שווקי חו"ל

דרמה בוול סטריט: גולדמן זקס צללה בכ-13% לאחר שה-SEC הגיש נגדה תביעה על הונאה

מניית בנק ההשקעות נפלה במחזור גדול פי 9 מהרגיל וגררה איתה את שאר מניות הפיננסים. רשות ני"ע טוענת כי גולדמן מכרה מוצרי CDO מבלי לידע את הלקוחות, שקרן הגידור פולסון סייעה לבנות את המוצר והיתה אמורה להרוויח במקרה שערכו ייפול

סוכנויות הידיעות 18:1016.04.10

רשות ני"ע בארה"ב, (SEC), הגישה היום תביעה כנגד גולדמן זקס ואחד מסגני הנשיא שלו בגין הונאת משקיעים בכך שהשמיטה ודיווחה באופן לא מדוייק עובדות מהותיות בנוגע למוצר פיננסי שקשור למשכנתאות סאבפריים.

 

ה-SEC טוענת, כי גולדמן בנה ושיווק מוצר פיננסי שאיג"ח התחייבויות הקשורות

לביצועים של אג"ח מגובות משכנתאות. אלא שהבנק לא דיווח למשקיעים על התפקיד של קרן גידור בשם פולסון, שהיתה מעורבת בתהליך בחירת התיק כמו גם על העובדה שהקרן לקחה פוזיציית שורט כנגד ה-CDO או בשמו המלא - collateralized debt obligation.

 

"גולדמן נתן אפשרות ללקוח שהימר כנגד שוק המשכנתאות להשפיע על זהות האג"ח המגובות משכנתאות שייכללו בתיק ההשקעות שלו בעוד שמסר למשקיעים אחרים שהאג"ח נבחרו באמצעות צד שלישי, עצמאי ואובייקטיווי", אמר רוברט חוזמי, מנהל מחלקת האכיפה ברשות.

 

מניות גולדמן נפלו במהלך המסחר בכ-15% וננעלו בירידה של 13% במחזור גבוה פי 9 מהרגיל. התביעה של ה-SEC מכוונת ללב הפעילות הרווחית ביותר בהיסטוריה של קרנות הגידור. קרן פולסון שבראשה עומד ג'ון פולסון, ייצרה רווחים של מיליארדי דולרים ב-2007 הודות להימורים כנגד מוצרי CDO כמו גם חברות אחרות שהרוויחו מהשורטים הללו לאחר צניחת שוק הדיור במה שהוביל בסופו של דבר למשבר פיננסי ומחנק אשראי עולמי.

 

"SEC ממשיכה לחקור את הנוהגים של בנקי ההשקעות ואחרים שהיו מעורבים באיגו"ח של מוצרים פיננסים מורכבים שהיו קשורים לביצועי שוק הדיור", אמר קנת' לנץ', ראש חטיבת המוצרים של הרשות. קרן פולסון שילמה לגולדמן כסף כדי לאג"ח עסקה במסגרתה קרן הגידור לקחה פוזיציות שורט כנגד אג"ח מגובות משכנתאות שנבחרו על ידי פולסון בהתבסס על הציפייה לחדלות פרעון של אותן אג"ח, נטען עוד בתביעה.

 

אלא שבגולדמן הציגו מצג שווא לפיו מי שבחר את האג"ח שה-CDO היו קשורים לאיגו"ח שלהם, היה כביכול צד שלישי בלתי תלוי בשם ACA מנג'מנט, המתמחים בניתוח של אג"ח מסוג זה. הרשות טענה כאמור, כי פולסון שיחקה תפקיד משמעותי בבחירת האג"ח אף שהיה לה עניין משמעותי בחדלות פרעון שלהן.

 

לאחר שהשתתפה בבחירה, פולסון סביצעה שורט על אותן אג"ח באמצעות עסקאות קרדיט דיפולט סוופ - חוזה ביטוח כנגד חדלות פרעון - מול גולדמן זקס. "בהינתן פוזיציית השורט הפיננסית, לפולסון היה תמריץ כלכלי לבחור אג"ח מגובות שירשמו חדלות פרעון בעתיד הקרוב", נמסר מה-SEC.

 

גולדמן זקס לא חשפו את פוזיציית השורט של פולסון או את תפקידה בבחירת האג"ח בתהליך האיגו"ח בתקיפי ההנפקות של המוצרים, העלונים לשיווק לצרכנים או חומרים אחרים שהיו קשורים אליהם. המשקיעים באג"חים האלה כללו את הבנק הגרמני IKB וחברת השירותים הפיננסים ההולנדית ABN אמברו שהיום הינה חטיבה של רויאל בנק אוף סקוטלנד. האחרונים הפסידו מעל 1 מיליארד דולר כאשר המוצרים הללו הפכו ל"רעילים".

 

ב-26 לאפריל 2007, קרן פולסון שילמה לגולדמן כ-15 מיליון דולר עבור איגו"ח ושיווק של מוצרי איגו"ח של אג"ח מגובות משכנתאות. עד ה-24 לאוקטובר 2007, כ-83% מהאג"ח מגובות המשכנתאות שהיו כלולות בתיק ה-CDO ספגו הורדות המלצה על איכות האשראי שלהן ו-17% היו ברשימת המעקב עם השלכות שליליות. עד לסוף ינואר 2008, 99% מהתיק כבר ספג הורדות המלצה.

 

בגולדמן זקס הגיבו להאשמות ואמרו, כי הן "לחלוטין לא מבוססות על חוקי המשפט והעובדות". החברה אמרה, כי בכוונתה להתמודד בתקיפות כנגד אותן האשמות של הונאת משקיעים.

 

לדברי התובע של הרשות חוזמי, קרן הגידור פולסון לא הואשמה בכלום מאחר שהיא לא היתה מחוייבת בדיווח על ניגוד העניינים שלה למשקיעים. "האשמנו את מי שנראה לנו הולם שיש להאשימו בהתבסס על העדויות. גולדמן חשפו מצגות בפני המשקיעים ולא כן פולסון", הוא אמר.

 

עם זאת, המעורבות של החברה עלולה לעורר חששות של משקיעים בקרן שצמחה במהירות בשנים האחרונות ומנהלת כיום כ-30 מיליארד דולר בשוק קרנות הגידור שמנהל 1.5 טריליון דולר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x