$
בועז אילון

מניות הביוטכנולוגיה המובילות

רשימת 7 המניות המומלצות בתחום הביוטכנולוגיה

בועז אילון 10:3829.11.09

בסוף המאה ה-20 הלהיבו הפיתוחים הטכנולוגיים בתחום התקשורת והאינטרנט חלומות להתעשרות מהירה של המשקיעים בהם. למרות המשך ההתפתחות של ההיי-טק , קצב הגידול שלו ידוע וצפוי ואינו מהווה יותר אטרקציה לצמיחה מהירה. לעומתו, החברות הפועלות בתחום של פיתוח תרופות, מכשור רפואי וכלי עזר אחרים למדע הרפואה מציגות חלומות שעשויים, אם יתגשמו להעשיר מאוד את מי שמחזיק בהם.

 

התאוששות שוק המניות בשנה האחרונה החזירה את הביטחון של המשקיעים וכספים חדשים הגיעו לחברות ביוטכנולוגיה רבות שהיה חשש אמיתי באשר ליכולתם להמשיך ולהתקיים. תהליך ההתאוששות גרם גם לסגירת עסקאות רכישה של מספר חברות שאינן סחירות והזכיר למשקיעים את הפוטנציאל הגלום במניות הביוטכנולוגיה הסחירות שהן נגישות ואפשריות יותר עבורו.

 

לאור ההתעניינות, ריכזתי עבורכם ניתוח של מניות הביוטכנולוגיה הטובות לדעתי. בחירת המניות נעשתה על בסיס ניתוח טכני, המאפשר על ידי בדיקה של כיוון ועוצמה של זרימת הכספים למניה כמו גם הפסיכולוגיה של המשקיעים והדרך בה הם מקבלים החלטות, לחזות מה צפוי לקרות למחיר המניה. להלן הרשימה כאשר המניה הטובה ביותר מופיעה בראש הרשימה ואחריה שאר המניות על פי סדר כדאיות ההשקעה בהן:

 

כלל ביוטכנולגיה - בגלל עוצמת הקונים

 

כלל ביוטכנולוגיה מחזיקה ומשקיעה בכמה חברות ביוטכנולוגיה הנמצאות בתהליכים שונים של המחקר והפיתוח של המוצר אותו הם מפתחים כדוגמת די פארם, ביוקנסל, מדיוונד ועוד.

 

מניית כלל ביוטכנולוגיה היא העדיפה ביותר בגלל שילוב של עוצמת הקונים ועלייה יציבה באופן יחסי ללא קפיצות פתאומיות שעשויות להיות אירוע חולף או תלות במוצר בודד. לאחר שהגיע ל שער של 125.5 נקודות בנובמבר 2008, התאוששה המניה והגיע עד לשער 1337 נקודות. נקודה נוספת לזכותה היא שהעליות האחרונות מחקו של כל הירידות של השנים 2007 - 2008 והיא שברה שיא של כל הזמנים, עובדה המצביעה על נחישות הקונים.

 

נקודת הכניסה האופטימאלית היא שער 1100 ואם מחירה של כלל ביוטכנולוגיה יגיע לשם, זו הנקודה בה יחס הסיכון/סיכון הוא הגבוה ביותר. הנחת העבודה לטווח הארוך היא שכלל ביוטכנולוגיה צפויה להגיע לשער 5000 במהלך שנת 2013.

 

אקסלנז - סיכון גבוה

 

אקסלנז עוסקת בפיתוח ושיווק של מערכות לאבחון מחלות בתחום דרכי העיכול והכבד, ביצוע מעקב אחר מחלות אלו והתווית הטיפול בהן. החברה מפתחת מערכת שתאפשר לבצע את המעקב באמצעות בדיקת נשימה לא פולשנית.

משהו טוב קורה באקסלנז ורק בגלל הסיכון הגבוה היא לא נמצאת במקום הראשון. המשקיעים מאמינים כי לחברה יש פוטנציאל אמיתי לצמיחה והם מביעים אמון בצורת עליית מחיר קבועה ועקבית.

 

לאחר שבחודש אוקטובר פרצה אקסלנז את רמת ה-150 נקודות, נקבעה רמת הכניסה האידיאלית שכן רמת ה-150 שהייתה התנגדות משמעותית, הפכה עכשיו לתמיכה משמעותית. לפיכך ירידה אפשרית צפויה להיעצר ב-150. אם וכאשר יגיע מחיר המניה ל-350 נקודות צפויה התמתנות בעלייה מכיוון שמוכרים רבים ממתינים בשער זה כדי למכור את אחזקתם. הנחת העבודה היא שהגעה לשער 1000 עד שנת 2013 אפשרית מאוד.

 

ביוסל - תמשיך לשבור שיאים

 

ביוסל מחזיקה 19% ממניות חברת פרוטליקס המפתחת תרופות על בסיס חלבונים ולאחרונה דיווחה על הצלחה בניסוי שלב 3 בתרופת ה-Upliso לטיפול במחלת הגושה.

 

ביוסל שברה לאחרונה את שיא כל הזמנים. פריצה זו מצביעה על התועלת הגבוהה שהמשקיעים מצפים לקבל בהשקעה. קונים רבים ממתינים כדי לבצע רכישה בשער 6500 נקודות כך שירידה אפשרית צפויה להיעצר שם. מחירה של ביוסל צפוי להגיע ל-25,000 עד שנת 2013.

 

בריינסווי - במגמת מימושים

 

בריינסווי מפתחת ציוד רפואי לא פולשני לטיפול במחלות שנגרמות כתוצאה מהפרעה בתפקודי המח. המערכת שפיתחה החברה אמורה על ידי גירוי מגנטי עמוק לנסות ולהחזיר את המח לתפקוד תקין במחלות כמו סכיזופרניה, פרקינסון ועוד.

 

מוצרי החברה שאינם דורשים תהליך אישור ארוך ומייגע בדומה לתרופות ביחד עם היישומים הרבים האפשריים של מוצר החברה גורמות למשקיעים להפקיד את כספם בביטחון יחסי.

 

לאחר זינוק במחירה של בריינסווי ברבעון השני של 2009 מממשים משקיעים רבים את רווחיהם והמניה יורדת. נקודת הכניסה האידיאלית היא 700 אבל הסיכויים שמחירה יחזור לשם נמוכים מאוד כך שירידה ל-1050 תספק נקודת כניסה ריאלית יותר. בריינסווי צפויה להגיע לשער 5000 נקודות בשנת 2013.

 

ביולייט - הקונים נחושים

 

ביולייט מחזיקה ומנהלת ארבע חברות ביומד מתחומים שונים שנמצאות בתהליכי מחקר ופיתוח שונים. אוביקיור מפתחת תרופה לבקרה על משקל הגוף, אלרג'יקה מפתחת תרופות לטיפול באלרגיה, איי אופטימה מפתחת מכשיר לניתוחי לייזר לטיפול בגלאקומה וזטיק שמפתחת טכנולוגיה לזיהוי תאים סרטניים.

 

משקיעים מאוכזבים ממתינים לעלייה כדי למכור את אחזקתם אבל הקונים נחושים הרבה יותר ועל כן צפויה המניה לעלות בקצב מרשים. במהלך העלייה, אם אכן תתרחש על פי התחזית שלי, סביר שעלייה אל מעל לשער 250 נקודות תיקח זמן רב שכן מוכרים רבים ממתינים שם. בהמשך גם עלייה אל מעל 450 נקודות צפויה לקחת זמן, ומאותה הסיבה. עד שהמוכרים הממתינים למכור ברמות אלו המניה לא תמשיך בעליה. ביולייט נמצאת במחיר כניסה טוב והיא צפויה להגיע לשער 600 עד שנת 2013.

 

אבוג'ן - בגלל היציבות

 

אבוג'ן משלבת ידע מתחום הביואינופרמטיקה במטרה לזהות את הגנים שאחראים לתכונות מסוימות בצמחים ועל ידי מניפולציות גנטיות ליצור זרעים וצמחים עמידים יותר. השינויים הללו יאפשרו גם שליטה בעוצמת התכונות השונות של הצמחים.

 

עליית המחיר של אבוג'ן אינה מרשימה במיוחד המניה עלתה בשיעור של כ-240% מהשפל כאשר מניות ביוטכנולוגיה רבות עלו בשיעורים גבוהים בהרבה. מה שגרם לי להכניס אותה לרשימה היא העובדה שבשנת 2008, כאשר מניות רבות התרסקו, אבוג'ן שמרה על יציבות ואפילו עלתה ב-50%.

 

ב-2009 עולה מחירה של אבוג'ן בהדרגה וללא קפיצות מהירות, עובדה המצביעה על נחישות הקונים מתוך הכירות החברה ופעילותה ולא כתוצאה מפרסום חד פעמי שגורם לזינוק אבל עלול להתברר כחסר תועלת. שער של 1300 נקודות הוא נקודת הכניסה האידיאלית. אבוג'ן צפויה להגיע לשער 5000 עד שנת 2013.

 

כן פייט - הזדמנות לרווח מהיר

 

כן פייט ביופרמה עוסקת במחקר ופיתוח תרופות לסרטן ולמחלות דלקתיות אוטואימוניות (מחלות שפוגעות במערכת החיסונית). לאחרונה החברה דיווחה על תוצאות טובות במחקר לטיפול בסינדרום העין היבשה, בטיפול בפזוריאזיס וטיפול בדלקת כבד נגיפית.

 

כן פייט אינה מניה מועדפת מבין מניות הביוטכנולוגיה והיא נמצאת ברשימה רק בגלל התנהגות המחיר בחצי השנה האחרונה שיכולה לספק הזדמנות לרווח גבוה בתוך זמן קצר. בניתוח טכני ידוע כי כאשר מניה נסחרת ברצועת מחיר במשך זמן רב מהווה הזדמנות לתנועה חדה ולרווח. יציאה מטווח המסחר, כאשר היא מתרחשת, גורמת לתנודת מחיר חדה בכיוון הפריצה.

 

הקונים המשמעותיים של כן פייט עומדים בשער 77 ולעומתם המוכרים ממתינים לרמת ה-100 כדי למכור. מכיוון ששוק המניות חיובי, סביר להניח שבסופו של דבר ייצא מחיר המניה מטווח המסחר דווקא כלפי מעלה, ואז צפויה תנודת מחיר חדה שעשויה לגרום להתחזקות עד 160 בתוך חודשיים. ככל שהפריצה תתרחש מאוחר יותר כך הסיכוי להגעה ליעד בטווח הזמן גבוה יותר.

 

בהצלחה לכל משקיעים

 

הכותב הוא מנכ"ל תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, חברה לניהול השקעות באמצעות אסטרטגיות גידור. כל הפועל על פי הרשום עושה זאת על אחריותו בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x