$
בורסת ת"א

גושן: "95% מהפעילים בשוק ההון ישרים, היתר רמאים"

יו"ר רשות ני"ע הסביר בכנס של בנק ישראל את חשיבות חוק האכיפה המנהלית ולא חסך שבטו מדח"צים בחברות ציבוריות, שלדבריו "לא תמיד דואגים לאינטרס הציבור"

רחלי בינדמן 17:5817.12.09

"95% מהפעילים בשוק ההון הם אנשים ישרים שרוצים לעשות את מלאכתם נאמנה, 5% הנותרים הם רמאים". כך אמר היום (ה') זוהר גושן, יו"ר רשות ניירות ערך בכנס סגור של בנק ישראל.

 

גושן ניסה להסביר את החשיבות של חוק האכיפה המנהלית שהוא יוזם ושאת כניסתו לתוקף הוא מנסה לקדם. מדובר בחוק שיאפשר לרשות ניירות ערך לנהל הליך מנהלי להבדיל מפלילי כנגד פעילים בשוק ההון, שלא נמנים בקרב 5% הפליליים אותם הזכיר גושן. לפי הדין כיום, ידי הרשות כבולות ואין ביכולתה לפעול כנגד מעשים שאינם פליליים באופן מובהק. חוק האכיפה המנהלית יאפשר לרשות לקנוס גורמים בשוק ההון על עבירות בדיני הרשות לניירות ערך ואף להקפיא את רשיונם.

 

"בכך שנותנים לרשות ניירות ערך לפעול בכלים פליליים בלבד, כלומר כאלה המתאימים רק לאותם 5% מהפעילים, יוצרים חוסר איזון", הסביר גושן והוסיף, כי "הכלי הפלילי לא מתאים ל-95% האחרים, לכן יש צורך בקיומה של אכיפה מנהלית והרשות פועלת כדי לקדם חקיקה בהקשר זה".

 

גושן הוסיף עוד, כי לא בכל המקרים דירקטורים חיצוניים מגלים אפקטיביות בכל הנוגע לאינטרס הציבור מול בעלי השליטה שמינו את אותם דח"צים. "בכוונת הרשות לשיפור המצב הזה באמצעות הנהגת אכיפה מנהלית מחד והגברת האכיפה האזרחית, בין השאר באמצעות עידוד תובענות ייצוגיות ותובענות נגזרות, מאידך", הוסיף גושן וציין, כי "מערך אכיפה זה יעלה את סטנדרט ההתנהלות של הדח"צים". בדברים אלה עורר גושן את זעמם של כמה דירקטורים חיצוניים שלקחו חלק בכנס.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x