$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": המירוץ לראשות לאומי מעביר הילוך

יו"ר מגדל שוקי הון ויקטור מדינה ויו"ר הפניקס אהוד שפירא הגישו מועמדות לתפקיד דירקטורים בבנק לאומי. גם מקורבו של נתניהו אורי יוגב שלח טופסי קורות חיים. ועדת המניות הציבורית תבחר את המועמדים הסופיים בקרוב

גולן חזני 06:5714.01.10

ויקטור מדינה ויקטור מדינה צילום: אביגיל עוזי

המירוץ לראשות לאומי יוצא לדרך. מאות טופסי קורות חיים נשלחו לוועדת המניות הציבורית בראשות עו"ד מרגלית נוף. מתוכם תבחר הוועדה את המועמדים הראויים מטעמה לתפקיד דירקטורים, שיועמדו להצבעת האסיפה הכללית של בעלי המניות של הבנק. ל"כלכליסט" נודע כי אורי יוגב, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיש מועמדות רשמית, זאת בניגוד לדבריו השבוע, אז התחמק באלגנטיות וטען כי "אף אחד לא הציע לי דבר".

 

שני מועמדים מעניינים אחרים, שהגישו טפסים וששמותיהם הגיעו לידי "כלכליסט", הם ויקטור מדינה, יו"ר מגדל שוקי הון, ואהוד שפירא, המשמש יו"ר הפניקס. לא ברור אם השניים הגישו את הטפסים מתוך מטרה להתמנות לראשות הבנק בשלב מאוחר יותר, או שהם מתכוונים להסתפק בכהונה כדירקטורים.

 

מועמדו של שלמה אליהו, נגיד בנק ישראל לשעבר ד"ר דוד קליין, עדיין לא הגיש את מועמדותו אך צפוי לעשות זאת בקרוב. ביום שני שלח אליהו, המחזיק ב־9.6% ממניות הבנק, מכתב ליו"ר הבנק איתן רף. במכתב דרש אליהו כי דירקטוריון הבנק יזמן אסיפה כללית בהקדם האפשרי לצורך הצבעה על מועמדותו של קליין לתפקיד דירקטור בבנק.

 

פרישתו של קליין מתפקיד הנגיד לוותה בפרשה, בעקבותיה הוא ובכירים נוספים עלולים להידרש להחזיר כספים שקיבלו בתוספות שכר מיוחדות.

 

חמישה דירקטורים בבנק לאומי מטעם המדינה מסיימים את כהונתם עד אוקטובר. הבכיר ביניהם הוא היו"ר איתן רף, שעתיד לפרוש במאי. בחודשים האחרונים מתנהל קמפיין תקשורתי לתפקיד יו"ר בנק לאומי שבו מככבים שלושה שמות: אורי יוגב, משה טרי ואיזי תפוחי. ככל הידוע טרי ותפוחי עדיין לא הגישו את מועמדותם. על המינויים

הצפויים לדירקטוריון מרחפת גם שאלת מכירת מניות לאומי שבידי המדינה. המדינה מחזיקה ב־11.5% ממניות הבנק וב־14.2% מזכויות ההצבעה. שר האוצר יובל שטייניץ הצהיר כי ימכור את אחזקות המדינה בבנק במהלך 2010.

 

שערוריית הפיצויים

 

מדינה נחשב לאיש פיננסים מוערך, ובעל רקורד מרשים. תפקידו המשמעותי האחרון היה מנכ"ל בנק מזרחי, ולפני כן כיהן בתפקידים בכירים בבנק ישראל. בשנים 1986–1988 כיהן כמנכ"ל משרד האוצר, וב־2004, סמוך לסיום כהונתו בבנק מזרחי, היה מדינה מועמד מוביל לתפקיד נגיד בנק ישראל במקומו של דוד קליין. הוא התמודד מול קליין גם חמש שנים קודם לכן, אך לא זכה בתפקיד. לפני כחצי שנה נקרא על ידי אהרון פוגל, ידידו ויו"ר מגדל, לתפקיד יו"ר מגדל שוקי הון במקומו של דן ללוז.

 

עזיבתו של מדינה את כיסא המנכ"ל בבנק מזרחי לוותה בפרשייה גדולה, שהתפוצצה כמה שבועות לאחר פרישתו. מדינה קיבל מענק פרישה ללא שנמסר על כך דיווח.

 

35 שנה בבנק

 

גם אהוד שפירא נחשב למועמד בעל רקורד מפואר, כולל עבר ארוך בבנק לאומי עצמו. שפירא כיהן במשך 35 שנה בשורה של תפקידים בבנק לאומי, עד שבספטמבר 2006 מונה ליו"ר הפניקס במקומו של אריה עובדיה. תפקידו הבכיר ביותר בבנק היה יו"ר החטיבה העסקית, תפקיד שבו הוא חלש על אחד מברזי האשראי הגדולים במדינה. פרט לכך שימש שפירא חבר הנהלה במשך 15 שנה, חלקם כמשנה בכיר למנכ"ל, ובתקופה אחרת כיהן כעשר שנים בתפקידים שונים בבנק לאומי ניו יורק. שפירא הוא חבר הוועד המנהל במכון ירושלים לחקר ישראל, חבר בחבר הנאמנים של מוזיאון תל אביב ואוניברסיטת בר־אילן וכן מכהן כדירקטור במטה לביצוע הסדר הקיבוצים.

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

מועמדותו של שפירא לתפקיד דירקטור בבנק לאומי עשויה להעמיד אותו בניגוד אינטרסים. כמי שיושב בראש חברת ביטוח שמעמידה אשראי בהנפקות אג"ח לחברות ציבוריות, יש בעיה לשבת בגוף נוסף שנותן אשראי בנקאי לאותו גוף - אפריקה ישראל למשל.

 

ועדת נוף מונתה באפריל שעבר, ונועדה להחזיק בשם המדינה את מניות לאומי, למנות חברים בדירקטוריון ולהיות מיופת הכוח של המדינה בהצבעות הנערכות באסיפה הכללית של הבנק. מדובר בהצבעות על נושאים כמו תשלום דיבידנד במזומן, מינוי רואי חשבון ועסקאות מהותיות. הוועדה מונתה לפרק זמן של שלוש שנים או עד להפרטת הבנק - המוקדם מבין השניים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x