בורסת ת"א

לבייב: "אני כל יום מבקש סליחה. לא גנבתי, לא רימיתי, עשיתי כמיטב יכולתי"

בעל השליטה באפריקה ישראל לאחר חשיפת "כלכליסט" כי הקבוצה בשליטתו תתקשה לעמוד בהתחייבויותיה: "מאז תחילת המשבר אני עובד כמעט 20 שעות ביממה כדי לוודא שאנו עושים את המיטב". מנכ"ל הקבוצה, איזי כהן: "לא התעסקנו בשנה וחצי האחרונות לא בייזמות ולא בפיתוח עסקי אלא רק במימושים"

סיון איזסקו 11:1630.08.09

"החלטנו להודיע על כוונתינו לדון על ארגון מחדש של כלל ההתחייבויות. כפי שנהגנו מאז ומתמיד אנו מנהלים את עסקינו בהגינות בכל העולם. כבר מימשנו נכסים במעל 4 מיליארד שקל - הזרמתי מהוני הפרטי למעלה ממיליארד שקל. עד כה עמדנו בכל התחייבויותינו". במילים אלה פתח לב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראלאת מסיבת העיתונאים שכינס לאחר חשיפת "כלכליסט" אמש כי הקבוצה שבשליטתו תחל במגעים להסדר חוב. במקביל לקריסת המניה, גם באג"חים של החברה נרשמות ירידות דו ספרתיות.

 

מצגת אפריקה ישראל למשקיעים

 

לבייב אמר כי "אני כל יום מבקש סליחה. לא גנבתי, לא רימיתי, עשיתי כמיטב יכולתי".

 

"הגענו למסקנה שהתמשכות המשבר מחייבת אותנו לנהל את המצב ולא להגרר אליו. מאז תחילת המשבר אני עובד כמעט 20 שעות ביממה כדי לוודא שאנו עושים את המיטב. המצב שלנו הוא שאין לנו בעיה לשרת את החוב ב-2009 וב-2010 אבל מתוקף היותנו חברה ציבורית עלינו לתת תחזית מזומנים שנתיים מראש. נכון לעכשיו אנחנו לא יודעים מתי יסתיים המשבר בנדל"ן במדינות בהן אנו פועלים. להערכתי המשבר יסתיים יותר מהר", הוסיף לבייב.

 

 

"לדעתי אנחנו מנהלים ומתנהלים מצויין. לדעתי נצלח את המשבר הקשה", אמר לבייב. לבייב הוסיף כי "אני חושב שהביטחון שהיה לנו באפריקה באותו העוצמה שהיה מקודם. אנחנו נערכים כאילו המשבר לא נגמר עכשיו ולא נגמר גם בעוד שלוש שנים. הנכסים שלנו הם טריפל A. יש לנו תשתיות בכל העולם. ההפסדים שלנו הם בגלל שאנחנו מחזיקים הכי הרבה נכסים ולא בגלל התנהלות לא טובה. הטעות שלנו היתה כניסה להשקעות בארה"ב".

 

 


 

איזי כהן: "המלצנו לדירקטוריון לפתוח בהדברות עם כל בעלי האג"חים"

 

מנכ"ל הקבוצה, איזי כהן: "יכולת החברה לעמוד בהתחייבויותיה תלויה מאד במימושים שלנו. היום לא ניתן למחזר הלוואות – דבר שגורם לקושי גם בצד הקונים. אנחנו נצטרך להתעסק מעתה לא רק במימוש הנכסים. המלצנו לדירקטוריון לפתוח בהדברות עם כל בעלי האג"חים תוך הוגנות מלאה ואחריות. אין שום בעיה בחברות הבנות. הבעיה שנוצרה היא רק בחברת האחזקות למעלה".

 

כהן הוסיף כי "כשהגעתי לחברה היא עמדה לפתח למעלה מ-100 פרוייקטים. כתוצאה מהמשבר על מנת לצמצם חשיפות נאלצנו לעצור את מרבית הפרויקטים שלנו וכך עשינו. לא התעסקנו בשנה וחצי האחרונות לא בייזמות ולא בפיתוח עסקי אלא רק במימושים. כתוצאה מהמשבר קיים קושי לא רק לממש נכסים אלא גם להשכירם.

 

"לחלק מההתחייבויות בארה"ב היו ערבויות של החברה האם לכן היה חשוב לשחרר את הערבויות על ידי רכישת ההלואוות.

 

איזי כהן: "יש קושי לממש נכסים – גם לקונים אין מימון"

 

כהן הוסיף כי "לחברה לא תהיה בעיה לפרוע את אג"ח ט' שנפרע בנובמבר. לגבי הסדרות הארוכות אנחנו רואים לנכון לפתוח בשיחות להסדר. החלטנו לפתוח בשיחות להסדר מהסיבות הבאות: יש קושי מאוד גדול בגיוס מימון ומחזור חוב. יש קושי לממש נכסים – גם לקונים אין מימון – לכן המימוש נעשה יותר ויותר קשה. אנחנו חייבים לראות שיפור בשוק, לא הכל תלוי בנו – ואנחנו לא רואים עדיין שיפור בשווקים בהם אנחנו פועלים".

 

לאחר פרסום הידיעה באתר ביקשה אפריקה ישראל להבהיר כי "תשלום ט' הינו חלק מהתוכנית שתוגש לנציגות כלל בעלי האגחים".

  

כהן ולבייב היום במסיבת העיתונאים כהן ולבייב היום במסיבת העיתונאים צילום: עמית שעל

 

 

"כתוצאה מהגברת אי הוודאות וכתוצאה מההערה שציינו רואי החשבון בדוחות של החברה יש חשש ואי וודאות שהחברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה בטווח הארוך. לא מדובר בהערת עסק חי. מדובר בחשש לעמידה בהתחייבויות לאור המצב ששורר בשווקים השונים. לכן אנחנו רוצים לעשות שינוי. רוצים לשנות את סדרי העבודה היומיומיים שלנו ולהפנות את המשאבים שלנו לייצרית ערך לבעלי המניות ולא להתעסק רק במימושים.

 

 

 

 

איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל צילום: אוראל כהן

 

"אין ספק שהפיתוח העסקי והחזרה ליזמות ישפרו את מצבה של החברה. כך נוכל גם לעמוד בהתחייבויות בטווח הארוך וגם ליצור ערך לבעלי המניות".

 

כהן: "לבייב עובד קשה כדי שהחברה תחזור לימי הזוהר שלה"

 

איזי כהן אמר כי "השיחות עם בעלי האג"ח יעשו באמצעות נאמני האג"ח שיכנסו בימים הקרובים אסיפות שימנו נציגות בעלי אג"ח עמם ניכנס להדברות. עד כה שירתנו את בעלי האג"חים אבל הפלינו לרעה, במידה מסויימת, את בעלי המניות. מדובר במהלך מאוד אמיץ. לא כל חברה היתה מסכימה למהלך כזה. אני רוצה להודות להנהלה וללבייב על המהלך האמיץ של הצפת הבעיות. לבייב עובד קשה כדי שהחברה תחזור לימי הזוהר שלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x