$
בורסת ת"א

ורדה אלשיך נותנת אור ירוק להסדר החוב באפריקה - תתקיים אסיפת נושים אחת

אסיפת הנושים תתקיים עוד חודש. אלשיך: "ההסדר שהוצע רחוק מלהיות מיטיבי או נטול תהיות. לא ניתן לקבוע כי עילות התביעה של הנושים כנגד לבייב הינן מופרכות". מנכ"ל אפריקה: "החברה תוכל לצאת לדרך חדשה, לעמוד בהתחייבויותיה, להציף ערך ולהוכיח את יכולותיה במהלך השנים הבאות". מניית החברה מגיבה בירידות

סיון איזסקו 11:3221.12.09

השופטת ורדה אלשיך נתנה היום (ב') אור ירוק להסדר החוב באפריקה. אלשיך אמרה כי "אני מקבלת את ההצעה ומאשרת עריכתה של אסיפת נושים לבעלי אגרות החוב". המשמעות היא שתתקיים אסיפת נושים אחת לכל הסדרות, לפי מתווה ההסכם שהוצג. אם יאושר ההסכם באסיפת הנושים - ייסתם הגולל על סאגת הסדר החוב בחברה שבשליטת לב לבייב. לבייב עצמו בחר גם היום שלא להגיע לבית המשפט להכרעה הגורלית.

 

לפרוטוקול הדיון המלא

 

אלשיך ביקשה לקבוע את אסיפת הנושים לעוד 7 ימים. אפריקה ביקשה לדחות את את מועד אסיפת הנושים לעוד 30 יום לכל המאוחר, ואלשיך קיבלה את הבקשה. אלשיך לא חסכה ביקורת על ההסדר המוצע: "ההסדר שהוצע רחוק מלהיות מיטיבי או נטול תהיות".

 

איזי כהן, מנכ"ל אפריקה, בהתבטאות ראשונה ל"כלכליסט" לאחר החלטת בית המשפט: "אני מאוד מרוצה מהחלטת בית המשפט, אנחנו מקווים שבאסיפה ההסדר יאושר. אפריקה תוכל לצאת לדרך חדשה, לעמוד בהתחייבויותיה, להציף ערך ולהוכיח את יכולותיה במהלך השנים הבאות. ללא האמונה והתמיכה של לבייב בחברה - ההסדר לא היה יוצא לפועל". בתשובה לשאלה האם בכוונתו לנצל את הזמן כדי קצת לנוח. אמר כהן "אני לא מתכנן חופשה, הרבה עבודה לפנינו".

  

לבייב בסיבוב הקודם בבית המשפט. גם הפעם הוא נשאר בבית לבייב בסיבוב הקודם בבית המשפט. גם הפעם הוא נשאר בבית צילום: אוראל כהן

 

הדיון נקטע עם פתיחתו על ידי עו"ד אביעד ויסולי, שביקש שוב מאלשיך לפסול עצמה מדיון בתיק. אלשיך אמרה לוויסולי כי לא קיים הליך כזה, והפנתה אותו לבית המשפט העליון.

 

אלשיך אמרה בתחילת הדיון: "על מנת לכתוב את ההחלטה נשארתי אתמול בביהמ"ש עד לשעות הלילה המאוחרות בשל דחיפותה". אלשיך מתחה ביקורת על מחזיקי האג"ח הארוכות: "היה טעם לפגם בטענת בעלי האג"ח הארוכות שטענו כי יש להתייחס לכל אגרות החוב באופן שווה. היה זה ניצול כוחם". וציינה כי "לא ניתן לקבוע כי עילות התביעה של הנושים כנגד לבייב הינן מופרכות".

 

"אל לנו לשכוח שההליך טרם הגיע אל סופו"
איזי כהן. מודה ללבייב איזי כהן. מודה ללבייב צילום: אוראל כהן

 

"ברצוני להודות לכל הצדדים על המאמץ העצום שהושקע על מנת להגיע להסדר בהקדם. הסכם, שיאפשר להנהלת החברה להתמקד בהשבחת החברה והצפת ערך למשקיעים. וזאת, במטרה לעמוד בשנים הבאות בהתחייבויות החברה בצורה הטובה ביותר", ציין כהן בהודעה לעיתונות שפירסם לאחר החלטת בית המשפט.

 

"ההליך היה מורכב, מאתגר מאין כמוהו וחייב מכורח המציאות מציאת פתרון יצירתי ויוצא דופן בהקדם האפשרי לשביעות רצונם של כל הצדדים. אולם אל לנו לשכוח שההליך טרם הגיע אל סופו! לבסוף, ברצוני להודות למר לביייב על התמיכה, הנכונות, הרצון והמאמץ האישי הרב להביא לפתרון לשביעות רצונם של הצדדים בתהליך. נכונותו של מר לבייב להזרים הון מזומן בהיקף כה גדול מעידה על אמונתו הרבה בחברת אפריקה ישראל. אני תקווה כי החברה, עובדיה, בעלי המניות, בעלי האג"ח והציבור הרחב יהנו מהצלחתה של אפריקה ישראל בעתיד ועם אישור ההסדר תוכל החבר להוציא לפועל את תוכניותיה העסקיות על מנת להשביח ולהציף ערך למשקיעים", ציין כהן.

 

"לבייב שינה את זמירותיו - ונזכר כי החברה חדלת פרעון"

 

אלשיך כותבת כי "אינני ממליצה להצביע בעד או נגד ההסדר - אולם נקודה בעייתית היא שאפריקה תוכל לחלק דיבידנדים בתוך שנתיים. אני מעלה תמיהה על הרישום למסחר של אג"ח ט' חודשים ספורים לפני שלבייב משנה את זמירתו לגבי יכולת החברה להחזיר את חובותיה.

 

"כיצד, חודשים ספורים בלבד לאחר שהוציא את סדרה ט' לציבור "המשקיעים הקטנים", אגב הצגת מצג לכאורה לפיה אפריקה-ישראל יציבה ומשגשגת, "שינה את זמירותיו" באורח קיצוני, ו"נזכר" לפתע כי אותה חברה עצמה עומדת על סף חדלות פרעון. האם אכן אותו משבר נדל"ן בארצות הברית ובמזרח אירופה, אשר עמד במרכז הנמקותיו והסבריו לאותו משבר, בא לעולם אך ורק במהלכם של אותם חודשים מעטים, או שמא הרבה קודם לכן? אתמהה.

 

"אכן, אין אני נדרשת בשלב זה לקבוע, כיצד ובאיזה מונח משפטי יש לסווג את המצגים פרי תוצרתו של מר לבייב (כמו גם של אותן שיטות הערכת-שווי, אשר יתכן לכאורה, ואני זהירה בדברי, התייחסו לכאורה לשווי מופשט של תוכניות בניה עתידיות כאילו היו פרוייקט הקרוב לשלמות), ומהי נפקותה המשפטית של קביעה זו.

 

"תמיהה נוספת שאני מעלה היא בכל הנוגע לפדיון זכות התביעה האישית כנגד לבייב - שמיהר להעביר כספים לבנקים שהם נושים נדחים. וזאת תוך כדי שעומדת ותלויה בקשה בנושא. הבנקים נקבו במועד תשלום מדויק ה-16 לדצמבר - לבייב בחר לבצע מעקף והקדים את התשלום. אינני יכולה לחייב את הבנקים להשיב את הכספים".

 

בתום הדיון עו"ד פיני רובין המייצג את בנק הפועליםביקש להבהיר כי לבייב התחייב בפני בנק הפועלים להעביר את הכספים עד ל-14 לחודש לעומת ההתחייבות של לבייב להזרים את ההון לבנקים אחרים ב-16 לחודש. בעקבות דברים אלו הסכימה אלשיך להסיר את את שמו של בנק הפועלים בכל הנוגע להערתה החריפה על הקדמת התשלום שלבייב ביצע לבנקים. הערתה החריפה נותרה כלפי יתר הבנקים וכן כלפי לבייב.

 

בקשה מפתיעה לפסילה

 

אתמול התקיים הדיון השני בנושא של אפריקה ישראל, שהחל בבקשה מפתיעה לפסילת השופטת אלשיך. עו"ד אביעד ויסולי שהציג עצמו כבעלים פרטיים של חלק מאגרות החוב של אפריקה ישראל טען כי בעלה של השופטת, יוסי אלשיך, מכהן כדירקטור במגדל ובפיבי. פיבי היא חברת האחזקות שבשליטת צדיק בינו, בעל השליטה בבנק הבינלאומי- אחד הנושים של לבייב.

 

הדיון הופסק למספר דקות ולאחריו כתבה השופטת כי היא אינה פוסלת את עצמה משום בעלה אינו דירקטור במגדל בשנתיים האחרונות ואין השפעה של דירקטוריון פיבי על קבלת ההחלטות בבנק משום שהדירקטוריון בבנק עצמאי.

 

ויסולי לא ויתר והיום פנה בשנית לשופטת וטען כי השופטת כבר פסלה את עצמה בשל ניגוד עניינים דומה כאשר הפסיקה את הטיפול בתיק של בורגראנץ' מכיוון שפז, אחת מחברות הבנות של פיבי, מחזיקה במניות בורגראנץ'. יתר הצדדים בפרשה היו מעוניינים בהמשך טיפולה של אלשיך בתיק.   

 

הסכמות בליל הדיון הראשון

 

כפי שנחשף באתר "כלכליסט", לקראת השעה 5 בבוקר היום האחרון שנתנה אלשיך לצדדים להגיע להסכמות, ולאחר כ-9 שעות דיון לילי אינטנסיבי, שלוש נציגויות האג"ח (נציגות אג"ח ט', הנציגות החדשה של אג"ח כ"ד והנציגות הכללית) הגיעו למתווה לפיו רכיב המזומן ששלוש הסדרות הקצרות (ט', כ"ד וי"ז) אמורות לקבל הינו כ-450 מיליון שקל מתוך סך המזומן בהיקף של 550 מיליון שקל שאפריקה תשלם במסגרת ההסדר.

 

מדובר בתוספת של כ-377 מיליון שקל מעבר למה שסוכם במתווה המקורי. אפריקה לא הגדילה את היקף המזומן שהיא תשלם אלא תוספת המזומן לסדרות הקצרות תבוא על חשבון אגרות החוב הארוכות. בתמורה הסדרות הארוכות תקבלנה אג"ח ארוך נוסף בסך של 76 מיליון ערך נקוב (בדגש על ערך נקוב ולא שווי) כפיצוי על ההפסד שיגרם להם מכך שהן מקבלות אג"ח ארוך במקום מזומן.

 

במסגרת ההסדר החדש בעלי אג"ח ט' יקבלו 45% מהתמורה המגיעה להם (560 מיליון שקל) בהסדר במזומן. בינתיים הודיעו האחים אנצ'ל, המחזיקים באג"ח ט', כי ינסו לארגן את מחזיקי האג"ח הפרטיים על מנת להתנגד להסדר המוצע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x