$
בועז אילון

הזהב לקראת נקודת הכרעה

מחיר הזהב בשיא ועכשיו אנו בימי ההכרעה - האם הזהב ימשיך לזנק?

בועז אילון 10:3020.09.09

הזהב עלה לכותרות לאחרונה לאחר שחצה את מחיר ה-1,000 דולר לאונקיה. ברקע לזינוק ראינו ניתוחים שהצביעו על השינויים העולמיים בגלל קיטון בדרישה לתכשיטים לעומת גידול בביקוש לצרכי השקעה וירידה בכמות המוצעת בגלל הקטנת כריית הזהב בעיקר בדרום אפריקה.

 

כפי שהסברתי בעבר, נקודות השיא והשפל הן הנקודות  החשובות ביותר מהבחינה הפסיכולוגית בניתוח טכני. מחיר הזהב ב-1,000 דולר הוא נקודת התנגדות טבעית. מכיוון שאנו עוסקים בפסיכולוגיה של משקיעים ננסה לחשוב מה מתרחש בראשם של המוכרים ולחזות את תגובותיהם במקרה של פריצת רמת המחיר מעלה.

 

הפסיכולוגיה בין תמיכה והתנגדות

 

כאשר מכרו, חשבו המוכרים כי מחיר של 1000 דולר לאונקיה הוא מחיר גבוה. אם אכן מתרחשת פריצה של המחיר מעלה, לעיתים קרובות היא מלווה בזינוק חד. כל המוכרים שמכרו את הסחורה במחיר זה מוצאים את עצמם לפתע לא מושקעים בזהב כאשר מתרחשת התחזקות חדה במחירו או במילים אחרות הם נמצאים בחוץ כאשר "כל עם ישראל" מרוויח.

 

משקיעים אלו הנמצאים ללא סחורה מתקשים לרכוש חזרה במחיר יקר יותר מזה שמכרו. המחשבה העוברת במוחם היא שאם יחזור המחיר לרמה בה הם מכרו הם יקנו בחזרה את הסחורה שלהם. בצורה כזו הופכת נקודת התנגדות שנפרצת כלפי מעלה לנקודת תמיכה בה ממתינים משקיעים רבים כדי לבצע רכישה. לפיכך, אם אכן יפרוץ הזהב את הרמה הקריטית ויחזיק מעמד מעליה, תהפך רמת ה-1000 דולר לתמיכה כך שניתן לצפות לכך שאם המחיר חוזר ל-1000 דולר כתיקון להתחזקות, צפויים קונים פוטנציאלים אילו להתעורר ולבצע רכישות וכך לא צפוי הזהב לרדת שוב אל מתחת ל-1000 דולר.

 

אם הפריצה אמיתית ההזהב יגיע ל-1,400 דולר

 

הזדמנות ההשקעה נובעת מכך שפריצה של התנגדות חזקה, מלווה לעיתים קרובות בזינוק חד במחיר, אך פריצה של מחיר הזהב אל מעל ל-1000 דולר עשויה להיות גם מאוד זמנית. במצב כזה המוכרים עדיין קיימים אבל הם אינם ממהרים למכור כך שרמת המחיר עולה באופן זמני.

 

לפיכך עדיף להמתין מספר ימים כדי להגדיל את הסיכויים לכך שהפריצה אמיתית. כמובן שהמתנה כזו עשויה גם למנוע מאיתנו לקנות ברמה קרובה ל-1000 דולר אם מחיר הזהב יזנק בתוך זמן קצר. לעיתים עדיף לקחת את הסיכון שהמחיר "יברח" כדי להגדיל את הסיכויים לכך שהפריצה אכן אמיתית. אם הפריצה אמיתית הזהב צפוי להגיע לרמה של 1,400 דולר בארבעת החודשים הקרובים.

 

 

 

הכותב הוא מנכ"ל תטא 1 השקעות וניירות ערך

הכותב ו/או לקוחותיו עשויים להחזיק פוזיציות בנכסים הנ"ל. כל מי שפועל על סמך הכתבה הנ"ל עושה זאת על אחריותו בלבד. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x