$
בועז אילון

ניתוח פסיכולוגי בדרך הגרף

מה הניתוח הטכני ואיך הוא עובד?

בועז אילון 11:1430.08.09

ניתוח טכני הוא נושא שנוי במחלוקת בשוק ההון. חלק רואים בו כדבר לא רלוונטי (בלשון המעטה) ולעומת זאת, אני רואה בו כלי לניתוח הפסיכולוגיה של המשקיעים והדרך לפיה הם מקבלים החלטות. מתברר כי ניתן לשפר את הסיכויים לחזות נכון את מה שצפוי לקרות על ידי הבנה של דרך המחשבה ואופי התגובה של משקיעים בקבלת החלטותיהם והכל על סמך התנהגות המחירים בעבר.

 

למעשה הכל התחיל בעיתונאי צ'ארלס דאו שיחד עם אדוארד ג'ונס הקימו את מדד הדאו-ג'ונס. דאו טען שניתן לחזות מה יקרה בין השאר באמצעות התבוננות בנקודות שיא ושפל של מחיר הנכס ובעזרת בחינת "מחזורי המסחר" כלומר כמות הסחורה העוברת מהמוכרים לקונים.  

 

בבסיס הניתוח הטכני יש צורך להבין כי קיימת מלחמה מתמדת בין מוכרים לקונים.  כאשר יש עודף של קונים המחיר עולה וכאשר יש עודף של מוכרים המחיר יורד.

 

נקודת שפל היא נקודה בה הגרף עובר מירידה לעלייה או לחילופין השוק עובר מעודף של מוכרים לעודף של קונים. כמובן שלא מדובר בקונה או מוכר בודד אלה בממוצע של כל הקונים והמוכרים גם יחד. חשוב לבחון את נקודת השפל שבאה אחרי, אם היא גבוהה יותר אז משמעות הדבר היא שהקונים לא המתינו שהמחיר ירד לרמה הקודמת כדי לקבל החלטת קנייה והיו מוכנים לשלם מחיר גבוה יותר ולהתגבר על המוכרים. נקודות שפל המסודרות בסדר עולה יצביעו על כניסת כסף לשוק מצד הקונים ונקודות שפל המסודרות בסדר יורד יצביעו על יציאה של כסף.

 

נקודת שיא היא נקודה בה הגרף עובר מעלייה לירידה או לחילופין השוק עובד מעודף של קונים לעודף של מוכרים. חשוב לבחון את נקודת השיא שבאה אחרי, אם היא גבוהה יותר אז משמעות הדבר היא שכדי לשכנע את המוכרים למכור, היה צריך המחיר לעלות יותר מהרמה הקודמת כלומר רק שער גבוה יותר שכנע את המוכרים להיפטר מהסחורה שלהם. לפיכך נקודות שיא המסודרות בסדר עולה מרמזות על כניסת כסף לשוק מצד המוכרים כמו שנקודות שיא יורדות יצביעו על יציאה של כסף מהשוק.

 

בואו נתבונן בהתנהגות מדד המעוף מתחילת הירידות בספטמבר 2007 ועד היום. הירידות התאפיינו בנקודות שיא ושפל יורדות שנמשכו עד ה-20 בנובמבר 2008 כאשר המעוף הגיע לשפל של 592 נקודות. והם מצביעות על עודף המוכרים שגרמו למפולת. לאחר תקופה של התייצבות שנמשכה עד סוף מרץ 2009 החל מדד ת"א 25 בעלייה ונקודות השיא והשפל המסודרות בסדר עולה מצביעות על כניסת כספים לשוק המניות.

 

 

גרף המעו"ף גרף המעו"ף

 

 

הבסיס של הניתוח הטכני בנוי על התבוננות בנקודות השיא והשפל. כאשר השוק עולה נצפה לראות את נקודות השיא והשפל מסודרות בסדר עולה וכאשר מחיר הנכס יורד נצפה לראות את נקודות השיא והשפל מסודרות בסדר יורד.

 

אתם מוזמנים לעקוב אחר הטור שיפורסם פה מדי יום ראשון. בעתיד אכתוב על הזדמנויות השקעה וגם אמשיך להסביר על הניתוח הטכני ואסביר כיצד מתבוננים במחזורי המסחר, מהם נקודות תמיכה והתנגדות, כיצד ניתן להעריך את גודל התיקון בעזרת יחס פיבונאצ'י ועוד.

 

הכותב הוא מנכ"ל תטא1 השקעות בע"מ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x