$
בועז אילון

מיליארד דולר ביום

מהם החוזים העתידיים ואיך אפשר להרוויח מהם

בועז אילון 11:0511.10.09

אחד הסיפורים הידועים למי שעוסק בתחום הגידור הוא סיפורו של ג'ורג' סורוס, המשקיע האגדי שבשנת 1992 השקיע באמצעות חוזים עתידיים בכיוון ירידה של הליש"ט. האגדה מספרת שהיה יום בודד שההשקעה הזו הניבה רווח של מיליארד דולר לסורוס, דרך הקרנות שהוא ניהל וגרמה מבוכה גדולה לבנק המרכזי של אנגליה שהמטבע שלו הוסר ממנגנון שערי החליפין האירופי.

 

מכשירים פיננסיים או נגזרות פיננסיות הם שם כולל לחוזים עתידיים שהם פורוורדים, פיוצ'רים ולאופציות שיכולות להיות מסוג קול או פוט. אסטרטגיות גידור הן צורות השקעה שמטרתן להשיג רווחים בכל מצב של שוק וניהול השקעות באמצעות מכשירים פיננסיים הוא אחת מאסטרטגיות הגידור הנפוצות. הוא מתאפיין בתנודתיות גבוהה ולעתים גם בתשואות גבוהות מאוד המושגות על ידי מבצעיו.

 

היתרון הגדול לשימוש באסטרטגיות גידור דרך מכשירים פיננסיים היא שהמתאם בין הרווח שאני יכול להשיג לבין הכיוון של השוק הוא קטן. הסיבה לחוסר הקשר היא שבמכשירים פיננסיים ניתן ליהנות גם מירידה וגם מעלייה במחירי מניות או שערי מט"ח וסחורות וכן מעליית שערי ריבית, בעוד שבהשקעות מסורתיות ניתן ליהנות רק מעליית שערי מניות או מירידה בשערי הריבית שתגרום לעליה במחירי איגרות החוב. באופן עקרוני ניתן לומר שכאשר אני בלונג על נכס מסוים אני צריך שמחירו יעלה כדי להרוויח ואני אשמח כאשר מחירו יירד אם אני בשורט.

 

ישנן קרנות שעוסקות בתחום הגידור שהצליחו להרוויח הרבה מאוד דווקא בשנת 2008 שהבורסות בכל העולם קרסו. מה שמיוחד הוא שלא כולן הרוויחו באותה הדרך, חלקן השקיעו בשורט על המניות וגרפו רווחים בזמן הירידה במחירי המניות, חלקן השקיעו בתחילת 2008 בלונג על הסחורות והרוויחו יפה מאוד מעליית מחירי הסחורות. לדוגמא מי שהשקיע בלונג על הנפט הרוויח מעליית מחיר חבית ליותר מ-147 דולר בחודש יולי. חשוב לציין שבמהלך שנת 2008 עם העמקת המשבר דווקא מי שהשקיע בשורט על הסחורות גרף רווחים יפים, לדוגמא כאשר מחיר הנפט התרסק והגיע ל-33.87 דולר לחבית בחודש דצמבר, המחיר הנמוך ביותר מאז יולי 2004.

 

מה ההבדל בין חוזה עתידי לאופציות?

 

ישנם הבדלים עקרוניים בין חוזים עתידים לבין אופציות. חוזה עתידי הוא התחייבות לקנייה או למכירה של נכס בזמן כלשהו (לא מוגדר) בעתיד. רכישת אופציה היא הזכות לקנות או למכור נכס, במחיר מסוים, בזמן עתידי כלשהו (זמן קבוע וידוע מראש לכל הצדדים). פורוורד הוא חוזה עתידי שאינו סחיר ולעומתו פיוצ'ר הוא חוזה עתידי סחיר.

 

כאשר אני קונה חוזה עתידי על הזהב או כאשר אני קונה אופציה מסוג 'קול' על הזהב ניתן לומר שאני בפוזיציית לונג על הזהב ואני ארוויח בזמן שמחיר הזהב יעלה. כאשר אני מוכר חוזה על מדד המעו"ף או קונה אופציה מסוג 'פוט' אני נמצא בפוזיציית שורט על מדד המעו"ף שתניב לי רווח כאשר המדד יירד.

 

חשוב לציין שגם חוזים עתידיים וגם אופציות אלו מכשירים ממונפים בעלי סיכון גבוה עם פרמטרים ייחודיים שלא קיימים בהשקעות מסוג אחר כמו מניות ואגח"ים ולכן צריך להכיר ולקחת את כל המרכיבים הללו בחשבון לפני שפונים להשקיע בהם.

 

כיצד החל המסחר בחוזים עתידיים?

 

המסחר בחוזים עתידיים התפתח בסחורות חקלאיות כאשר לחקלאים היה צורך לקבע את מחיר המכירה של הסחורה כדי שלא יפסידו מירידת מחיר אפשרית. לעומתם רוכשי הסחורה, כגון יצרני מזון חפצו לקבע את המחיר מחשש שיעלה.

 

היום התרחב מאוד השימוש במכשירים הפיננסיים כך שניתן לבצע עסקאות קנייה ומכירה של חוזים או אופציות במגוון רחב של נכסים כגון מניות ומדדי מניות, שערי מטבע חוץ, שערי ריבית ועד לשימוש בנגזרים פיננסיים על סחורות כגון נפט, כסף, קקאו, סויה ותירס.

 

בדומה לאסטרטגיות גידור אחרות, גם לתוצאות ההשקעה באמצעות חוזים ואופציות קשר חלש או אפסי לתוצאות של השקעות מסורתיות במניות ואיגרות חוב.

 

החשיבות של השקעה זו להקטנת הסיכון בתיק ההשקעות. העברה של חלק מתיק השקעות לניהול באמצעות מכשירים פיננסיים מאפשרת הקטנת הסיכון בתיק ההשקעות ביחד עם שיפור ממוצע הרווח על ההשקעה לאורך זמן.

 

הכותב הוא מנכ"ל תטא 1 השקעות וניירות ערך בע"מ, חברה לניהול השקעות באמצעות אסטרטגיות גידור. כל הפועל על פי הרשום עושה זאת על אחריותו בלבד

בטל שלח
    לכל התגובות
    x