$
שווקי חו"ל

עכשיו זה רשמי: טבע רוכשת את רציופארם תמורת כ-5 מיליארד דולר

עם סיום הרכישה, מצפה טבע לממש סינרגיות בשווי של לפחות 400 מיליון דולר, אשר אמורות להתממש במלואן בתוך שלוש שנים. העסקה צפויה לתרום לרווח למנייה בתוך שלושה רבעונים לאחר סגירת העסקה

שהם לוי ושניר הנדלר 13:4018.03.10

טבע היא הזוכה במרכז על רכישת רציופארם אחרי שהסכימה לרכוש את חברת הגנריקה השנייה בגודלה בגרמניה תמורת 3.625 מיליארד יורו - כ-5 מיליארד דולר. כך הודיעה החברה היום (ה'). טבע גברה במכרז על חברת התרופות הגדולה בעולם פייזר, ועל אקטביס, חברת תרופות מאיסלנד.

 

טבע צפויה להשלים את העסקה עד סוף השנה.

  

"זוהי רכישה חשובה עבור טבע", אמר היום שלמה ינאי, נשיא ומנכ"ל טבע, בהתייחסו לעסקה. "רכישה זו ממשיכה את הקו האסטרטגי ארוך הטווח שלנו, לפיו אירופה היא עמוד תווך ומנוע צמיחה חשוב לחברה. רציופארם תהווה עבורנו פלטפורמה אידיאלית לחיזוק מובילות השוק שלנו בשוקי מפתח באירופה, ובמיוחד בגרמניה ובשווקים מהירי צמיחה כמו ספרד, איטליה וצרפת". 

 

ינאי ניהל אתמול את המו"מ על העיסקה עד השעות הקטנות של הלילה - מול מקבילו בחברה הגרמנית.

 

"התרשמנו מאוד מהצוות ברציופארם עוד מהיכרותנו במסגרת שיתופי הפעולה עם החברה בעבר", הוסיף ינאי. "לשתי החברות תרבות אירגונית דומה והן חולקות חזון אסטרטגי משותף, מה שהופך חיבור זה לשילוב טבעי. יחד נמשיך לממש את חזון הנגישות לתרופות בטוחות, באיכות גבוהה ובמחירים סבירים בכל העולם".

 

"הרכישה מביאה אותנו למקום שני באירופה ובמרחק מאוד קטן מהראשון"

 

בשיחה עם המשקיעים היום אמר ינאי כי "זאת חברה מאוד ידועה וממוצבת מצוין בתוך אירופה. היא תיתן לנו כבר עכשיו את המצב של מוביל השוק באירופה. היא מביאה אותנו למקום שני באירופה ובמרחק מאוד קטן מהראשון. היא תיתן לנו תשתית מצויינת ברמה של יצור ופורטפוליו שנוכל למנף אותה באירופה כולה. יש להם מותג של החברה שהיא מהיותר מוערכים בגרמניה ובאירופה כולה וגם פעילות ביולוגית שמעניינת אותנו מאוד ותתרום לנו בהיערכות שלנו להיות מובילי שוק בתחום הזה".

 

עם סיום הרכישה, מצפה טבע לממש סינרגיות בשווי של לפחות 400 מיליון דולר (300 מיליון יורו), אשר אמורות להתממש במלואן בתוך שלוש שנים. העסקה צפויה לתרום לרווח למנייה בתוך שלושה רבעונים לאחר סגירת העסקה. 

 

הרכישה תציב את טבע כחברת התרופות הגנריות המובילה באירופה ותרחיב את היקף עסקיה ביבשת זו ממכירות של 3.3 מיליארד דולר בשנת 2009 למכירות פרו-פורמה משולבות של 5.2 מיליארד דולר. רציופארם משווקת את מוצריה ב-26 מדינות, רובן באירופה. מצבת העובדים של החברה המשולבת תעמוד על 40,000 עובדים ברחבי העולם, מהם 18,000 באירופה. מטה הנהלת החברה המשולבת בגרמניה ימוקם בעיר אולם (Ulm), מקום מושבה הנוכחי של הנהלת רציופארם. 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

העסקה מביאה לטבע 3 מתוך 10 מוצרי הגנריקה בעלי נפח המכירות הגבוה ביותר בגרמניה, על פי נתוני ה-IMS. לפני הרכישה לטבע אין אף תרופה גנרית בעלת היקף מכירות משמעותי בשוק הגרמני. במסיבות העיתונאים של טבע שנערכו באחרונה ציינה הנהלת טבע כי שוק התרופות הגרמני מעניין אותה מאוד.

  

ג'יי פי מורגן: הרכישה לא מסוכנת לטבע

 

בג'יי פי מורגן ניתחו בשבוע שעבר  בדו"ח מיוחד שפרסמו את התועלת הצפויה מרכישת רציופארם עבור טבע (סימול: TEVA) ועבור פייזר (סימול: PFE). בפתח הדברים טענו בג'יי פי מורגן שהרכישה תהיה מבחינת טבע בסיכון נמוך, בעוד שאם פייזר תהיה בצד הרוכשת הדבר לא ישפיע עליה בצורה מהותית. את אקטביס האיסלנדית לא סופרים בג'יי פי מורגן ולא מתייחסים אליה כזוכה אפשרית במכרז על חברת התרופות הגנרית השנייה בגודלה בגרמניה.

 

ההשפעה הצפויה על תוצאות טבע מרכישת רציופארם (תחזית גיי פי מורגן)

ההשפעה הצפויה על תוצאות טבע מרכישת רציופארם (תחזית ג'יי פי מורגן)

(הנתונים במיליוני דולרים) 

2009
2010 (תחזית)
2011 (תחזית)
2012 (תחזית)
2013 (תחזית)
הרווח הנקי של טבע ללא רציופארם
3,029
4,182
4,642
5,051
5,416
שיעור המס של רציופארם
30%
30%
30%
25%
20%
הרווח הנקי של רציופארם
288
288
288
308
329
תרומת הסינרגיה לטבע (ברווח נקי)
0
50
100
125
125

 

הרכישה הגדולה מאז באר בדרך לרווח נקי של 6.8 מיליארד דולר ב-2015

 

טבע פרסמה בסוף השנה שעברה את התוכנית האסטרטגית שלה לשנים הקרובות וציינה כי היא חותרת לרווח נקי של 6.8 מיליארד דולר ב-2015. כדי לעמוד בתוכנית האסטרטגית ציינו אנליסטים כי על טבע יהיה לרכוש חברות גנריקה מתחרות.

 

הרכישה של רציופארם היא הרכישה הגדולה ביותר של טבע מאז שהסכימה לרכוש את באר, תמורתה שילמה 7.4 מיליארד דולר  ב-2008.

 

בחודש יוני 2009 שם לודוויג מרקל את רציופארם על המדף במטרה לסגור חובות של אביו, אדולף מרקל שהתאבד בחודש ינואר 2009. רציופארם היא חברה פרטית ולא נסחרת בבורסות בגרמניה.

 

רציופארם: רווח של 423 מיליון דולר ב-2009

 

יצרנית התרופות הגרמנית רציופארם, שהועמדה למכירה על ידי משפחת מרקל, עקפה את התחזיות של עצמה ודיווחה על רווח של 307 מיליון יורו (423 מיליון דולר) לפני מס, לשנת 2009. החברה לא סיפקה את נתוני 2008, אך ציינה כי התוצאות טובות מהשנה הקודמת, לעומת זאת המכירות נותרו ללא שינוי - 1.6 מיליארד יורו.

 

רכישת החברה תאפשר לחברה הקונה להתרחב בגרמניה בשוק התרופות שאיבדו את הגנת הפטנט ומוערך בשווי 8.6 מיליארד דולר. על אף הקיצוצים הממשלתיים שפגעו בצמיחה, גרמניה עדיין נחשבת לשוק התרופות הגנרי השני בגודלו בעולם, אחרי ארצות הברית.

 

כעת אחת השאלות הפתוחות בשוק הגנריקה היא גורלה של חברת שטאדה, המתחרה של רציופארם. בעבר עלו הערכות כי פייזר תפנה לרכישת שטאדה במקרה של כישלון במכרז על רציופארם. שטאדה נסחרת בבורסה בפרנקפורט לפי שווי חברה של כ-1.8 מיליארד דולר.

 

גולדמן זאקס העניקו לטבע ליווי מימוני של העיסקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x