$
המלצות ואזהרות

מארק מוביוס מהמר על מדינות הסְפָר: "הראלי עדיין לא הסתיים"

יו"ר טמפלטון מאמין ששוקי הספר ימשיכו לעלות בביצועיהם על שוקי ה־BRIC בזכות "מנוע הצמיחה של מחירי הסחורות והביקושים הגדלים"

ענת ציפקין 15:0606.04.10

ביצועי המדדים המובילים בשוקי הסְפָר (Frontier markets) עולים בחמש השנים האחרונות על ביצועי המדדים של השווקים המתעוררים והמגמה נמשכת גם השנה: מדד MSCI לשוקי ספר זינק מתחילת 2010 ב־11% לעומת עלייה של 4% בלבד במדד MSCI לשווקים מתעוררים. מאז השפל של מרץ 2009 זינק מדד שוקי הספר ב־60%, וקרן המטבע הבינלאומית מעריכה כי המדינות הנמנות עם שוקי הספר ירשמו השנה צמיחה ממוצעת של 2.5%.

 

"הראלי של שוקי הספר עדיין לא הסתיים", סבור גם יו"ר חברת ניהול הקרנות טמפלטון, מארק מוביוס. טמפלטון מנהלת נכסים בהיקף של 34 מיליארד דולר בשווקים מתעוררים, כאשר יותר מ־10% מתוכם מושקעים בשוקי ספר, ובעיקר בניגריה, יצרנית הנפט הגדולה באפריקה. "ניגריה היא אחד השווקים האטרקטיביים ביותר כיום להשקעה", סבור מוביוס, המוכר כאחד מגדולי המומחים לשווקים מתעוררים. ניגריה ברואריס (Nigerian Breweries) היתה בסוף דצמבר אחת מעשר האחזקות הגדולות ביותר בקרן שוקי הספר של טמפלטון. מבשלת הבירה הגדולה בניגריה הציגה ב־2009 צמיחה של 9% ברווח הנקי ל־186 מיליון דולר ומנייתה זינקה מתחילת 2010 ב־19% ומשקפת שווי של 3.2 מיליארד דולר לחברה שנסחרת בבורסת לאגוס.

 

בניגוד למגמת שוקי הספר, המדדים המובילים של השווקים המתעוררים, ובראשם מדינות ה־BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו וסין), מפגרים בביצועיהם אפילו מול השווקים המפותחים, אף שבפועל נפגעו פחות מנזקי המשבר העולמי. המשקיעים בשווקים המתעוררים חוששים מהתפרצויות אינפלציוניות, שיביאו את הבנקים המרכזיים להעלאות ריבית אגרסיביות. זו הסיבה שמדד בורסת שנגחאי ירד מתחילת השנה ב־5.1%, ומדד בורסת מומבאי עלה רק ב־0.4%. גם המדד הברזילאי טיפס באותה תקופה בשיעור צנוע של 2.1%, כשברקע ציפיות בשוק להעלאת ריבית של 0.5% כבר בסוף החודש.

 

כמה אנליסטים חתכו לאחרונה את המלצות הקנייה שלהם לשוקי הספר, דווקא בשל ביצועי היתר שהפגינו בהשוואה לביצועי השווקים המתעוררים, אך מוביוס ממשיך להאמין בשוקי הספר הרבה יותר מכפי שהוא מאמין במדינות המתעוררות. "האנליסטים מתעלמים ממנוע הצמיחה הגדול ביותר שלהם - העלייה במחירי הסחורות והגידול בביקוש הצרכנים", הוא אומר.

 

דבריו נתמכים בלא מעט נתונים: כך, למשל, הרווח התפעולי הצפוי ליצרניות מוצרי צריכה הנסחרות במדד MSCI לשוקי הספר צפוי לזנק ב־20% בחמש השנים הקרובות בהשוואה ל־18% בקרב חברות מקבילות במדד השווקים המתעוררים ול־13% בקרב חברות הנסחרות במדד המדינות המפותחות. לפי בלומברג, החברות במדד שוקי הספר גם נסחרות במכפיל רווח 10 (על שווי שוק ממוצע של 2.1 מיליארד דולר) לעומת מכפיל רווח 13 בממוצע של חברות במדד השווקים המתעוררים.

 

 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x