$
שווקי חו"ל

ג'ים רוג'רס: "מה שממשלות העולם עשו עד עכשיו שקול להדבקת פלסטר קטן על פצע עמוק"

גורו ההשקעות ל"כלכליסט": "בשנתיים הבאות יתרחש תיקון בשווקים, לצד התפוגגות אפקט תוכניות התמריצים העולמיות. כשזה יקרה, הבעיות יתחילו מחדש והעולם יוריד הילוך"

ענת ציפקין 06:5709.05.10

"המניות שחוקות, הן עלו כבר 14 חודשים רצופים. אכן מדובר בירידות חזקות מאוד, אך מה שקרה השבוע עדיין רחוק מאוד מפאניקה - כל עוד השווקים אינם מזדעזעים מאירוע קיצוני דוגמת פשיטת הרגל של יוון, שתגרום לבעיות רציניות הרבה יותר" - כך אמר ביום שישי ג'ים רוג'רס, יו"ר חברת ההשקעות

רוג'רס הולדינגס הפועלת מסינגפור, בראיון בלעדי ל"כלכליסט".

 

בספטמבר 2009 אמר רוג'רס ל"כלכליסט" ש־2009 היתה מוצלחת יותר מ־2008, בשל הכמויות האדירות של כסף ממשלתי שזרם לשווקים והביא את הראלי לשוק המניות. אולם רוג'רס צפה כי העתיד ייראה אחרת: "בשנתיים הבאות יתרחש תיקון בשווקים, לצד התפוגגות אפקט תוכניות התמריצים העולמיות. כשזה יקרה, הבעיות יתחילו מחדש והעולם יוריד הילוך. מה שממשלות העולם עשו עד עכשיו שקול להדבקת פלסטר קטן על פצע עמוק".

 

הפעם רוג'רס מודה שהתיקון הגיע, אך במקום להשמיע נבואה פסימית יותר, הוא בוחר דווקא להשמיע צפירת הרגעה. "זה הזמן לתיקון בשווקים שהיה צריך להגיע כבר קודם. מדובר בהתנהלות נורמלית, לפחות בהתאם למה שאני רואה עד עתה, כי אינני יודע מה יילד יום. לא הייתי מקדיש לכך יותר מדי מחשבה". לדברי רוג'רס, כל עוד לא יקרה משהו קיצוני בשווקים, תיקונים מסוג זה עלולים להימשך כמה ימים או כמה שבועות, ואז השוק עשוי לחזור לדפוסי ההתנהגות הנורמליים שלו.

 

"שווקים תמיד צריכים למצוא לעצמם דרך לעשות קונסולידציה, ולשם כך הם מחפשים תירוצים. קודם זה היה ליהמן, והפעם זה משבר החובות הריבוני באירופה. היסטורית, בכל המצבים שבהם השווקים ביצעו תיקון, העיניים מתמקדות מטבע הדברים רק בחדשות הרעות".

 

מהן המלצותיך למשקיעים?

"אמליץ למשקיעים להפחית את אחזקותיהם במניות בעקבות הירידות של הימים האחרונים, בייחוד לגבי מניות שהם אינם בטוחים בהן לחלוטין. בחודשים האחרונים התחלתי למכור בשורט, כי אני מאמין שהגיע הזמן לתיקון גורף בשווקים. אני צופה שהשווקים יהיו סוערים בתקופה הקרובה, ולכן אמליץ למשקיעים להשקיע בנכסים הבטוחים ביותר - סחורות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x