$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": ורמוס מחסל את הנוסטרו

פסגות החליט להפסיק את ניהול תיק ההשקעות העצמי בשל הרצון למנוע ניגוד עניינים עם פעילות ניהול נכסי הלקוחות

הדר רז 06:5930.12.09

זינוק של עשרות אחוזים מתחילת 2009 הוא הזדמנות טובה לסגור פוזיציות. ל"כלכליסט" נודע כי בית ההשקעות פסגות מחסל בימים אלה את פעילות הנוסטרו (תיק ההשקעות העצמי). לא מדובר בהחלטה של מה בכך, שכן תיק הנוסטרו של בית ההשקעות הגדול בישראל, המנהל נכסים של 122 מיליארד שקל, מסתכם ב-400-300 מיליון שקל, כך לפי ההערכות.

 

ההחלטה על חיסול הפעילות התקבלה כבר לפני כחצי שנה, ובחודשים האחרונים עוסקים מנהלי תיק הנוסטרו, דוד אדרי ושי בן דוד, במימוש המניות ואיגרות החוב שהיו בתיק. חלק מכספי הנוסטרו שנוהלו במסגרת זו יועברו מעתה להשקעה סולידית באג"ח ממשלתיות לטווח ארוך ולפיקדונות. ל"כלכליסט" נודע כי אדרי ובן דוד מתכננים להקים בעתיד חברת חיתום חדשה בשותפות עם דודו טובול, לשעבר מנכ"ל פסגות לאומי ושות' חיתום.

 

הפסקת פעילות הנוסטרו של בית ההשקעות היא חלק מההחלטה להתמקד בניהול נכסים עבור העמיתים והלקוחות ולא בניהול נכסים עצמאיים, כדי למנוע ניגודי עניינים בין האינטרסים של בית ההשקעות לאלה של לקוחותיו.

 

אין זו הפעם הראשונה שפסגות מחליט לצאת מפעילות בשל החשש מניגוד עניינים שעשוי להיווצר ממנה.

 

בשנה שעברה קיבל פסגות החלטה לצאת מפעילות החיתום, וזאת לאחר שנה בלבד של פעילות בתחום. בספטמבר האחרון אמר רועי ורמוס, מנכ"ל בית ההשקעות, כי "למרות גודלו של פסגות הוא עוסק בפחות תחומי פעילות לעומת מתחריו. לדעת לוותר על דברים זה כוח גדול. אנחנו פועלים - וזה לא טריוויאלי בתחום שלנו - למנוע ניגוד עניינים עם הלקוחות, גם אם זה כרוך בוויתור על הכנסות גדולות".

 

לעומת בתי השקעות רבים שמנהלים פעילות נוסטרו (בהם כלל פיננסים ודש איפקס הציבוריים), בית השקעות בולט שנמנע בשנים האחרונות מפעילות נוסטרו ענפה הוא אקסלנס. לפי דו"חות הרבעון השלישי של אקסלנס, תיק הנוסטרו שלו הסתכם ב־81 מיליון שקל, מתוכו אחזקה של 60 מיליון שקל היתה באג"ח ממשלתיות.

 

פסגות מסר כי "לאחר סגירת פעילות החיתום ב־2008, החלטנו לצמצם משמעותית את פעילות הנוסטרו כדי להתרכז בניהול השקעות של לקוחות בלבד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x