$
בורסת ת"א

הקדמתם לאמץ את תקני ה־IFRS? הפסדתם

הצעת חוק, לפיה תקני ה־IFRS לא יובאו בחשבון לצורך קביעת ההכנסה בשנים 2007–2009, מפלה לרעה חברות ציבוריות שאימצו את התקינה כבר ב־2006

הדר קנה 08:4214.01.10

ועדת הכספים של הכנסת אישרה לפני כשבועיים הצעת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה, שעניינה אי־החלתם של תקני הדיווח הבינלאומיים (IFRS) לגבי שנות המס 2009–2007. משמעות אישור הצעת החוק היא שתקני ה־IFRS לא יובאו בחשבון לצורך קביעת ההכנסה החייבת במס לשנים אלו.

 

מה דעתך על מניית בזק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

אולם, הוועדה לא הביאה בחשבון פרט חשוב במיוחד: התקינה הבינלאומית אמנם אומצה רשמית בארץ ב־2008, אולם כבר מ־2006 היא אומצה וולונטרית על ידי עשרות חברות ציבוריות בהן בזק, אלקטרה, אלקו החזקות, מבני תעשיה, מליסרון, מטיס קפיטל, פרוטרום תעשיות וכלכלית ירושלים. כלומר, החוק שיזמה רשות המסים אמנם מכליל את 2007, בה לא היתה חובת דיווח רשמית, אולם בה בעת משמיט את 2006 שכאמור במהלכה היו כבר חברות שאימצו את התקינה.

 

הסיבה להגשת הצעת החוק היתה חוסר הניסיון ביישום היבט המיסוי של התקינה הבינלאומית בתקופה זו בישראל, וכן חוסר הוודאות באשר להשפעת אותם כללים על בסיס המס בישראל. השמטת 2006 בעייתית, שכן ישנם הבדלים משמעותיים, המוערכים במיליוני שקלים, בין שיטות הדיווח לפי שיטת ה־IFRS לבין חוקי המס הרגילים.

 

יהושע הזנפרץ, רו"ח ושותף בכיר בשיף הזנפרץ ושות', מסביר כי "ישנן הוצאות שלפי השיטה החשבונאית נרשמות כהוצאות בדו"ח רווח והפסד. לפי שיטת המס הרגילה, מדובר בהוצאות שנרשמות באופן שונה (מבחינת היקף הסכום), או בעיתוי שונה. הדבר גורם לכך שבין השיטות חבות המס יכולה להשתנות במיליוני שקלים". לפי הזנפרץ, אם לא מכלילים את 2006 בחקיקה עולה השאלה: לפי איזו שיטה ימסו חברות שדיווחו לפי IFRS כבר מ־2006 - לפי השיטה החשבונאית או לפי שיטת המס הישנה? "מדוע לעשות אפליה בין מי שאימץ את התקינה ב־2007, למי שאימצה ב־2006?", אמר.

 

רשות המיסים מסרה כי "אם נידרש לכך, הנושא של שנת 2006 יטופל באופן פרטני".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x