$
בועז אילון

משחקים באופציות

שלוש אסטרגטיות פופולריות לשוק אופציות המעו"ף

בועז אילון 11:0115.11.09

עד עתה דיברנו באוויר לגבי אופציות וחשיבותם בתיק ההשקעות, עכשיו נבחן מהם האסטרטגיות הפופלריות ומתי כדי להשתמש בהן.

 

1. אופציה ערומה

 

רכישת אופציה ערומה היא רכישה של אופציה בודדת, וזו האסטרטגיה הפשוטה והזולה ביותר. נשתמש בה כאשר אנחנו צופים תנודת מחיר קצרת טווח של יום אחד ועד למספר ימים בודדים. המטרה בשימוש באופציה ערומה היא לנסות להרוויח מהתפתחות מגמת מחיר בכיוון כלשהו (מעלה או מטה) תוך אפשרות להיכנס ולצאת מן השוק במהירות ובעלות נמוכה.

 

העלות נמוכה יחסית לאסטרטגיות אחרות כיוון שעל כל פעולה באופציה משולמת עמלה ובאסטרטגיות אחרות מספר האופציות המשולבות הוא יותר מאחת לעומת השקעה זו המורכבת מאופציה בודדת. ישנם כאלו שבוחרים להשתמש באסטרטגיה זו יום לפני הפקיעה מתוך מחשבה שתהיה תנודה חדה ביום הפקיעה.

 

סוחר שרכש אופציית פוט 1030 יום לפני פקיעת האופציות לחודש אוקטובר 2009 במחיר של 150 שקלים קיבל 2100 שקלים בפקיעה, כלומר רווח מדהים של 1950 שקלים ביום אחד.

 

2. אופציה מכוסה (מרווח)

 

אסטרטגיה זו כוללת רכישה של אופציה ומכירה של אופציה רחוקה יותר (מחוץ לכסף). לדוגמה, מרווח אופטימי (שירוויח מעליית המחיר) יורכב מרכישת אופציית CALL במחיר מימוש מסוים ומכירה (כתיבה) של CALL, במחיר מימוש גבוה יותר. באסטרטגיה כזו נרוויח כל עוד יעלה מחיר הנכס וזאת עד שיעלה (במועד מימוש האופציה) לרמה שמעל למחיר המימוש של האופציה הכתובה. היות שקיבלנו פרמיה עקב הכתיבה, סכום ההשקעה שלנו נמוך יותר מאשר בקנייה של אופציה עירומה.

 

דוגמה אחרת היא של מרווח פסימי (שירוויח מירידה במחיר נכס הבסיס) ומהותה של דוגמה זו היא רכישת אופציית PUT במחיר מסוים ומכירה (כתיבה) של PUT בשער מימוש נמוך יותר. באסטרטגיה כזו נרוויח מירידה במחיר הנכס עד שיירד (במועד הפקיעה) לרמה של מתחת למחיר המימוש של האופציה הכתובה.

 

בדוגמא הקודמת אם המשקיע רצה לממן את רכישת האופציה באמצעות כתיבה של אופציית פוט 1020 במחיר של 70 שקלים, הוא יצר מרווח פסימי שעלה לו 80 שקלים ובפקיעה קיבל 1100 שקלים.

 

לרוב נעשה שימוש באופציה מכוסה כאשר אנחנו מאמינים מצד אחד בשינוי מחיר של השוק בכיוון מסוים, אך מצד שני חוששים שלתנועת המחיר ייקח זמן להתפתח. היות שהשקענו פחות כסף מאשר היינו משקיעים באופציה ערומה, נהיה חשופים פחות אם השוק יפעל לרעתנו. במצב כזה יש באפשרותנו לחכות ולראות אם המחיר נע בכיוון ההפוך לתחזית שלנו או שהוא נע בעצלתיים לכיוון שחזינו.

 

החיסרון הטמון באסטרטגיה זו הוא שאם מחיר הנכס יפעל לטובתנו, כתיבת האופציה ממתנת את הרווח שייווצר כתוצאה מרכישת האופציה היתרון הוא שבמידה והשוק יפעל לרעתנו, ההפסד יהיה נמוך יותר משום שכתיבת האופציה הכניסה לנו כסף.

 

היתרון הגדול של אסטרטגיה זו הוא הקטנה משמעותית של החשיפה לשחיקת הזמן ולשינויים בסטיות התקן של האופציות. הכתיבה בפוזיציה מקטינה, מבטלת ולעתים אף משפרת את שחיקת הזמן לטובתנו. הסיבה היא שכתיבת אופציה שנעשתה מול קנייה, מקזזות אחת את השנייה, גם אם לא באופן מלא.

 

באופן דומה, קנייה של אופציה יחד עם כתיבה תקטין באופן משמעותי את החשיפה לשינויים בסטיות התקן. במיוחד אמורים הדברים במצב של התנהלות איטית של השוק. מצב זה יגרום לירידה בסטיות התקן של השוק ואסטרטגיית המרווח תקטין את ההפסד שינבע מירידה בסטיות התקן, לעומת אופציה עירומה.

 

3. מרווח הפוך יחסי

 

זו אסטרטגיה שבה מממנים רכישה של שתי אופציות או יותר על ידי מכירת אופציה אחת: באסטרטגיה זו נשתמש כאשר אנחנו חוזים תנודה חדה במחיר הנכס. במצב זה נרכוש מספר אופציות, אך מכיוון שלא נרצה להסתכן בהפסד גדול אם המחיר יפעל לרעתנו, נממן את קניית האופציות על ידי מכירה (כתיבה) של אופציה בתוך הכסף. אם מדובר באופציית CALL בתוך הכסף, המשמעות היא שמחיר המימוש נמוך יותר. אם מדובר באופציית PUT בתוך הכסף, המשמעות היא שמחיר המימוש גבוה יותר מן האופציות שקנינו.

 

נשתמש באסטרטגיה זו כאשר אנחנו צופים תנודה חדה של מחיר הנכס בכיוון מסוים ומעוניינים ברווח מהיר ומשמעותי. אם אנחנו צודקים בחיזוי, נשיג רווח גדול כיוון שקנינו יותר מאופציה אחת. עם זאת, רכישת מספר אופציות חושפת אותנו להפסד גדול מדי אם נטעה, כך שנעדיף להקטין את הסיכון מתנועה אפשרית בכיוון ההפוך, על ידי כתיבת אופציה.

 

ניתן לבנות את הפוזיציה כך שלא תהיה חשופה לתנודות של השוק (בעגה המקצועית נכנה זאת דלתא אפס). אם השוק פועל לטובתנו והתנודה משמעותית, הרווח ילך ויגדל ככל שהתנועה תתקדם.

 

גם אם השוק יפעל לרעתנו נעבור במקרה כזה (של אסטרטגיה שהתחילה בדלתא אפס) לרווח הולך וגדל, מכיוון שההפסד על האופציות הקנויות ילך ויקטן. אסטרטגיה כזו היא בעלת סיכון אפסי לתנודת השוק והיא מאפשרת לנו להרוויח גם אם מחיר הנכס נע בכיוון הפוך מהתחזית. החיסרון הגדול של שימוש באסטרטגיה הזו היא ששחיקת הזמן שלה גבוהה ואם השוק לא נע לשום כיוון, נעבור להפסד.

 

אם אכן מתפתחת תנודה חדה בכיוון שצפינו, היא תלווה בדרך כלל גם בגידול בסטיות התקן וגם עניין זה יפעל לטובתנו, מכיוון שאנחנו מחזיקים במספר אופציות קנויות. במקרה שכזה נרוויח פעמיים: בפעם הראשונה מכך שהשוק נע בכיוון ובעצמה שצפינו ובפעם השנייה מהגידול בסטיית התקן.

 

הכותב הוא מנכ"ל תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, חברה לניהול השקעות באמצעות אסטרטגיות גידור. כל הפועל על פי הרשום עושה זאת על אחריותו בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x