחלטה שהתבשלה אצלו במשך חודשים ארוכים. "אילו היה יודע על חקירה המתנהלת נגדו, הוא 'היה שם את הנעליים על הכתפיים ונעלם בשקט'. הקשר שמנסים ליצור בין חקירה לכאורה לבין העזיבה לא הגיוני".

 

מימון איננו מתכוון לוותר על אזרחותו הישראלית, ועדיין לא הודיע לאן יעבור. לדברי פרקליטו, "מימון לא מסתיר דבר. כשייסע, הוא יודיע לכולם באופן מסודר איפה יגור ולאן לשלוח אליו את הדואר. הוא לא מתחבא מאף אחד. הוא אף פעם לא היה תקשורתן גדול, אבל נסיעתו אינה סוד". לדברי המקורבים, מי שיעץ למימון להתפטר מהדירקטוריונים היה רובין. הוא טען כי אם תדירות הגעתו של מימון לישראל תהיה במינון נמוך, מוטב שלא יהיה חבר בדירקטוריון של החברות הפעילות יותר, שכן יקשה עליו לפעול בהן מרחוק באופן יעיל.

 

המקורבים לא שותפו

 

חבריו של מימון טוענים כי לא ידעו על הצעד והופתעו גם הם ממנו. אפילו אחותו, טינה מימון ארקנס, טענה בשיחה עם "כלכליסט" בסוף השבוע כי שמעה על דבר ההתפטרות רק בעקבות פנייתנו אליה, וכי אחיה לא סיפר לה על רצונו לעזוב את ישראל אף שלדבריה הם מצויים בקשר שוטף. בועז אברהמי, חבר של מימון וצוף השוהה בימים אלו בסין, אמר ל"כלכליסט" כי גם הוא לא עודכן במהלך ההתפטרות וכי הוא שומע על המהלך לראשונה. רונית בן יעקב, דירקטורית בישראמקו ואחותו של מימון, סירבה בשיחה עם "כלכליסט" להתייחס לנסיבות ההתפטרות של אחיה. גם צביקה לבנת, שלמשפחתו מניות באקויטל ושני דירקטורים מטעמה יושבים בדירקטוריון החברה, סירב להתייחס לנסיבות ההתפטרות של מימון.

 

ח"כ חיים כץ, הנחשב למקורב למימון, אמר: "לא הופתעתי. אני לא יודע מה הוא הולך לעשות בחו"ל. מה זה עוזב את הארץ? גם לבייב עזב את הארץ והוא בארץ".

 

לבייב לא התפטר מכל הדירקטוריונים.

כץ: "אין לי מושג. הוא לא שיתף אותי".

 

דרישה להצהרת הון

 

ל"כלכליסט" נודע כי לפני כמה שבועות נשלחה למימון דרישה על ידי רשות המסים למילוי טופס הצהרת הון. ברשות מצפים להבין מההצהרה מהיכן מגיעות הכנסותיו האישיות של מימון, שחי ברמת חיים גבוהה. מימון איננו בעל מניות בחברות הקבוצה, ומי שרשום כבעל המניות בהן הוא צוף.

 

בתקופה האחרונה מכבידה על מימון גם ההתעסקות בתביעות שהוגשו נגדו. יובל רן, בעל השליטה בחברת קווי אשראי (בפירוק), אשר מכרה את השליטה בקבוצת אקויטל לקבוצת מימון, תבע את הוד גיל, מקורבו של מימון, וצירף כנתבעים גם את מימון, צוף ואחרים. בתביעה חושף רן לראשונה כיצד, לטענתו, התגלגלה השליטה בקבוצת ישראמקו לידי מימון ומקורביו. "מימון רשם את המניות הנרכשות תחת זהות בדויה של רוברט ארקנס, שלא היה קונה אמיתי אלא איש קש של מימון. הנטייה של מימון להשתמש באנשי קש בעסקיו חזרה על עצמה בכל העסקאות של מימון", נטען בין היתר בכתב התביעה. יש לציין כי תביעה זו של רן הוגשה כתביעה נגדית לתביעה שהגיש גיל נגד רן עצמו. לפי התביעה של גיל, רן זייף מסמך לשם פתיחת חברה בארה"ב על שמו של גיל ללא היתר ממנו.

 

בהמשך, רן, כבעל מניות בחברת ישראמקו אינק, הגיש בתחילת אפריל תביעה נגזרת נגד מימון, צוף, חברות קשורות אליהם ואחרים בגין ביצוע לכאורה של עסקאות בעלי עניין שלטענת רן פגעו בבעלי המניות מקרב הציבור של ישראמקו אינק. במקביל, המפרקים של חברת קווי אשראי ממשיכים לנהל את ההליך המשפטי, בניסיון לשים את ידם על נכסיה של קווי אשראי.

 

אחד האנשים הקרובים ביותר למימון אמר ל"כלכליסט" כי "קובי אומר, 'הם עוד יתגעגעו אליי'. נמאס לו מההאשמות נגדו, הוא הרגיש חנוק. הוא אמר לי, 'די, אני יוצא החוצה להתאוורר קצת'".

 

הוא לא חושש שזה ייראה כאילו הוא בורח מהארץ?

"איזה בורח. ככה מתנהל אדם שרוצה להימלט, מודיע חודש וחצי מראש שהוא מתפטר? הוא בארץ. קובי הוא בן אדם של עבודה ועשייה ופה אנשים לא יודעים לפרגן לו. קובי הוא איש חזק ושום דבר לא ישבור אותו. הוא נקי. לבן. לא תמצא בו כלום. אם הוא היה רוצה להוציא כספים מהחברה - מיליון דולר, 2 מיליון דולר - הוא היה לוקח את זה בשכר, והמוסדיים היו מאשרים לו כי הוא אחד שמביא תוצאות. הוא המנהל הכי מוכשר שיש בישראל, יותר מתשובה, דנקנר ואחרים. אף אחד לא מגיע לרמות האלו של קובי".

 

המקורב סירב לנקוב בשם המדינה שאליה יעבור מימון. הוא ציין רק כי בכוונתו להקים עבור חברת נפטא בתוך שנה מהיום 500 חדרי מלון באירופה. "הוא חזר בחודש שעבר מסין, שם הוא הזמין קרמיקות, אסלות, כיורים וברזים לבתי המלון שהוא הולך להקים. בתוך שנה יהיו 500 חדרי מלון בנויים בברלין, בודפשט ופראג תחת נפטא".

 

שוק ההון עשוי לקבל את החלטתו של מימון באכזבה מסוימת. מימון אמנם נחשב לדמות הדומיננטית באחת הקבוצות שהשקיפות לא היתה מסימניהן המסחריים, אולם נחשב למנהל מוכשר שידע לבנות ולנווט אותן להצלחה עסקית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x