$
בורסת ת"א

יו"ר פורום CFO: "רשות ניירות ערך חותרת תחת מערכת המשפט"

נגה קינן במכתב לוועדת הכספים נגד הצעת החוק להגברת סמכויות הרשות: "הצעת החוק הופכת את רשות ני"ע לגוף חוקר, תובע, שופט ומעניש"

רחלי בינדמן 16:4903.05.10

הלובי נגד הצעת החוק של רשות ני"ע בדבר האכיפה המנהלית הולך ומחריף. נגה קינן, יו"ר פורום CFO שיגרה היום מכתב לח"כ משה גפני, המשמש גם כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת. קינן אמרה ל"כלכליסט" כי במסגרת הצעת החוק "רשות ניירות ערך חותרת תחת מערכת המשפט".

 

קינן כתבה: "הצעת

חוק אכיפה מנהלית שמקדמת רשות ניירות ערך מעניקה לרשות סמכויות חקירה וענישה מרחיקות לכת ובלתי מידתיות. ההצעה הופכת למעשה את רשות ני"ע לגוף חוקר, תובע, שופט ומעניש בעת ובעונה אחת, וכל זאת תוך ביטול ושיסוע האיזונים והבלמים הקיימים כיום במשפט הפלילי. ההצעה יוצרת ניגוד עניינים מובנה אשר בו רשות ני"ע יכולה מצד אחד להחליט לתבוע אדם ומצד שני לחרוץ את דינו ולפעול כבית משפט לכל עניין ודבר".

 

ועדת הכספים היא שאמונה על קיום דיונים על הצעת חוק אכיפה מנהלית שמקדם זוהר גושן, יו"ר הרשות שמטרתה להרחיב את אמצעי האכיפה נגד עבירות בני"ע באופן שימנע מצב של "הכל או לא כלום", כלומר אי יכולת מוחלטת להרשיע את החשודים בשל קושי להוכיח כוונה פלילית. 

 

ברשות מעוניינים לאפשר הטלת סנקציות על עבירות בתחום ני"ע שאינם מקרי קצה חמורים באמצעות אכיפה אזרחית עם דרישות ראייתיות מקלות, כאשר מי שיטיל את הסנקציה יהיה פורום של הרשות ולא בית משפט. זאת הגם שעל החלטת הרשות ניתן יהיה לערער.

 

קינן הוסיפה במכתבה כי "ההצעה חושפת נושאי משרה בכירים באופן אישי בפני הליכי הרשות, וזאת בזמן שהחוק בישראל כיום אינו מאפשר לחברות להעניק שיפוי לנושאי משרה בכירים בשל פעולות שהם ביצעו בעת מילוי תפקידם. ההצעה עלולה להביא למצב אשר בו נושאי משרה בחברות עסקיות יחששו לקבל החלטות עסקיות חיוניות להצלחת החברה".

  

"הצעת החוק מעניקה לרשות ני"ע סמכויות חקירה הדומות לסמכויות משטרתיות, לרבות היכולת לבקש מבית משפט צו חיפוש ואפילו את היכולת להטיל קנס כספי על אי התייצבות לחקירה. עפ"י ההצעה ליו"ר הרשות תינתן סמכות אבסולוטית להחליט האם לפעול באמצעות הליך פלילי, הליך מנהלי או הטלת עיצום כספי, ובמידה והוא מחליט על הליך מנהלי אז הוא עצמו עומד בראש הוועדה אשר תקיים את ההליך.

 

"אמצעי הענישה אותם תהיה מוסמכת הרשות להטיל יהיו חמורים עד מאוד ויכללו, בין היתר, קנסות של עד מיליון שקל ליחיד ו-5 מיליון שקל לחברה, איסור על כהונה בגופים מסוימים והתליית או אפילו ביטול רישיון לגוף כגון מנהל קרן, נאמן או חתם.

 

קינן הוסיפה: "איננו מתנגדים לאכיפה מנהלית, אך עם זאת אנו דורשים לקבוע בחוק סייגים ואיזונים הולמים כדי למנוע שימוש בלתי מידתי בסמכויות אלה, וכדי לתת את ההגנות הנאותות על נושאי משרה בחברות עסקיות בישראל. שלושת הדרישות העיקריות שלנו הן: קביעה בחוק שסמכות הענישה האישית תהיה נתונה בידי בית המשפט בלבד, תיקון חוק החברות באופן שמאפשר לחברות לשפות נושאי משרה בכירים שהוטלו עליהם סנקציות בשל מילוי תפקידם בחברה והוצאת הסמכות לאכיפה מנהלית מחוץ לרשות לניירות ערך לוועדה בראשות שופט אשר תכלול גם נציגי המגזר העסקי, לצד נציגי רשות ניירות ערך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x