$
שוקי חו"ל

ההסכם נחתם: עמיעד תרכוש את ארקל בעסקה הנאמדת ב-70 מיליון שקל

ממתווה העסקה עולה כי עמיעד תשלם לקיבוץ בית זרע 10 מיליון דולר במזומן. מסמך העקרונות הלא מחייב, עליו חתמו שתי החברות בתחילת חודש נובמבר, הפך להסכם הצפוי להגיע לאישור בעלי המניות של עמיעד ב-10 למרץ

ענת ציפקין 16:4820.01.10
עסקת הרכישה של חברת ארקל על ידי עמיעד מערכות סינון יוצאת לדרך. היום (ד') דיווחה עמיעד, הנמצאת בשליטת קיבוץ עמיעד (54%) לבורסת לונדון כי מסמך העקרונות הלא מחייב, עליו חתמו שתי החברות בתחילת חודש נובמבר, הפך להסכם הצפוי להגיע לאישור בעלי המניות של עמיעד ב-10 למרץ.

 

עמיעד,

הפועלת בתחום מערכות סינון המים, תרכוש בעסקת מזומן ומניות את ארקל, המייצרת מסנני מים לשוק החקלאי והתעשייתי ומצויה בבעלות קיבוץ בית זרע (70%) וחברת ברמד מקיבוץ עברון.

 

ממתווה העסקה עולה כי עמיעד תשלם לקיבוץ בית זרע 10 מיליון דולר במזומן . בנוסף תנפיק עמיעד מניות בהיקף של 14.5% מהונה המונפק על פי החלוקה הבאה - 9% יונפקו לברמד, והיתרה (5.5%) לקיבוץ בית זרע. עמיעד נסחרת בבורסת לונדון בשווי שוק של כ-37 מיליון ליש"ט ( כ-220 מיליון שקל). משכך, נגזר למניות שתנפיק לארקל שווי שוק של כ-32 מיליון שקל, והעסקה כולה מוערכת בכ-70 מיליון שקל.

 

ארקל ועמיעד הן שתי חברות מהגדולות בתחומן בארץ, ומחזיקות כל אחת כ-30% משוק הסינון להשקיה בישראל. עם זאת, יותר מ-90% מהכנסות של כל אחת מהן היא מייצוא.

 

עמיעד מערכות סינון סיכמה את המחצית הראשונה של 2009 עם הכנסות בגובה של 36.8 מיליון דולר, ורווח נקי של 3.5 מיליון דולר. בעמיעד מחזיקים בנוסף לקיבוץ, גם קרן ויולה פרייווט אקוויטי (23%).

 

שאר מניות עמיעד מוחזקות בידי הציבור. ארקל מערכות סינון, הפועלת בדומה לעמיעד בתחום מסנני המים, סיכמה את שנת 2008 עם הכנסות בגובה של 42.5 מיליון דולר, ורווח נקי של 2.5 מיליון דולר, ב- 2009 חלה ירידה דרסטית בהכנסותיה כתוצאה מהמשבר העולמי. את תשעת החודשים הראשונים של 2009 סיכמה ארקל עם הכנסות של 20.5 מיליון דולר , ורווח נקי של 140 אלף דולר בלבד.

 

למרות שמדובר על חתימה עקרונית על הסכם, יש לזכור שהעסקה כולה עדיין עלולה להיתקל בקשיים במשרד הממונה על ההגבלים בשל נתח השוק הגדול בארץ של שתי החברות. השלב השני שצריך לעבור אישור הבנקים הנושים של קיבוץ בית זרע, שכן אחת מהמטרות המרכזיות של העסקה מבחינת בית זרע היא ההתמודדות עם החובות הרובצים עליו.

 

יש לציין כי קיבוץ בית זרע נתון בחובות בעיקר כתוצאה מהתמוטטות מפעל ארקל פלסטיק, חברה אחות של ארקל מערכות סינון, וכתוצאה מכך נדרש לקיבוץ הסדר חובות. על פי הערכות, נמצאת בית זרע במשא ומתן עם הבנקים הנושים לגבי הסדר חובותיו של הקיבוץ, ורק לאחר שייחתם הסכם מפורט בין קיבוץ בית זרע לנושיו, תוכלנה עמיעד וארקל להתקדם הלאה. השלב השלישי הוא אישור אסיפת בעלי המניות של עמיעד שצפויה להתקיים ב- 10 במרץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x