$
בורסת ת"א

הממונה על ההגבלים העסקיים אישרה את המיזוג בין חברת עמיעד לארקל

ארקל ועמיעד מחזיקות כל אחת 30% משוק הסינון להשקיה בישראל. הממונה השתכנעה כי רוב הענף פתוח לייבוא ולכן מיזוג יאפשר פיתוח מואץ בחו"ל

ענת ציפקין 11:4801.04.10

עסקת הרכישה של חברת ארקל על ידי עמיעד מערכות סינון עברה עוד שלב. אמש דיווחה עמיעד, הנמצאת בשליטת קיבוץ עמיעד (54%) כי הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, אישרה ערב החג את המיזוג בין עמיעד מערכות סינון, לבין חברת ארקל.

 

עמיעד, הפועלת בתחום מערכות סינון המים, רכשה בעסקת מזומן ומניות את ארקל, המייצרת מסנני מים לשוק החקלאי והתעשייתי ומצויה בבעלות קיבוץ בית זרע (70%) וחברת ברמד מקיבוץ עברון. יש לציין כי ב-10 במרץ אף אישרה אסיפת בעלי המניות של עמיעד את המיזוג.  

 

ממתווה העסקה עולה כי עמיעד תשלם לקיבוץ בית זרע 10 מיליון דולר במזומן. בנוסף תנפיק עמיעד מניות בהיקף של 14.5% מהונה המונפק על פי החלוקה הבאה - 9% יונפקו לברמד, והיתרה (5.5%) לקיבוץ בית זרע. עמיעד נסחרת בבורסת לונדון בשווי שוק של כ-43 מיליון ליש"ט (255 מיליון שקל). מכך נגזר למניות שתנפיק לארקל שווי שוק של 37 מיליון שקל, והעסקה כולה מוערכת ב-75 מיליון שקל.

 

ארקל ועמיעד הן שתי חברות מהגדולות בתחומן בארץ, ומחזיקות כל אחת כ-30% משוק הסינון להשקיה בישראל. עם זאת, יותר מ-90% מהכנסות של כל אחת מהן היא מייצוא. למרות נתח השוק הגבוה של החברות במכירת מסננים, בפרט בתחום החקלאות, הממונה אישרה את המיזוג בתנאים, לאחר שהשתכנעה כי הענף פתוח לייבוא וכי מטרת המיזוג היא הגברת כושר התחרות של החברות בחו"ל. את שתי החברות במיזוג ייצג בפני הממונה עו"ד ניב זקלר, שותף בכיר במשרד וינשטוק זקלר ושות' המתמחה בהגבלים עסקיים.

  

עמיעד מערכות סינון סיכמה את המחצית הראשונה של 2009 עם הכנסות בגובה של 36.8 מיליון דולר, ורווח נקי של 3.5 מיליון דולר. בעמיעד מחזיקים בנוסף לקיבוץ, גם קרן ויולה פרייווט אקוויטי (23%). דוחות המחצית השניה של 2009, וגם דוחותיה השנתיים של עמיעד, יפורסמו בתאריך 15 באפריל.

  

ארקל מערכות סינון, הפועלת בדומה לעמיעד בתחום מסנני המים, סיכמה את שנת 2008 עם הכנסות בגובה של 42.5 מיליון דולר, ורווח נקי של 2.5 מיליון דולר, ב-2009 חלה ירידה דרסטית בהכנסותיה כתוצאה מהמשבר העולמי. את תשעת החודשים הראשונים של 2009 סיכמה ארקל עם הכנסות של 20.5 מיליון דולר ורווח נקי של 140 אלף דולר בלבד.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x