$
בורסת ת"א

פרט שולי שנשמט מדו"חות מלרג: רוב המזומן של החברה משועבד

בעלי השליטה גילו בשיחה למשקיעים כי מתוך סכום של 34 מיליון שקל שנרשם כמזומן בקופה - רק 7-5 מיליון שקל לא משועבדים כערבויות לפרוייקטים

סיון איזסקו 09:2307.12.09

ביום שני שעבר פרסמה חברת התשתיות מלרג את דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי, שבהם נכתב כי לחברה מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של 34.4 מיליון שקל. אלא שביום חמישי האחרון, בשיחת ועידה פרטית שקיימו בעלי השליטה - המנכ"ל מיכאל הירשברג ובנו עמית המשמש סמנכ"ל הכספים - עם גופי השקעות שונים, הם חשפו פרט מפתיע.

 

בתשובה לשאלה שהופנתה אליהם, הודו הירשברג ובנו כי מרבית הכספים שהחברה הציגה בדו"חותיה הכספיים כמזומנים ושווי מזומנים הם למעשה משועבדים. השניים אמרו כי היקף הכספים הלא משועבדים מסתכם בכ־7–5 מיליון שקל בלבד, "שהם כספים פנויים שלנו. השאר משועבד כערבויות לפרויקטים".

 

קריאה מדוקדקת של הדו"חות שפרסמה מלרג בשבוע שעבר מגלה כי לא החברה ולא רואי החשבון המבקרים את דו"חותיה (קוסט, פורר גבאי את קסירר, ארנסט אנד יאנג) ציינו ולו ברמז את העובדה כי רוב יתרת המזומנים המופיעה בדו"חות משועבד.

 

 

מידע זה עלול להיות בעל חשיבות מהותית לבעלי איגרות החוב, שלהם חבה החברה כ־113 מיליון שקל (לפי דו"חות הרבעון השלישי). עם זאת, באותה שיחת ועידה העריך מיכאל הירשברג שמלרג תוכל לפרוע את מלוא התחייבויותיה.

שיחת הוועידה עם המשקיעים הסתיימה ביום חמישי בשעה 15:45. ביום ראשון בבוקר דיווחה מלרג כי רבע שעה אחר כך, בשעה 16:00 של יום חמישי, נודע לה לראשונה על ביטול פרויקט מצד החברה הלאומית לדרכים (לשעבר מע"צ) בהיקף של 77 מיליון שקל.

 

בדרך כלל, לפני שגוף בסדר גודל של החברה הלאומית לדרכים מבטל פרויקט, קודמת לכך התקשרות ענפה בינו לראשי החברות המבצעות הכוללת גם את עורכי הדין משני הצדדים. לכן, קצת תמוה שמנכ"ל מלרג לא הזכיר בשיחת הוועידה ולו ברמז את העובדה שהחברה הלאומית לדרכים עלולה לבטל את הפרויקט הגדול.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה שמלרג היתה צריכה להגיש את דו"ח התכנון לפרויקט כבר לפני כארבעה חודשים, ואולם היא התמהמהה בהגשת המסמכים - מה שגרם לביטול ההתקשרות בין הצדדים. מלרג דיווחה כי החברה הלאומית לדרכים מתכוונת לחלט לה כ־7 מיליון שקל.

 

עם זאת, מלרג ציינה שהיא סיימה את שלב התכנון ונמצאת ערב תחילת ביצוע הפרויקט. בחודש יולי שכרה מלרג את חברת נקסטקום כקבלן משנה מבצע של הפרויקט בתמורה לכ־67 מיליון שקל. בעקבות ביטול הפרויקטים, צבר ההזמנות של החברה יפחת מ־383 מיליון שקל ל־311.5 מיליון שקל. מניית מלרג ירדה אתמול ב־8.7%.

 

ממלרג נמסר: "החברה נוהגת לפרסם את מסגרות האשראי והשעבודים במסגרת הדו"ח השנתי ואת השינויים בדו"ח התקופתי. בדו"ח השנתי נמסר כי לקבוצה מסגרות אשראי של 100 מיליון שקל וכי היא ניצלה כ־86 מיליון שקל נכון למועד הדו"ח, ו־94 מיליון שקל במועד פרסום הדו"ח. החברה רשמה שעבודים על כספים פקדונות וני"ע שבבעלותה לטובת הבנקים איתם היא קשורה, להבטחת מסגרות האשראי האמורות. בדו"ח התקופתי, כאמור, מדווחים השינויים בלבד וכיוון שלא חלו שינויים במסגרות האשראי, לא היה מה לדווח מעבר לדיווח בדוח השנתי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x