$
בועז אילון

מרוויחים בירידות

היתרונות של שימוש באופציות כמכשיר השקעה

בועז אילון 12:1601.11.09

לאחר שבטור הקודם דיברנו על אופן פעולתן של האופציות ושימוש של חלק משחקני השוק בהן כ"קזינו", נעסוק בטור זה ביתרונות הגדולים של שימוש באופציות כמכשיר השקעה.

 

אז מה היתרונות של שימוש באופציות?

 

1. ניצול של כיוון השוק: כפי שתיארנו בדוגמה מהשבוע שעבר, השימוש
באופציות, כמו גם השימוש בחוזים, מאפשר להרוויח מירידה במחיר הנכס, זאת להבדיל מרוב אפיקי ההשקעה שבהם ניתן להרוויח רק מעליית מחירו. נוכל ליהנות מירידת מחיר של מניה ולא רק מעלייתה וגם נוכל להרוויח מעלייה בשיעורי התשואות באיגרות החוב באמצעות קניית אופציות קול (CALL) על תשואות איגרות החוב. אופציה כזו נקראת "קאפ", זהו השם הניתן לאופציות קול על שיעורי ריבית.

 

2. הגדלת הסיכוי והקטנת הסיכון: כאשר מחליטים על השקעה מסוימת, נדרשת יכולת לחשב את הסיכון בהשקעה, מול סיכויי הרווח. כך למשל ניכנס להשקעה רק אם הסיכוי או יעדי הרווח גדולים מן הסיכון שאנחנו נוטלים. חישובים אלו צריכים להתבטא בתוכנית המסחר שעל פיה אנחנו מקבלים את החלטות הקנייה והמכירה. אסור לנו להיקלע למצב בו ההפסד שאנחנו מוכנים לספוג בעסקה יהיה גדול מהרווח שאנו מעוניינים להשיג. תוכנית מסחר הגיונית באופציות והיא נכונה גם בהשקעות אחרות היא כזו שפוטנציאל הרווח יהיה לפחות כפול מהסיכון להפסד.

 

כאשר אנחנו עוסקים בקניית אופציות תכונות השימוש הן כאלו שהרווח האפשרי יכול להיות גדול מאוד, לעומת הפסד שמוגבל לגובה הפרמיה. כלומר, הסיכון נמוך ביחס לסיכוי. רכישת אופציות תוך קבלת החלטות קנייה נכונות (מציאת נקודת כניסה להשקעה) יאפשרו גידול משמעותי של הרווח האפשרי וקיטון של ההפסד לעומת היחס הקיים באותה התנודה של הנכס עצמו.

 

ישנם לא מעט סיפורים על משקיעים שהתעשרו בשנת 2008 בעקבות רווחים גבוהים שהשיגו באמצעות קניית אופציות מסוג פוט (PUT) שמחירן עלה במאות ולפעמים באלפי אחוזים תוך זמן קצר בעקבות הירידות החדות שהיו בשוק. עם זאת, חשוב לזכור שעל כל משקיע שמח שקנה את אותה אופציה והרוויח, ישנו משקיע "שמח פחות" שכתב את אותה אופציה והפסיד כסף רב.

 

3. אם אנחנו חוזים התנהגות שוק מסוימת, נוכל לבנות אסטרטגיה שתתאים לתחזית. באופן פשטני ניתן לומר שבבניית האסטרטגיה נוכל להגביל ולשלוט בסיכונים השונים הקיימים בהשקעה שאנחנו מוכנים ליטול על עצמנו, תוך התחשבות ברווח שהיינו רוצים להשיג. בנוסף לקנייה של נכס בו הסיכון הוא תנודת מחיר לרעתנו באופציות קיימים סיכונים נוספים כגון שחיקת הזמן או חשיפה לשינויים בסטיות התקן. על כך במאמר הבא.

 

4. מינוף: מינוף משמעותו קנייה ו/או מכירה של הנכס מספר רב של פעמים באמצעות אופציות. על ידי קנייה/מכירה של הנכס מספר רב של פעמים בו-זמנית, ניתן למנף את הרווח ולהגדילו בשיעור ניכר, במידה שתהיה תנועה חדה במחיר בכיוון שאותו אנחנו חוזים. אותו מינוף יכול לעומת זאת גם להגדיל הפסדים.

 

עם זאת, השימוש באופציה מאפשר לנו למנף את ההשקעה תוך שמירה על רמת סיכון מסוימת ומוגבלת, כאשר נדע יותר על אופציות אכתוב באיזו אסטרטגיה אנחנו משתמשים המשלבת מינוף של ההשקעה מצד אחד ושמירה על הסיכון מצד שני.

 

במאמרים הבאים נסביר מהן הגורמים המשפיעים על אופציות וכיצד ניתן לנצל אותם ואת תכונותיהם כדי להגדיל את הסיכוי לרווח. אסביר על חלק מאסטרטגיות ההשקעה בהם אנו עושים שימוש.

  

הכותב הוא מנכ"ל תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, חברה לניהול השקעות באמצעות אסטרטגיות גידור. כל הפועל על פי הרשום עושה זאת על אחריותו בלבד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x