שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

אפקט דובאי נמשך: בורסות המזרח הרחוק ננעלו בירידות חדות

בורסת הונג קונג ירדה בכ-4.8%. ביפן השיל מדד הניקיי 3.2% מערכו, ובטייוואן ירד המדד המוביל ב-3.2%. בורסות אוסטרליה איבדה 2.8% ומדד קוספי בקוריאה צנח ב-4.7%. ברקע, הודעתה של Dubai world, קרן ההשקעות של ממשלת דובאי, כי בכוונתה לדחות את פירעון חובותיה לנושיה בחצי שנה

ענת ציפקין 10:4127.11.09

בורסות המזרח הרחוק ממשיכות לרעוד הבוקר, על רקע הודעתה של Dubai world, קרן ההשקעות של ממשלת דובאי, כי בכוונתה לדחות את פירעון חובותיה לנושיה בחצי שנה. חובותיה של Dubai world מוערכים בכ-59 מיליארד דולר.

 

אתמול רשמו בורסות אירופה נפילות חדות ביותר של מעל 3% בהובלת מניות הפיננסים. בוול סטריט לא התקיים אתמול מסחר לרגל חג ההודייה.

 

הבוקר, רשמה בורסת הונג קונג ירידות שערים של כ-4.8%. ביפן השיל מדד הניקיי 3.2% מערכו, ובטייוואן ירד המדד המוביל ב-3.2%. בורסות אוסטרליה איבדה 2.8% ומדד קוספי בקוריאה צנח ב-4.7%.

 

זכרונות מארגנטינה

 

הודעתה של Dubai world הזכיר לרבים את המהלך שביצעה ממשלת ארגנטינה בשנת 2001, בו שמטה את חובותיה והגיעה לחדלות פרעון. חובותיה של Dubai world מוערכים בכ-59 מיליאר דולר. "ממשלת דובאי, באמצעות הקרן הריבונית שלה, לוותה כ-80 מיליארד דולר בארבע השנים האחרונות במהלכן הפכה את כלכלתה של הנסיכות הזעירה למרכז כלכלי ותיירותי, בין היתר באמצעות מיזמי ענק של בניה. שוק הנדל"ן בדובאי סובל קשות מהשפעות המשבר העולמי, ומחירי הבתים שם צנחו ביותר מ-50% מאז השיא אליו הגיעו בשנת 2008" על פי מומחי דויטשה בנק. בתוך כך ממשיך מחירו של הנפט לצנוח, ל-76 דולר לחבית, ומחירו של הזהב מאמיר ל-1191 דולר לאונקיה.

 

ין/דולר

 

על רקע האירועים, הדולר האמריקאי ממשיך להיחלש כשהין היפני מתחזק, בהתאמה. נכון לשעות הבוקר של המזרח הרחוק נסחר הדולר סביב 84.83 ין לדולר, רמתו הנמוכה ביותר מאז יולי 1995. היחלשותו של הדולר פוגעת בהכנסותיהן של יצואניות היפניות, ובתגובה רושמות מניותיהן ירידות שערים חדות.

 

מניות במרכז

 

את עיקר ירידות השערים מרכזות הבוקר, בדומה לאתמול באירופה, מניות ענקיות הפיננסים החשופות לחובותיה של קרן ההשקעות הריבונית של ממשלת דובאי.

 

מניית הבנק הגדול ביותר במונחי שווי שוק HSBC ירדה ב-6.9%, ומניית Standard chartered השילה 6.8%.

 

Obayashi Corp - מניית ענקית הבניה והקבלנות היפנית ירדה ב-8.7% לאחר הודעת בית ההשקעות היפני Daiwa כי להערכתו דובאי עלולה שלא לשלם את חובותיה למספר חברות קבלניות ביפן. "חברות הקבלנות והבניה היפניות עשויות למצוא את עצמן מוחקות עשרות מיליארדי יינים במידה ולא יקבלו הכנסות מהפרוייקטים שלהן הקשורים לדובאי".

 

מניית Kajima Corp - ענקית הבניה הגדולה ביותר ביפן הרשומה צנחה ב-14%.

 

סוני - ענקית האלקטרוניקה היפנית ירדה בכ-4.4% לאור המשך התחזקותו של היין היפני. הדולר הגיע אתמול לשפל של 14 שנה אל מול היין.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x