$
שוקי חו"ל

שוק ההנפקות האירופי מתקרר

4 הנפקות בשווקים הראשוניים בלונדון ובבריסל בוטלו עקב התנודתיות הגבוהה בבורסה וההתאוששות בענף עלולה להידחות עד הסתיו

סוכנויות הידיעות 16:5312.02.10

היפוך המגמה המיוחל בשוק ההנפקות האירופי עשוי להתאחר עד הסתיו או אפילו מאוחר יותר, לפי משקיפים מהענף, שמסתמכים על עיכובים בשלוש הנפקות ביומיים האחרונים. ניו לוק, קמעונאית בריטית, דיווחה כי היא מבטלת את ההנפקה בשוק הראשוני בבורסת לונדון לאחר שקיוותה לגייס 1.6 מיליארד ליש"ט.

 

"קיבלנו החלטה קשה לדחות את ההנפקה כתוצאה מתנודתיות ניכרת בשווקי המניות", אמר קארל מקפייל, מנכ"ל החברה. "אנו משוכנעים בחוסנן של עסקינו ונבחן מחדש את ההנפקה כאשר התנאים בשוק ישתנו", הוא הוסיף.

 

לפני הצהרה זו, דיווחים בתקשורת הצביעו על כך שקבוצת המדיה בלקסטון דחתה את ההנפקה הראשונית של מפעילת פארקי השעשועים שלה, "מרלין בידור", 24 שעות בלבד לאחר שזנחה תכניות להנפיק את חברת טכנולוגיות הנסיעות טרבלפורט.

 

"אנו ממשיכים לבחון את כל האפשרויות והנפקה היא בהחלט אחת האופציות", אמר דובר מרלין שמחזיקה בפאק הבידור אלטון טאוורס ומאדאם טוסו. בשבועות האחרונים השווקים הגלובלים חוו מיני משברים שהגדילו את התניודתיות.

 

לאחר הקריסות הפיננסיות של 2008, כעת מרכזות את מירב תשומת הלב יציבותן של כלכלות "מדינות שמן הזית" באירופה - פורטוגל, יוון וספרד.

 

 

 

סוחרת בבורסת פרנקפורט סוחרת בבורסת פרנקפורט צילום: בלומברג

 

 

"יש הרבה חדשות רעות מסביב. צריך שוב יציב כדי לתמחר הנפקה בהיגיון וכעת השוק הרבה פחות יציב ממה שהיה לפני כחודש", אמר טום טראברידג', ראש שווקי ההון בפרייסווטרהאוס קופרס בלונדון.  לדבריו, חברות ימצאו את העצמן דוחות הנפקות עד הסתיו ואף מאוחר יותר.

 

כך למשל, קבוצת הכימיה הבלגית טאמינקו הצהירה החודש על דחיית הנפקה ביורונקסט בבריסל בגלל תנאי שוק בעייתיים. במקביל, הקמעונאית הבריטית Pets at Home העדיפה להימכר לחברת פרייבט אקוויטי במקום להנפיק. הבחירות הקרובות באנגליה שוללות את חידוש ההנפקות בגלל אי הוודאות הפוליטית ולאחר מכן הקיץ מביא עמו מחזורים נמוכים שדוחים הנפקות.

 

גם הגיוסים שכבר היו בסוף 2009 אינם מרשימים במיוחד. כך למשל גארטמור הבריטית שהונפקה בגצמבר נסחרת ב-14% מתחת למחיר ההנפקה ויצרנית כרטיסי זכרון לסלולר מסין, Vtion, שהונפקה באוקטובר נסחרת ב-1.4% מתחת למחיר ההנפקה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x