שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

מאסטרקארד צפויה להטיל על כאל קנס של עד 10 מיליון דולר

הצרות בחברת כרטיסי האשראי נמשכות: לפני שלושה חודשים נקנסה כאל ב-9 מיליון יורו על ידי ויזה אירופה. הערכות: מנכ"ל כאל בעז צ'צ'יק יסיים את תפקידו

תומר זלצר 19:0706.02.10
הצרות בחברת כרטיסי האשראי כאל נמשכות: מאסטרקארד העולמית צפויה להטיל על החברה קנס של עד 10 מיליון דולר בגין ליקויים בתחום הסליקה הבינלאומית (סליקה אלקטרונית של עסקאות שבוצעו באינטרנט). מאסטרקארד נמצאת בשלבים האחרונים של קיום בדיקה בנושא, ונציגי החברה יגיעו ארצה בהמשך החודש
לדיונים עם אנשי כאל.

 

הפרשה הנוכחית מגיעה כשלושה חודשים לאחר שכאל דיווחה כי ויזה אירופה הטילה עליה קנס של 9 מיליון יורו בשל ריבוי חיובים חוזרים בגין ביטולי עסקאות בתחום תוספי המזון, שנסלקו באופן אלקטרוני על ידי החברה. גם הבדיקה הנוכחית שמאסטרקארד מקיימת עוסקת בעסקאות הקשורות לתחומים המוגדרים כבעלי סיכון גבוה (high risk), כמו הימורים ופורנו.

 

בעקבות הטלת הקנס מוויזה אירופה ביצעה כאל כמה פעולות, ובהן יציאה מתחום סליקת אתרי האינטרנט המשווקים תוספי מזון, החלטה על יציאה מתחום סליקת אתרי הפורנו, השעיית בכירים בכאל אינטרנשיונל ושינוי המבנה הארגוני - כך שמ-1 בינואר מנוהלים עסקי הסליקה הבינלאומית בתוך כאל ולא בתוך החברה הבת כאל אינטרנשיונל, שנסגרה.

 

מאז הושקה בתחילת 2008, פעילות הסליקה הבינלאומית היא מקור רווח משמעותי עבור כאל: בתשעת החודשים הראשונים של 2009 עמד הרווח הנקי של פעילות הסליקה הבינלאומית על 49 מיליון שקל – כ-24% מרווחי כאל. מדובר בעלייה של כ-23% לעומת הרווח הנקי מפעילות הסליקה הבינלאומית בתקופה המקבילה ב-2008. בניגוד לכאל, שתי חברות כרטיסי האשראי המתחרות ישראכרט ולאומי קארד החליטו שלא לפעול בתחום הסליקה הבינלאומית - בדגש על התחומים המוגדרים כ-high risk.

 

בעקבות הצטברות הפרשות המביכות בכאל, בשבועות האחרונים מעריכים גורמים במערכת הפיננסית כי מנכ"ל כאל, בעז צ'צ'יק, צפוי לסיים את תפקידו בקרוב.

 

בעלי המניות של כאל הם בנק דיסקונט(71.8%) והבנק הבינלאומי(28.2%). ב-19 בינואר מונה מנכ"ל בנק דיסקונט גיורא עופר לתפקיד יו"ר כאל. עופר החליף את שלמה זהר, שפרש מתפקיד יו"ר דיסקונט ויו"ר כאל בתחילת השנה.

 

בתוך כך נודע כי כאן לא נגמרות הצרות של כאל. לפני שלושה חודשים, כזכור, דיווחה כאל כי ויזה אירופה השיתה עליה קנס של 9 מיליון יורו בגין ביטולי עסקאות בתחום תוספי המזון. כעת נודע כי ויזה אירופה אמורה לסיים עד מרץ את תהליך הבדיקה שהיא מקיימת בכאל לגבי הפקת הלקחים בעקבות הקנסות שהטילה על החברה בגין הליקויים בעסקי הסליקה הבינלאומית. כחלק מהתהליך, ייצאו בימים הקרובים יו"ר כאל גיורא עופר, מנכ"ל כאל בועז צ'צ'יק ובכיר בדיסקונט, ישראל דוד, לביקור עבודה במטה ויזה.

 

מכאל נמסר בתגובה: "בימים אלה עורכת חברת מאסטרקארד בדיקה בקרב בתי עסק הפועלים בתחום ה-high risk ורק לאחר שיסתיימו הבדיקות ייוודע האם יוטל קנס על בתי העסק האלו באמצעות כאל ומה גובהו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x